Vybírejte mezi peněžními ústavy (MfD, 3.1.2006)


01. 01. 2005  01:00     MfD, (jol)     komentáře (0)

Většina domácností má bankovní účet už proto, že pro zaměstnavatele je pohodlnější i bezpečnější posílat výplatu bezhotovostně, než rozdávat pytlíky plné peněz. A většina domácností si účet před časem zařídila a od té doby neudělala žádnou změnu.




Vybírejte mezi peněžními ústavy



Zdroj: Mladá fronta Dnes
Datum: 03.01.2006
Název: Vybírejte mezi peněžními ústavy
Ročník: 17
Číslo: 002
Autor: (jol)
Str.: 02 - Peníze
Pořadí: 01
Rubrika: Peníze
Oblast: Tisk celostátní
Zpracováno: 03.01.2006 06:40:47
Identifikace: MF20060103000234

Text:

banky

Čtěte, kudy vám utíkají peníze a kde můžete ušetřit


Většina domácností má bankovní účet už proto, že pro zaměstnavatele je pohodlnější i bezpečnější posílat výplatu bezhotovostně, než rozdávat pytlíky plné peněz. A většina domácností si účet před časem zařídila a od té doby neudělala žádnou změnu. Využívají stejné služby jako kdysi a platí i některé vysoké poplatky. Přitom banky zlepšují úroveň svých služeb, jsou ke klientům vstřícnější než před pár lety. Chcete ušetřit? Vezměte několik výpisů účtu zpětně a podívejte se, jaké služby využíváte. Možná bude výhodnější, když si u banky koupíte vhodný balíček nebo když změníte své spotřebitelské zvyklosti...
* Potřebujete dvě konta? Pokud máte v rodině dva běžné účty, zamyslete se, zda poplatky, které za ně platíte, nejsou o dost vyšší, než kdybyste rodinné finance sjednotili na jeden. I kdyby mělo jít jen o sto korun měsíčně, po čase je úspora znatelná.
* Plaťte kartou! Výhodou je, že platba kartou nic nestojí, a to jak v tuzemsku, tak v zahraničí. Platební karta může přinést rodině úsporu, je však možné, že bude zdrojem i nebývale vysokých výdajů. Záleží na tom, jaký přehled o svých penězích a jakou disciplínu dokáže její vlastník mít.
* Nechte si zaplatit vedení karty. Vedení karty bývá v rámci některých balíčků zdarma, jindy za ně klienti zaplatí roční poplatek. I ten jim však banka může odpustit -když kartu použijí k nákupům v určité roční hodnotě. Česká spořitelna například v rámci Bonus programu (body za platby kartou) umožňuje zaplatit poplatek prostřednictvím získaných bodů.
* Nechoďte do banky. Osobní návštěva v bance je nejdražší varianta správy peněz. Pohodlnější a levnější je internetové nebo telefonické bankovnictví. Zatímco například u HVB Bank zaplatíte za založení nebo změnu trvalého příkazu u přepážky 50 korun, přímé bankovnictví vyjde zdarma. * Užíváte kontokorent? Banky zcela běžně nabízejí klientům s pravidelnými příjmy službu povoleného přečerpání účtu, takzvaný kontokorent. Pokud za jeho vedení neúčtuje poplatek, je vše bez problémů. Třeba Česká spořitelna za vedení kontokorentního účtu strhává poplatek 10 korun měsíčně i těm, kdo službu v daném měsíci nevyužili. Lidé, kteří mají službu sjednanou, a přitom ji dlouhodobě nevyužívají, tak přicházejí o peníze.
* Finanční rezervu mějte raději na kreditce. Kdo si není jist dostatkem vlastních peněz a měl by rád lehce přístupnou finanční zálohu, může si pořídit kreditní kartu. Zdarma bývá poskytována v rámci některých balíčků služeb nebo stačí jejím prostřednictvím utratit předem sjednanou finanční částku. Úrok je sice vyšší než u kontokorentu, kdo však splatí půjčku během bezúročného období, neplatí nic navíc. Období bez úroku bývá 45 dní a více.
* Nepotřebujete výpisy? Nechtějte je. Za každý výpis z účtu a jeho zaslání platíte peníze. Pokud vám tedy stačí pohled na výpis na monitoru počítače, domluvte si s bankou co nejdelší periodu zasílání výpisu. Rozhodně si pro něj nechoďte k přepážce - vyšlo by to draho. Například Komerční banka účtuje za osobně odebraný měsíční výpis 65 korun, poštou ho zašle za 15 korun. Kdo se však domluví na ročním či pololetním zasílání výpisů, dostane je zdarma.
* Máte doma studenta? Spojte šetření spolu s finanční výchovou potomka, pořiďte mu účet. Než vybírat na tramvajenku a kapesné pro dítě, posílat příkaz na platbu obědů a telefonu, je lépe převést víc peněz na studentský účet a nechat potomka, aby se se svými závazky vyrovnal sám. Vyjde to levněji - třeba příkaz podaný přes internet stojí u ČSOB 3 koruny, výběr z bankomatu vlastní banky pět korun. Studenti mají obojí zdarma.

Tip pro vás: Máte peníze navíc? Nenechávejte je ležet na běžném účtu, zvolte uložení, které vynese víc. Finanční poradci radí: na dokontě si nechte dvojnásobek měsíčních výdajů, zbytek uložte do fondů či na termínovaný vklad.

Foto autor: FOTO: PROFIMEDIA. CZ

 


Vybírejte mezi peněžními ústavy (MfD, 3.1.2006)

Diskutovat (0)


Bankám jsme v tomto roce na poplatcích již celkem zaplatili

15524674176

Certifikovaný kalkulátor poplatků

Jednoduše si vypočítejte své bankovní poplatky

Kalkulátor

Číslo týdne

60


ČÍSLO TÝDNE - 60 právě tolik miliard korun investovaly tuzemské firmy do online reklamy na internetu. Je to rekordní částka, která potvrzuje výrazné zvýšení zájmu o reklamu na internetu nejen v České republice.


Kurzovní lístek Citfin

Země Měna Deviza střed
Kurz EUR Euro 1 EUR 25,2540
Kurz USD Americký dolar 1 USD 23,6480
Kurz PLN Złoty 1 PLN 5,8380
Kurz GBP Libra šterlinků 1 GBP 29,4915
Kurz CHF Švýcarský frank 1 CHF 26,0220
Kurz HUF Forint 100 HUF 6,4100
Kurz RON Rumunské nové leu 1 RON 5,0751
Poradna


Komplexní a objektivní hodnocení bank působících na českém trhu. Hodnotit můžete také Vy! Více