Zahraniční obchod je v robustním přebytku


06. 11. 2020  09:51     Tomáš Volf     komentáře (0)

Obchodní bilance za září skončila v robustním přebytku 34,4 mld. korun. Meziročně export vzrostl o 2,2 %, dovoz však klesl o 2,3 %. Meziměsíčně se naopak obě statistiky zvyšují, export o 5,1 %, dovoz o 2,9 %.

Zahraniční obchod je v robustním přebytku
Dnešní data o vysokém přebytku bilance za září mohou být na první pohled velmi pozitivní, ale pokud se podíváme na konstrukci salda, zjistíme, že zatímco vývoz roste, dovoz klesá. V takové situaci je vysoký přebytek příznačný. Pokud by tento trend trval déle, budeme sice dosahovat dobrých výsledků v oblasti kladného salda, to by však bylo výrazně určováno nízkým dovozem. Neboli nízkou aktivitou v domácí ekonomice. 

 Na zářijová data měl pozitivní vliv zejména obchod s motorovými vozidly a také nižší deficit bilance obchodu s ropou a zemním plynem. Toto je dáno především nižší cenou na trzích a také nižším množství, které dovážíme, což opět ukazuje na nižší poptávku.

 V dalších měsících bude klíčové, jak budou vypadat lockdowny u našich obchodních partnerů a rychlost návratu ekonomik k nějakému normálnímu režimu.

Tomáš Volf


Citfin-Logo_2013_CMYK Celý článek naleznete na www.citfin.cz Zahraniční obchod je v robustním přebytku

Diskutovat (0)


Bankám jsme v roce 2020 na poplatcích již celkem zaplatili

35457782395

Certifikovaný kalkulátor poplatků

Jednoduše si vypočítejte své bankovní poplatky

Kalkulátor

Koruna je k dolaru nejsilnější za dva roky


Česká koruna se po více než dvou letech dostala pod 22 korun za dolar. Naposledy byla takto silná koncem září roku 2018. Silnější koruna znamená levnější dovážené zboží a tedy i vánoční dárky objednané v dolarech.


Poradna


Komplexní a objektivní hodnocení bank působících na českém trhu. Hodnotit můžete také Vy! Více