Zahraniční obchod se postaral o příjemné překvapení


06. 02. 2023  12:26     Tomáš Volf     komentáře (0)

O velké překvapení se postaral zahraniční obchod. V prosinci skončil v deficitu pouze 1,2 mld. korun, což je oproti očekávání vynikající číslo.

Zahraniční obchod se postaral o příjemné překvapení
Nejvíce ke slušnému výsledku zahraničního obchodu v prosinci přispěl obchod s počítači a elektronickými přístroji. Nahoru šel i přebytek obchodu s motorovými vozidly. Negativní dopad měl tradičně obchod s ropou a zemním plynem.

Další měsíce budou složité. Proti domácímu exportu stojí několik faktorů, ale dva z nich jsou kardinální. Prvním je snížená spotřebitelská poptávka Němců, kteří v utrácení dupli na brzdu a zavřeli své peněženky zbytnému zboží. Nákup všeho nepotřebného nechávají na lepší časy.

Tím druhým faktorem je silná česká koruna. ČNB drží hlavní sazbu na 7 % a v dohledné době se na tom nic nezmění. Čeští centrální bankéři nebudou nejspíš se sazbou hýbat ani jedním směrem. Přesto je koruna úročena výrazně lépe než dolar nebo euro, a proto je na silných úrovních. Silná koruna znesnadňuje pozici českých vývozců, protože za exportované zboží dostanou eura a ta smění za podstatně nižší kurz než před několika měsíci. Rozdíl si pak musí firmy ukrajovat z marží, tedy ze zisku, což v důsledku může vést k propouštění.

Celý článek naleznete ZDE!

Tomáš Volf

Analytik

edevizy.czZahraniční obchod se postaral o příjemné překvapení

Diskutovat (0)


Bankám jsme v tomto roce na poplatcích již celkem zaplatili

28074047504

Certifikovaný kalkulátor poplatků

Jednoduše si vypočítejte své bankovní poplatky

Kalkulátor

Číslo týdne

46


ČÍSLO TÝDNE - 46 právě tolik miliard korun investuje v České republice do rozšíření výroby čipů společnost ONSEMI. Jedná o největší investici v dějinách ČR.


Kurzovní lístek Citfin

Země Měna Deviza střed
Kurz EUR Euro 1 EUR 25,3990
Kurz USD Americký dolar 1 USD 23,2870
Kurz PLN Złoty 1 PLN 5,9710
Kurz GBP Libra šterlinků 1 GBP 30,2225
Kurz CHF Švýcarský frank 1 CHF 26,0270
Kurz HUF Forint 100 HUF 6,4900
Kurz RON Rumunské nové leu 1 RON 5,1120
Poradna


Komplexní a objektivní hodnocení bank působících na českém trhu. Hodnotit můžete také Vy! Více