Zahraniční obchod ČR hlásí zlepšení


07. 11. 2022  15:05     Tomáš Volf     komentáře (0)

Český zahraniční obchod za září skončil v deficitu 13,9 mld. korun, což je oproti srpnu výrazné zlepšení. Oproti loňskému září se vývoz zvedl o 25,8 % a dovoz o 23,8 %, což jsou vynikající výsledky.

 

Zahraniční obchod ČR hlásí zlepšení
Za posledních 16 měsíců se česká zahraniční výměna zboží a služeb dostala do přebytku pouze dvakrát, což je na, ještě donedávna, ryze exportní ekonomiku, nelichotivý výsledek.

Robustní meziroční nárůst aktivity v zahraničním obchodě lze do velké míry přičíst tomu, že v loňském roce drhla výroba především z důvodu nedostatku některých komponent, letos to výroba, zejména v automobilovém průmyslu, dohání. Kamenem úrazu je však skutečnost, že v meziměsíčním vyjádření se export zvedl jen o 0,9 % a dovoz o 1,3 %.

Fakt, že se blíží pokles ekonomiky, je jasný, ale nemusí se jednat o dlouhodobou ani hlubokou recesi. Domácí ekonomika se stále může opřít o vynikající výsledky nezaměstnanosti. Problémy s cenami vstupů, zejména energií, však změní paradigma celé situace v dalších měsících, a pokud začnou zaměstnavatelé ve velké míře propouštět, spotřeba domácností půjde rychle dolů. Jde ale také o to, zda si čeští exportéři udrží své místo na zahraničních trzích, pokud ano, mohli bychom se ze záporných čísel výkonu domácí ekonomiky dostat již příští rok.

Celý článek naleznete ZDE!

Tomáš Volf

Analytik

edevizy.czZahraniční obchod ČR hlásí zlepšení

Diskutovat (0)


Bankám jsme v tomto roce na poplatcích již celkem zaplatili

15414340576

Certifikovaný kalkulátor poplatků

Jednoduše si vypočítejte své bankovní poplatky

Kalkulátor

Číslo týdne

60


ČÍSLO TÝDNE - 60 právě tolik miliard korun investovaly tuzemské firmy do online reklamy na internetu. Je to rekordní částka, která potvrzuje výrazné zvýšení zájmu o reklamu na internetu nejen v České republice.


Kurzovní lístek Citfin

Země Měna Deviza střed
Kurz EUR Euro 1 EUR 25,2630
Kurz USD Americký dolar 1 USD 23,7210
Kurz PLN Złoty 1 PLN 5,8170
Kurz GBP Libra šterlinků 1 GBP 29,4815
Kurz CHF Švýcarský frank 1 CHF 26,0370
Kurz HUF Forint 100 HUF 6,4200
Kurz RON Rumunské nové leu 1 RON 5,0782
Poradna


Komplexní a objektivní hodnocení bank působících na českém trhu. Hodnotit můžete také Vy! Více