Zaujalo nás:
Ani smrtí placení nekončí. Banky si strhávají poplatky z účtů zemřelých


10. 04. 2013  17:35     Martin Nevyhoštěný (Lidovky.cz)     komentáře (0)

Smlouva uzavřená s bankou nekončí ani po smrti. Účet zemřelého je totiž součástí dědického řízení a do jeho ukončení je nakládání s ním ve většině případů znemožněno. Přestože je tak účet "zmrazený" a přístup k němu často nemají ani pozůstalí, banky si dál strhávají poplatky za jeho správu a vedení.

Zaujalo nás:     Ani smrtí placení nekončí. Banky si strhávají poplatky z účtů zemřelých




V roce 2005 zemřela panu Krbcovi z Brna matka a začalo dědické řízení. Její účet u České spořitelny byl tak blokovaný do doby, než nabylo vyrovnání s pozůstalými právní moci, což trvalo půl roku. Ačkoliv po tu dobu pan Krbec nemohl účtem disponovat, poplatky za jeho vedení byly neustále strhávány, což při měsíčním zasílání výpisu podle ceníku České spořitelny činí 1 200 korun.

Pozůstalý s účtováním tohoto poplatku nesouhlasí a proto se obrátil na server Lidovky.cz. „Je to nejnesmyslnější poplatek a posvěcená zlodějina,“ napsal v e-mailu nespokojený klient. Česká spořitelna ale zavedenou praxi hájí. „Notář již během dědického řízení může dát nejen pokyn ke zrušení trvalých plateb, ale může i určit osobu, která může s účtem nakládat, popřípadě ho i zrušit před ukončením dědického řízení,“ uvedl mluvčí spořitelny Jan Holinka.
.

VÍTA, JAK DOPADLA ANKETA O NEJABSURDNĚJŠÍ BANKOVNÍ POPLATEK 2012

.

Účet podle něj není soudně blokován a smrtí jeho majitele smlouva nezaniká. „Banka pokračuje v přijímání peněz a ve výplatách a platbách z účtu na základě příkazů, které jí dal za svého života majitel účtu. Podle zákona musí tedy být umožněno další fungování účtu i po smrti jeho majitele. Účet je tedy nadále poplatkován, ale i úročen,“ vysvětluje mluvčí.

Zemřelý na infolinku volat nebude

Účtování správy konta zemřelého se pravidelně umisťuje na předních příčkách hlasování o nejabsurdnější poplatek. Podle duchovního otce ankety Patrika Nachera, zakladatele webu BankovníPoplatky.com, je vybírání tohoto poplatku neetické a není k tomu ani praktický důvod. „Manipulace s účtem je omezená a náklady na jeho vedení jsou tím pádem také omezené. Zemřelý vám nebude chodit na pobočky ani volat na infolinku, služby kolem vedení účtu tak odpadají,“ řekl Nacher serveru Lidovky.cz.

Úročení běžných účtů je podle Nachera v Česku tak nízké, že v takové situaci nelze použít jako argument. „Někdy trvá dědické řízení i rok, což v případě poplatků 150 korun za měsíc představuje najednou 1800 korun. A to není málo. Někdy se banky chovají opravdu necitlivě a dělá to zbytečně zlou krev. To podle mě není záhodno pro instituce takové velikosti a reputace,“ uzavírá bojovník s poplatky.

V případě úmrtí poplatky rušíme

Některé banky přitom poplatky po smrti klienta vybírat přestávají. „Jakmile se dozvíme o úmrtí majitele účtu, zastavujeme poplatky za jeho vedení. Účet je ale dál aktivní a může provádět trvalé platby a to až do ukončení dědického řízení,“ řekl serveru Lidovky.cz mluvčí Raiffeisenbank Tomáš Kofroň. Poplatky v takovém případě nevybírá ani ČSOB. Oproti tomu smlouvy klientů Sberbank (dříve Volksbank – pozn. red.) podle mluvčí banky Lucie Hálové přerušení účtování poplatků v případě úmrtí nepřipouští.
.

Zdroj: http://byznys.lidovky.cz/banky-si-strhavaji-poplatky-z-uctu-zemrelych-prestoze-jsou-zmrazene-125-/moje-penize.aspx?c=A130409_150256_moje-penize_mev



Zaujalo nás: Ani smrtí placení nekončí. Banky si strhávají poplatky z účtů zemřelých

Diskutovat (0)


Bankám jsme v tomto roce na poplatcích již celkem zaplatili

12456633776

Certifikovaný kalkulátor poplatků

Jednoduše si vypočítejte své bankovní poplatky

Kalkulátor

Číslo týdne

300


ČÍSLO TÝDNE - 300 právě tolik miliard korun odeslaly tuzemské společnosti svým zahraničním vlastníkům ve formě dividend. Většina zisku těchto firem tak skončila v zahraničí.


Kurzovní lístek Citfin

Země Měna Deviza střed
Kurz EUR Euro 1 EUR 25,3210
Kurz USD Americký dolar 1 USD 23,4030
Kurz PLN Złoty 1 PLN 5,8690
Kurz GBP Libra šterlinků 1 GBP 29,5540
Kurz CHF Švýcarský frank 1 CHF 25,8400
Kurz HUF Forint 100 HUF 6,4150
Kurz RON Rumunské nové leu 1 RON 5,0907
Poradna


Komplexní a objektivní hodnocení bank působících na českém trhu. Hodnotit můžete také Vy! Více