Úvěry včetně hypotéky robustně zdraží, ČNB prudce zvedla sazby


30. 09. 2021  15:13     Tomáš Volf     komentáře (0)

ČNB dnes oproti všem očekáváním zvedla základní úrokovou sazbu o 0,75 procentního bodu na 1,50 %. Bydlení bude skutečně jen pro bohaté. Je tak jedinou ze světových centrálních bank, která kvapem zvedá sazby. Vůbec poprvé v historii se tak stalo, že by ČNB utáhla měnové podmínky o více než čtvrt bodu, a to rovnou trojnásobně.

Úvěry včetně hypotéky robustně zdraží, ČNB prudce zvedla sazby
Čeští centrální bankéři zdražením úvěrů reagují na rostoucí ceny zboží na pultech obchodů. Co to bude znamenat? Především se zdraží spotřebitelské úvěry i hypotéky. Byty budou ještě méně dostupné než dosud. Dá se čekat, že ČNB navíc přinutí banky k obezřetnosti v oblasti hypoték tím, že nastavenými podmínkami stlačí maximální půjčku na bydlení na 80 %. To v praxi bude znamenat, že na pořízení bytu či domu bude muset mít kupující 20 % ceny nemovitosti vlastních. ČNB tím chrání bankovní systém před situací, kdy by šel, vlivem vysokých úroků, nahoru počet lidí, kteří nebudou schopni splácet své hypotéky a další druhy úvěrů.

ČNB dnešním zvýšením základní 2T REPO sazby také bojuje proti rostoucí inflaci. Ta je však z velké části dovezená a s jako takovou toho ČNB moc nenadělá. Ceny se zvedají kvůli zpožďování dodávek zboží, dražší mezinárodní dopravě a rostoucím cenám vstupů do výroby. Ani jeden z důvodů ČNB neovlivní. Zdá se tak, že hlavní motivací ČNB je ochránit bankovní sektor.

Společně s ČNB jde touto cestou jen maďarská centrální banka (NBM). Tím ovšem výčet končí, protože ani FED, ECB nebo BoE sazby nezvedají a je pro ně prioritou podpořit křehký ekonomický růst a nepřidusit trh práce.

Do budoucna se dá čekat, že čeští centrální bankéři půjdou se sazbou ještě nahoru. Do konce roku mají ještě dvojí zasedání 4. listopadu a 22. prosince. Česká koruna na dnešní rozhodnutí rady reaguje prudkým posílením o více než 20 haléřů na 25,30 EURCZK.


Ing. Tomáš Volf

Project & Communication Specialist

Citfin-Logo_2013_CMYKÚvěry včetně hypotéky robustně zdraží, ČNB prudce zvedla sazby

Diskutovat (0)


Bankám jsme v tomto roce na poplatcích již celkem zaplatili

15299677401

Certifikovaný kalkulátor poplatků

Jednoduše si vypočítejte své bankovní poplatky

Kalkulátor

Číslo týdne

3,04


ČÍSLO TÝDNE - 3,04 právě tolik bilionů korun činily v březnu tohoto roku vklady českých domácností v bankách. Proti únoru se však vklady poprvé od roku 2017 snížily. Rekordní inflace nutí střadatele s penězi lépe a efektivněji nakládat než je pouze nechat ležet na účtech u bank.


Kurzovní lístek Citfin

Země Měna Deviza střed
Kurz EUR Euro 1 EUR 24,6340
Kurz USD Americký dolar 1 USD 23,0730
Kurz PLN Złoty 1 PLN 5,3435
Kurz GBP Libra šterlinků 1 GBP 28,9980
Kurz CHF Švýcarský frank 1 CHF 23,8740
Kurz HUF Forint 100 HUF 6,4450
Kurz RON Rumunské nové leu 1 RON 4,9792
Poradna


Komplexní a objektivní hodnocení bank působících na českém trhu. Hodnotit můžete také Vy! Více