Zahraniční průmyslové zakázky hlásí v září nárůst


06. 11. 2020  09:15     Tomáš Volf     komentáře (0)

Podle ČSÚ se český průmysl v září propadl o 1,5 %, což je o něco lepší číslo, než jaké předpokládaly trhy. Navíc tempo průmyslu navázalo na minulé měsíce a meziročně se postupně dostává do kladných hodnot, ve kterých byl domácí průmysl naposledy v květnu 2019.

Zahraniční průmyslové zakázky hlásí v září nárůst
Oproti srpnu se průmyslová produkce zvedla o 4,1 %, což se dá hodnotit jako dobrý výsledek, protože se jedná o návrat k růstu.

Nejpříjemnější na dnešní statistice je však hodnota nových zakázek. Ty jsou z pohledu budoucího růstu klíčové. Jejich celková hodnota se v září zvedla o 4,8 %. Pro českou ekonomiku jsou důležité zejména nové zakázky ze zahraničí, které šly nahoru o 7,3 %. Ani tuzemské si nestály špatně, když klesly, ale pouze o 0,9 %. Tahounem se stává opět výroba motorových vozidel.

Nesmíme zapomenout, že se jedná o data za září, přičemž se dá čekat, že říjnová data, vzhledem k lockdownu, půjdou opět dolů. Avšak už fakt, že se rozjíždí zahraniční poptávka je velmi pozitivní. Tomu sice krátkodobě v těchto týdnech nepomáhá silná koruna, která výrazně posiluje a dnes ráno otevírá pod 26,60 EURCZK, ale do budoucna čekáme její návrat ke slabším úrovním, které by šly exportu naproti. 

Tomáš Volf


Citfin-Logo_2013_CMYK Celý článek naleznete na www.citfin.cz 

 Zahraniční průmyslové zakázky hlásí v září nárůst

Diskutovat (0)


Bankám jsme v roce 2020 na poplatcích již celkem zaplatili

35458570364

Certifikovaný kalkulátor poplatků

Jednoduše si vypočítejte své bankovní poplatky

Kalkulátor

Koruna je k dolaru nejsilnější za dva roky


Česká koruna se po více než dvou letech dostala pod 22 korun za dolar. Naposledy byla takto silná koncem září roku 2018. Silnější koruna znamená levnější dovážené zboží a tedy i vánoční dárky objednané v dolarech.


Poradna


Komplexní a objektivní hodnocení bank působících na českém trhu. Hodnotit můžete také Vy! Více