Zahraniční obchod v srpnu s přebytkem 7,6 mld. korun


07. 10. 2020  12:04     Tomáš Volf     komentáře (0)

Srpnový zahraniční obchod dosáhl přebytku 7,6 mld. korun. Oproti srpnu minulého roku se export propadl o 5,4 % a import o 4,9 % a to byl ještě letošní srpen delší o jeden pracovní den.

Zahraniční obchod v srpnu s přebytkem 7,6 mld. korun
Se státy EU přebytek obchodní bilance klesl o 1,5 mld. korun. Propad se týká také Polska, Maďarska a především Německa. S posledním naším sousedem Slovenskem, se přebytek naopak mírně zvýšil. Podobná situace je i u států mimo EU, se kterými se schodek mírně zvedl o 0,3 mld. korun.

Koulí na noze je tradiční tahoun zahraničního obchodu, tedy automobilový průmysl. Jeho přebytek bilance klesl o 5 mld. korun. Dobře se naopak vyvíjel obchod s ropou a zemním plynem, což ale nesouvisí s obecně se zlepšující situací, ale s meziročním poklesem ceny těchto komodit na světových trzích.

V dalších měsících se bude vše odvíjet o zahraniční poptávky. Druhá vlna koronaviru a následné restriktivní opatření vlád mohou poslat český zahraniční obchod ještě do větší propasti. Situaci může pomoci masivní podpora německé vlády tamní ekonomice, avšak tento efekt nemůže změnit celkové paradigma. Dokud se bude nad Evropou vznášet hrozba koronaviru a dokud vlády zemí budou mít na stole další omezení ekonomik, obava lidí se bude jen prohlubovat a chuť utrácet bude na bodu mrazu.

Tomáš Volf


Citfin-Logo_2013_CMYK Celý článek naleznete na www.citfin.cz Zahraniční obchod v srpnu s přebytkem 7,6 mld. korun

Diskutovat (0)


Bankám jsme v roce 2021 na poplatcích již celkem zaplatili

6881339462

Certifikovaný kalkulátor poplatků

Jednoduše si vypočítejte své bankovní poplatky

Kalkulátor

Nákupy kartou na internetu nadále potvrdíte u Air Bank i bez aplikace. Připravuje pro vás náhradní řešení


Nedávno jsme vám oznámili, že se začátkem dubna rozloučíme s možností potvrzovat některé nákupy kartou na internetu prostřednictvím samotného opsání číselného kódu z SMS. To pořád platí. Podle směrnice Evropské unie PSD2 to totiž už není dostatečný způsob ověření. Nic se nezměnilo ani na našem doporučení používat k potvrzování mobilní aplikaci My Air, protože je to nejen bezpečnější, ale také o dost pohodlnější způsob. Ostatně proto už většina z vás aplikaci k potvrzování používá.


Kurzovní lístek Citfin

Země Měna Deviza střed
Kurz EUR Euro 1 EUR 26,3470
Kurz USD Americký dolar 1 USD 22,1170
Kurz PLN Złoty 1 PLN 5,7465
Kurz GBP Libra šterlinků 1 GBP 30,5755
Kurz CHF Švýcarský frank 1 CHF 23,7565
Kurz HUF Forint 100 HUF 7,1800
Kurz RON Rumunské nové leu 1 RON 5,3973
Poradna


Komplexní a objektivní hodnocení bank působících na českém trhu. Hodnotit můžete také Vy! Více