Vypořádání majetku po rozvodu stálo Lenku nejen nervy, ale i více než milion korun


17. 10. 2023  06:26     Miroslav Zeman     komentáře (0)

Nemovitosti, které jste nabyli už před uzavřením manželství zůstávají při rozvodu vaším majetkem. Pokud však na ně splácíte hypotéku, nebo do nich investujete, jedná se už o výdaje ze společného jmění a druhý manžel má nárok na vypořádání z těchto částek. Může se jednat i o statisíce korun, jako v případě Lenky.

Vypořádání majetku po rozvodu stálo Lenku nejen nervy, ale i více než milion korun




Lence je 38 let. Pojďte s námi prožít její příběh, který sice dobře začal, ale nedobře skončil. Lenka je velmi dobrou zubní lékařkou. Jejím problémem však bylo a je, že trpí silnou nadváhou. Muži se tak kolem ní nikdy moc nemotali. Na jednom zahraničním kongresu v nejmenované arabské zemi našla Lenka své štěstí. Alespoň si to tehdy myslela. Jmenoval se Mustafa a byl číšníkem v hotelu, kde byla Lenka ubytována. Mladík se Lence stále dvořil, povídal si sní, byl samá legrace. Po práci se sešli ve městě a vše bylo úžasné. Lenka se nakonec do Mustafy zamilovala. Aby mohl Mustafa přicestovat do České republiky, museli se po dvou měsících známosti vzít přímo v cizině. Následně pak Mustafa získal vízum a mohl přicestovat do naší země. Protože svatba probíhala v cizině a velmi narychlo, neřešila Lenka vůbec žádné právní souvislosti a ani jí nenapadlo uzavírat nějakou předmanželskou smlouvu. Lenka přitom disponovala už před uzavřením sňatku poměrně hodnotným majetkem. Vlastnila dům v Praze, který si pořídila na hypotéku a chatu na vysočině. Vše ale pořídila před uzavřením manželství, takž se nijak neznepokojovala. Věděla, že majetek je její a ani uzavřením sňatku, nezískává manžel na tento majetek nárok. To byla sice pravda, ale…

Lenka: Dobrý den, prosím vás moc o pomoc a radu. Jsem zoufalá. Rozvádím se s manželem, který jej cizinec. Myslela jsem, že vše proběhne bez problémů a mám všechny trumfy v rukou, ale spletla jsem se. Jsem na sebe naštvaná  jak jsem byla hloupá a bezstarostná a teď se mi to vymstilo. Už před manželstvím jsem pořídila na hypotéku dům a mám Chatu na Sázavě. Věděla jsem, že nemovitosti i po svatbě zůstanou mé, ale nevěděla jsem o dalších souvislostech. Během průběhu celého manželství jsem šest let platila hypotéku na dům. Vše ze svého příjmu. Manžel zde nikdy nepracoval, maximálně nějaké brigády, kdy peníze obratem utratil v kavárnách. Nakonec mě začal podvádět a to pravidelně a opakovaně. Když jsem na to přišla, vždy slíbil, že už to nikdy neudělá. Pak jsem přišla na to, že to buď pokračuje, nebo si našel jinou. Brala jsem jako něco normálního, že se chci rozvést. Manžel si našel právníka a od té doby to vše začalo. Vznesli nárok na polovinu částek hypoték na dům za celých šest let. Dělá to celkově asi 800 tisíc korun, které bych mu měla vyplatit. Ve své naivitě jsem v době manželství nechala rekonstruovat chatu za milion korun s tím, že tam pomůže a nějak ho zaměstnám. Neudělal nic. A teď mě chce připravit o půl milionu korun, které jsem ze svých prostředků investovala. Za šest let si tento chlap, který mě trápil a ponižoval má přijít na skoro 1 300 000 korun? Za co?

Odpověď právníka:

Přeji Vám příjemný den. Nechci se opakovat a řešit co bylo, a co jste udělala špatně. Je zřejmé, že to víte sama a ví to i čtenářky. Zamilovaní lidé bohužel majetek neřeší. Stydí se za to, je jim to trapné, nebo toho druhého člověka tak milují, že přehlížejí veškerá rizika. A to se stalo i Vám. Měla jste a máte pravdu, že majetek, který jste pořídila před manželstvím zůstal ve Vašem výlučném vlastnictví, ale zapomněla jste, že veškeré platby, investice a splátky už v době manželství pochází ze společných prostředků manželů, byť jste je hradila pouze Vy. A toho manžel využil. Skutečně má právo na vypořádání ve výši poloviny splátek hypotéky za celé období manželství. Pokud jste v této době splatila cca 1,6 milionů korun, může mít skutečně nárok na polovinu této částky. Pokud jde o rekonstrukci chaty v hodnotě milion, neznamená to automaticky, že má manžel nárok na polovinu této částky. Důvodem je skutečnost, že došlo ke zhodnocení nemovitosti ze společných prostředků manželů, které ale nemusí odpovídat výši vynaložených prostředků. Proto o výši vypořádání rozhodne znalec, který ocení zhodnocení nemovitosti v době manželství. Pokud by toto zhodnocení činilo třeba půl milionu korun, pak vypořádání bude samozřejmě nižší. Je totiž obvyklé, že zhodnocení nemovitosti jako celku bývá nižší než skutečně vynaložené náklady. Ještě ale bude mít manžel také nárok na všechny uspořené prostředky, které jste v době manželství vydělala a uspořila například na svých účtech. Musím i v tomto případě konstatovat, že podceňovat právní otázky se rozhodně nevyplácí a ve Vašem případě se jedná o statisíce korun.

Informace k vypořádání společného jmění manželů:

  • Vypořádání se řeší v případě dohody spolu s rozvodem manželství
  • Pokud se manželé nedohodnou, rozhoduje o vypořádání až na návrh soud
  • O vypořádání majetku ve společném jmění se jedná až po rozvodu manželství
  • Při vypořádání společného jmění manželů se považují podíly manželů za shodné, každý by tak měl získat stejný podíl na majetku
  • Soudní poplatek činí za každou nemovitost o níž se při vypořádání jedná 5 tisíc korun, u ostatního majetku pak 2 tisíce korun,
  • Při řešení vypořádání soudní cestou si každý z manželů sám nese své náklady řízení
  • V rámci řešení vypořádání má soud právo a možnosti vyžádat si veškeré výpisy z účtů manželů, účtů stavebního spoření, penzijního připojištění a dalších registrů majetku,
  • Pokud není společné jmění manželů vypořádáno do tří let od rozvodu, považuje se za vypořádané ze zákona právní fikcí – nemovitosti se stanou podílovým spoluvlastnictvím s podílem ½ pro každého z manželů, movitý majetek pak získává do vlastnictví ten z manželů, který ho užívá.


Vypořádání majetku po rozvodu stálo Lenku nejen nervy, ale i více než milion korun

Diskutovat (0)


Bankám jsme v tomto roce na poplatcích již celkem zaplatili

47985199984

Certifikovaný kalkulátor poplatků

Jednoduše si vypočítejte své bankovní poplatky

Kalkulátor

Číslo týdne

2,3


ČÍSLO TÝDNE - 2,3 právě o tolik procent by měla dle odhadu České bankovní asociace vzrůst tuzemská ekonomika. V letošním roce bude růst činit jen minimální 1 procento. Odhad je tak výrazně skeptičtější, než u ministerstva financí.


Kurzovní lístek Citfin

Země Měna Deviza střed
Kurz EUR Euro 1 EUR 25,2820
Kurz USD Americký dolar 1 USD 23,9010
Kurz PLN Złoty 1 PLN 5,8385
Kurz GBP Libra šterlinků 1 GBP 30,2280
Kurz CHF Švýcarský frank 1 CHF 27,1005
Kurz HUF Forint 100 HUF 6,2050
Kurz RON Rumunské nové leu 1 RON 5,0798
Poradna


Komplexní a objektivní hodnocení bank působících na českém trhu. Hodnotit můžete také Vy! Více