Zaujalo nás:
Vrátí se Řecko k drachmě? Už aby to bylo, volá stále více lidí


06. 11. 2011  09:23     Pavel Král (Usporim.cz)     komentáře (0)

Desetileté manželství z rozumu, jak uvádějí s lehkou ironií světová média, které Řecko uzavřelo s eurem, může podle posledního vývoje v zemi dospět k rozvodu. Nejen světové trhy, ale i investoři se tak jednoduše ptají, kdy skončí spekulace a Řecko definitivně oznámí i přes předchozí ujišťování, že to tak nebude, vystoupení ze spolku zemí, která platí eurem.





Olej do ohně k těmto spekulacím a termínům přilil podle komentáře agentury Bloomberg sám řecký premiér Jorgos Papandreu. Ten totiž nečekaně oznámil, že Řekové v referendu rozhodnou, zda chtějí další pomoc nebo ne.

A tento termín se tak může podle komentátorů stát oním definitivním vystoupením země z eurozóny.

Jak dodává Martin Tesař z Patria.cz v zamyšlení k této zprávě, pokud zvítězí neochota podvolit se podmínkám mezinárodních věřitelů a národní hrdost, může to znamenat nejen konec dlouho stavěného plánu na řešení evropské dluhové krize, ale i tvrdý bankrot země. Co by znamenalo vystoupení ze spolku zemí platících eurem, načrtla média takto: bankrot země s dluhem 500 miliard dolarů, run, tedy masivní vybírání hotovosti, na řecké banky, ostrou devalvaci staronové měny, tedy drachmy, až o 50 procent a s tím spojený strmý nárůst inflace.

Mezinárodní věřitelé by pravděpodobně do země v následujících letech nebyli ochotní investovat.

Světové agentury doplnili scénář o to, že podobného děje se řecká veřejnost bojí. Citoval se například průzkum řeckého deníku Kathimerini, podle kterého si pořád dvě třetiny řeckých respondentů přejí zachování eura, zatímco jen necelých 30 procent bylo pro návrat k drachmě.

Podle průzkumu jsou také dvě třetiny řeckých obyvatel prakticky smířeny s tím, že se jejich země nevyhne bankrotu navzdory sérii vládních opatření. Na druhou stranu, varuje komentátor deníku The Washington Post, Řekové jsou si vědomi, že přijetí další pomoci k financování chodu země, rozhodně lidem neuleví.
„Jak byste hlasovali v případném referendu, pokud by věc stála tak, že vláda kvůli tomu, aby mohla přijmout finanční pomoc ze zahraničí doslova zabaví každému člověku v zemi 90 procent výdělku po zbytek jeho života?“ naléhavě klade otázku The Washington Post.

.

VYZKOUŠEJTE NÁŠ NOVÝ FACEBOOK A PŘILEJTE SVŮJ VTIP DO SEKCE NEJ HLÁŠKY O BANKÉŘÍCH!

.

Názor, že by Řecko mělo vystoupit z eurozóny je rozšířenější, než bychom si v Evropě mohli myslet, varují i někteří řečtí ekonomové. A jak dodává komentář serveru Patria.cz k myšlence na řešení řecké krize skrze drachmu se mimo helénskou zemi řadí i známí ekonomové. Seznam zahrnuje taková jména jako Nouriel Roubini, Kenneth S. Rogoff či Martin Feldstein, nebo George Soros.
Není třeba vypočítávat výhody tohoto kroku. Ekonomické publikace jsou jich plné. Faktem ale zůstává, že návrat k drachmě, má i řadu rizik. A to nejen otevřených, ale i skrytých, zdá se ale, že příznivců zavedení řecké národní měny, valem rychle přibývá. Buď jak buď, komentátoři po světě vyzývají nejen voliče v Řecku, aby příště při výběru svých zástupců, měli v rukách nabídky těch, kteří jen nebudou slepě udržovat status quo, ale budou mít dopředu připravená reálná řešení krizových situací. Ani definitivní termín bankrotu Řecka totiž za současné potíže světa nestojí.



Zaujalo nás: Vrátí se Řecko k drachmě? Už aby to bylo, volá stále více lidí

Diskutovat (0)