Visa nadále posiluje bezhotovostní ekonomiku v České republice


09. 08. 2019  00:35          komentáře (0)

Společnost Visa v Česku kontinuálně podporuje rozvoj akceptace platebních karet už od roku 2013. V rámci svého Visa Akceptačního Programu přispíváme finanční částkou za každý nový terminál umístěný u SME obchodníka nebo podnikatele, který dosud přijímal pouze hotovost. Za dobu fungování programu se počet terminálů v ČR více než zdvojnásobil. Velký potenciál pro rozšíření plateb kartou ve společnosti Visa vidíme především v oblasti maloobchodního prodeje.

Visa nadále posiluje bezhotovostní ekonomiku v České republice
Naše prodejny se mění podle potřeb zákazníků, proto modernizujeme nejen vybavení, ale i prostředí. Maloobchod dnes čelí velkému tlaku, a tak musí prodejci neustále zvyšovat úroveň nabízených služeb,“ řekl Zdeněk Juračka, předseda Asociace českého tradičního obchodu (AČTO). „Zrovna výhodný přístup k platebním terminálům je pro prodejce nesmírně důležitý, aby vyšli vstříc vyspělejšímu trhu. Pořízení technologických prvků, jako je například akceptace bezkontaktních platebních karet Visa, zajistí lepší obchodní obslužnost prodejen a konkurenceschopné prostředí.

Čeští spotřebitelé jsou na placení kartou zvyklí a ve většině případů volí bezkontaktní technologie. Počet akceptačních míst je ale v některých oblastech stále omezený, přestože se objem karetních transakcí každoročně zvyšuje. Snížením počátečních nákladů na pořízení Visa pomáhá překonávat bariéry pro rozšíření karetních plateb a modernizovat podnikání obchodníků. Pro sektory jako jsou maloobchod nebo řemeslné činnosti je tak přechod k elektronickým transakcím výhodnější a snadnější, než kdy předtím.

Program na rozvoj akceptační sítě podporuje zejména místa s omezeným počtem platebních terminálů: maloobchodní prodej mimo vetší města, zdravotnictví, řemeslníky apod. Visa se ale soustředí i na oblasti, které jsou terminály vybaveny dostatečně. Například supermarkety přijímají platební karty v téměř 100 procentech, ale zde spotřebitelé ještě platí víc než polovinu všech nákupů v hotovosti. Oproti jiným zemím má v tomto ohledu Česká republika značné mezery. Ve stejném sektoru například spotřebitelé ve Švýcarsku zaplatí kartou třikrát tolik.

Investici do rozšiřování akceptační sítě vnímáme jako zásadní krok v rozvoji platebních inovací. Bezhotovostní platby nejenže minimalizují náklady na zabezpečení a eliminují chyby při manipulaci s hotovostí, ale slouží také jako skvělý nástroj v boji proti šedé ekonomice. Díky tomu čeká na spotřebitele i maloobchodníky spoustu benefitů spojených s digitálními platbami.

Víc než polovinu všech útrat na kartách stále tvoří výběry z bankomatů, což potvrzuje vysoký potenciál pro rozšiřování sítě akceptačních míst. Oproti kamenným obchodům rostl celkový objem útrat v e-shopech, a to dokonce dvakrát rychleji.  Na druhou stranu tvoří e-commerce dvakrát méně z celkového objemu útrat na kartách v porovnání se západní Evropou.

Vliv bezhotovostní ekonomiky na rozpočty měst zjišťovala studie společnosti Visa z roku 2017, Bezhotovostní města, která popisuje benefity spojené s nástupem bezhotovostního placení ve stovce světových metropolí. Praha by s rozšířením digitálních plateb mohla ušetřit až 33 miliard korun. Konkrétně se jedná o:

  • 26 miliard korun pro podnikatele a firmy díky úsporám času při zpracovávání příchozích i odchozích plateb, i zvýšení počtu zákazníků a tržeb (v online prostředí a kamenných prodejnách).
  • 6 miliard veřejnému sektoru na základě vyšších příjmů z daní, podpory ekonomického růstu, nižší administrativní zátěže i menších nákladů na řešení kriminality spojené s hotovostí.
  • 1 miliardu korun čistého zisku pro spotřebitele v důsledku úspor času při provádění bankovních transakcí, platbách v obchodech a dopravě, a díky snížení kriminality spojené s hotovostí.  


Visa nadále posiluje bezhotovostní ekonomiku v České republice

Diskutovat (0)


Bankám jsme v roce 2021 na poplatcích již celkem zaplatili

35985432167

Certifikovaný kalkulátor poplatků

Jednoduše si vypočítejte své bankovní poplatky

Kalkulátor

Číslo týdne

57


ČÍSLO TÝDNE 57 právě tolik procent Čechů nakupuje pravidelně na internetu. Je to o 18 procent více než v roce 2019, tedy před nástupem koronavirové krize. Zájem o internetové nakupování se bude zvyšovat i nadále.


Kurzovní lístek Citfin

Země Měna Deviza střed
Kurz EUR Euro 1 EUR 25,4610
Kurz USD Americký dolar 1 USD 22,5420
Kurz PLN Złoty 1 PLN 5,5215
Kurz GBP Libra šterlinků 1 GBP 29,9320
Kurz CHF Švýcarský frank 1 CHF 24,4715
Kurz HUF Forint 100 HUF 6,9600
Kurz RON Rumunské nové leu 1 RON 5,1431
Poradna


Komplexní a objektivní hodnocení bank působících na českém trhu. Hodnotit můžete také Vy! Více