Zatímco ceny spotřebitelů meziročně vzrostly o 3,4 %, meziměsíčně se však o 0,1 % snížily


18. 04. 2020  00:39     Tomáš Volf     komentáře (0)

Oproti únoru se na březnovém poklesu cen podílelo zejména snížení cen pohonných hmot. To odráží zejména snížená poptávka a také pokles cen ropy na světových trzích. Za růstem cen oproti únoru stojí především ceny zeleniny, nejvíce brambor o 14,5 %. 

Zatímco ceny spotřebitelů meziročně vzrostly o 3,4 %, meziměsíčně se však o 0,1 % snížily
Na nižším růstu cen v meziročním vyjádření se opět nejvíce podílely ceny pohonných hmot, které byly o 3,3 % nižší než loni.

Hlavní světoví těžaři ropy (OPEC+) se minulý týden dohodli na snížení produkce přibližně o 10mil barelů ropy denně. Ropa WTI se dostala ve čtvrtek až k 28 USD/barel, ale následně se vrátila zpět k nižším cenám a nyní se obchoduje za 22,60 USD/barel. I přes dohodu největších producentů ropy na snížení těžby, se ceny nezvedly trvale. To může znamenat mnohem větší problém na straně poptávky, než se dosud myslelo. Snížený zájem o ropu jde na vrub koronaviru. Pokud se cena nezvedne trvaleji, dá se čekat, že může dojít k dalšímu omezení těžby ropy ve snaze zabránit, aby cena spadla hlouběji pod 20 dolarů za barel.

Větší domácí propad cen se dá čekat v dubnu, kdy se plně projeví zastavení téměř celé ekonomiky. Přestože vláda koketuje s uvolnění restriktivních opatření, do plného tempa se budeme vracet velmi dlouho. Čeká nás období nízkých cen a jejich dalšího snižování, což může mít krátkodobě pozitivní efekt v souvislosti s nárůstem počtu lidí bez práce a jejich rodinné rozpočty. V dlouhodobém horizontu to může přerůst do nebezpečné deflace, která je problémem pro všechny.

Tomáš Volf


Citfin-Logo_2013_CMYK Celý článek naleznete na www.citfin.cz Zatímco ceny spotřebitelů meziročně vzrostly o 3,4 %, meziměsíčně se však o 0,1 % snížily

Diskutovat (0)


Bankám jsme v roce 2020 na poplatcích již celkem zaplatili

23582691251

Certifikovaný kalkulátor poplatků

Jednoduše si vypočítejte své bankovní poplatky

Kalkulátor

Číslo týdne

205


ČÍSLO TÝDNE - 205 miliard korun. Právě tolik činil schodek státního rozpočtu ke konci měsíce červenec roku 2020. Jedná se o historicky nejvyšší schodek samostatné České republiky. 


Poradna


Komplexní a objektivní hodnocení bank působících na českém trhu. Hodnotit můžete také Vy! Více