Vánoce 2023. Problémem už nejsou úvěry, ale ceny energií a nástup šmejdů


22. 12. 2023  15:40     Miroslav Zeman     komentáře (0)

Zatímco největším problémem Vánoc v minulých letech byl nákup dárků na dluh a neuvážené uzavírání úvěrových smluv, letos je problémem spíše řešení cen energií, zvyšující se aktivita energetických šmejdů a stále vysoká inflace a zdražování.

Vánoce 2023. Problémem už nejsou úvěry, ale ceny energií a nástup šmejdů
Už ne úvěry. Problémem jsou šmejdi a ceny energií

Letošní Vánoce jsou ve znamení nízkých útrat domácností, nižšího využívání úvěrů na nákup dárků a spoření. Z důvodu stále vysokých úrokových sazeb se velké části lidí nevyplatí nakupovat dárky na úvěr. Míra poskytování úvěrů, stejně jako hypoték je meziročně výrazně nižší. Vysoká inflace navíc odrazuje občany od vyšší nákupů. Lidé tak nakupují dle prvotních informací obezřetně, sledují pečlivě ceny, a prim hraje stále především spoření, které se v době vysokých úroků nebývale vyplatí.

I konec roku je také ve znamení možného zdražování energií v souvislosti se škrtáním státní podpory kompenzací nákladů na energie, a dramatickému zvýšení regulované části ceny. Této situace využívají energetičtí šmejdi, kteří jsou opět na vzestupu. Snaží se tak lidem vnucovat nové produkty od neověřených a pochybných dodavatelů energií, nebo nabízejí výrazně nevýhodné smlouvy. Lidé si tak nejen nepolepší, ale mohou si dokonce ohledně ceny i kvality dodávek energií výrazně pohoršit.

Typicky nejvíce ohroženou skupinou jsou senioři nebo lidé s nižším vzděláním.

Nejčastější triky energetických šmejdů:

  • Nabídky na dodávky plynu či elektřiny od nového (často neznámého či pochybného dodavatele),
  • Nabídky na změnu produktu, který zákazníkovi má výrazně ušetři, nebo přinést bonusy,
  • Nabídky na změnu smlouvy, kdy podpisem dodateku nebo jiné smlouvy si mají lidé výrazně polepšit,

Vládní stropy? Jen výmluva

Velmi častým argumentem šmejdů je, že nové ceny budou mít lidé pod tzv. „vládním stropem“. Tedy pod regulační maximální cenou určené vládou. Tato regulovaná maximální cena se bude od nového roku rušit.

Faktem však je, že ceny na trhu jsou pod vládním stropem již standardně, a to dokonce výrazně níže, než jsou stropy. Argument, nové ceny pod vládním stropem může dokonce vést k výraznému zdražení, proti současnému stavu. Bohužel krok vlády, který měl snižovat tlak na cenu energií bohužel nyní funguje jako krmivo argumentů pro nepoctivé prodejce a šmejdy. 

Rady jak se nenechat napálit

Šmejdi bohužel využívají strachu lidí z vysokých cen energií, a jejich neznalost věci. Proto doporučujeme o energiích a změnách smluv nikdy nejednat s lidmi, kteří vás sami osloví. Vždy jakékoliv změny a úpravě realizujte pouze přímo na pobočkách ověřených dodavatelů energií, nebo na jejich oficiálních webových stránkách.

Před jakýmkoliv jednáním s novým či současným dodavatelem energií doporučujeme porovnat si ceny v internetových porovnávačích cen energií.

Nikdy tyto věci neřešte po telefonu, pokud vás kdokoliv telefonem osloví, ale pouze osobně na pobočkách. Další možností je vyhledat si informace na internetových stránkách, nebo na oficiálních linkách dodavatele.

V opačném případě se Vánoce, kdy jste si plánovali výrazně ušetři za energie, změní na problém, na který budete doplácet zbytečně navíc tisíce korun po celý budoucí rok.

 Vánoce 2023. Problémem už nejsou úvěry, ale ceny energií a nástup šmejdů

Diskutovat (0)


Bankám jsme v tomto roce na poplatcích již celkem zaplatili

27887614208

Certifikovaný kalkulátor poplatků

Jednoduše si vypočítejte své bankovní poplatky

Kalkulátor

Číslo týdne

46


ČÍSLO TÝDNE - 46 právě tolik miliard korun investuje v České republice do rozšíření výroby čipů společnost ONSEMI. Jedná o největší investici v dějinách ČR.


Kurzovní lístek Citfin

Země Měna Deviza střed
Kurz EUR Euro 1 EUR 25,3320
Kurz USD Americký dolar 1 USD 23,2300
Kurz PLN Złoty 1 PLN 5,9530
Kurz GBP Libra šterlinků 1 GBP 30,1685
Kurz CHF Švýcarský frank 1 CHF 25,9670
Kurz HUF Forint 100 HUF 6,4600
Kurz RON Rumunské nové leu 1 RON 5,0951
Poradna


Komplexní a objektivní hodnocení bank působících na českém trhu. Hodnotit můžete také Vy! Více