V lednu zažily tržby maloobchodníků studenou sprchu


15. 03. 2021  09:31     Tomáš Volf     komentáře (0)

Leden byl po prosincovém „okně“, kdy byly obchody krátce otevřeny, další celý měsíc, ve kterém Češi nemohli jít nakupovat přímo. To se negativně projevilo na tržbách maloobchodníků, kterým meziročně klesly tržby o 9 %, což je mnohem výraznější propad, než jaký čekaly trhy. Meziměsíčně šly dolů o 6,6 %.

V lednu zažily tržby maloobchodníků studenou sprchu
Vláda svými opatřeními podsekla spotřebu a výhled nevypadá vůbec dobře. Podle posledních průzkumů roste počet Čechů, kteří si nemohou dovolit spořit a počítají s tím, že se v následujících měsících jejich finanční situace zhorší. Dále roste počet lidí, kteří se obávají rostoucí nezaměstnanosti. To vše se projevuje na tržbách maloobchodníků velmi elasticky. Dokud lidé nezačnou věřit, že se jejich vlastní situace bude zlepšovat, budou ve svých výdajích velmi obezřetní.

Lidé neutrácejí už ani za potraviny. Tržby maloobchodníků s potravinami šly dolů o 4,1 %, u nepotravinářského zboží to bylo o 11,7 %. Prodej přes internet či zásilkovou službu vzrostl o 34,5 % a stále se drží skvěle.

V dalším měsíci se dá čekat opět masivní propad, ale počínaje březnem se situace zlepší. Nejlépe by na tom měly být kasy maloobchodníků statisticky v dubnu, jelikož v tomto měsíci loni meziročně klesly tržby o 10,2 %. Nebude se jednat o zlepšení situace, ale projeví se vliv nízké srovnávací základny z loňského roku. Na ucelený obrázek o maloobchodních tržbách si budeme muset počkat až na příští rok. 


Ing. Tomáš Volf

Project & Communication Specialist

Citfin-Logo_2013_CMYKV lednu zažily tržby maloobchodníků studenou sprchu

Diskutovat (0)


Bankám jsme v roce 2021 na poplatcích již celkem zaplatili

10930280440

Certifikovaný kalkulátor poplatků

Jednoduše si vypočítejte své bankovní poplatky

Kalkulátor

Číslo týdne

8


ČÍSLO TÝDNE - 8 právě tolik absurdních poplatků bude letošní rok soupeřit o titul Nejabsurdnější bankovní poplatek roku 2021. Spolu s novým generálním partnerem ankety Air Bank, a.s. jsme připravili také novou kategorii ankety. Hlasovat tak budete moci nově i o nejasbsurdnější bankovní proces.


Kurzovní lístek Citfin

Země Měna Deviza střed
Kurz EUR Euro 1 EUR 26,0200
Kurz USD Americký dolar 1 USD 21,8360
Kurz PLN Złoty 1 PLN 5,7390
Kurz GBP Libra šterlinků 1 GBP 30,0090
Kurz CHF Švýcarský frank 1 CHF 23,6750
Kurz HUF Forint 100 HUF 7,2900
Kurz RON Rumunské nové leu 1 RON 5,2881
Poradna


Komplexní a objektivní hodnocení bank působících na českém trhu. Hodnotit můžete také Vy! Více