Zdražování v Česku nabralo na síle, ceny vzrostly o 3,4 %


10. 08. 2021  13:57     Tomáš Volf     komentáře (0)

Ceny v ČR opět dramaticky nabírají na rychlosti. V červenci se spotřebitelská inflace vyhoupla na meziroční tempo 3,4 %, což je výrazně nad očekáváním trhů. Dnešní číslo doslova vyrazilo dech. Stejným tempem se zdražovalo naposledy v červenci loňského roku. Podobně je tomu i v meziměsíčním vyjádření, kde ceny vzrostly o 1 %.

Zdražování v Česku nabralo na síle, ceny vzrostly o 3,4 %
Na robustním růstu cen se nejvíce podílelo zdražování automobilů a to o 5,4 % a pohonných hmot, které oproti loňskému červenci vzrostly o 18,5 %.

Masivní růst cen, kterého jsme svědky, je největší riziko a zdroj obav pro spotřebitele. Ještě koncem loňského roku to byla ztráta zaměstnání. Nezaměstnanost však stagnuje na 3,7 % a zatímco počet volných pracovních míst roste, počet uchazečů o zaměstnání klesá. To znamená, že ztráta pracovního místa nyní příliš nehrozí. O to více je na zřeteli růst cen zboží na pultech obchodů.

ČNB letos už dvakrát zvedla klíčovou sazbu na 0,75 % a zdá se, že jestřábí rétorika nebude ke zkrocení spotřebitelské inflace stačit, takže třetí utažení měnových podmínek na sebe nenechá dlouho čekat. Pokud si centrální bankéři udrží protiinflační komentáře a zároveň se třetím zvýšením sazeb projeví připravenost k dalšímu podobného zásahu, spotřebitelská inflace poleví a postupně zamíří pod 2,5 %.

Problém zůstává v konstrukci inflace. Její podstatná část je totiž „importovaná“ a jde na vrub zdražování vstupů do výroby na světových trzích a zpožďování dodávek, takže zahraniční dovozci jdou s cenou nahoru. S tímto vlivem ČNB mnoho nenadělá, přesto půjdou domácí sazby v dohledné době nejspíš nahoru a hranice 1 % do konce roku padne.


Ing. Tomáš Volf

Project & Communication Specialist

Citfin-Logo_2013_CMYKZdražování v Česku nabralo na síle, ceny vzrostly o 3,4 %

Diskutovat (0)


Bankám jsme v roce 2021 na poplatcích již celkem zaplatili

28121577004

Certifikovaný kalkulátor poplatků

Jednoduše si vypočítejte své bankovní poplatky

Kalkulátor

Číslo týdne

23


ČÍSLO TÝDNE 23 právě tolik procent lidí do 26 let bydlí u svých rodičů. Ještě loni to bylo 15 procent. V nárůstu se odráží výrazné zdražování cen nemovitostí, zejména bytů ve velkých městech a současně zvyšující se úroky z hypoték. Novou šanci dostává nájemní bydlení.


Kurzovní lístek Citfin

Země Měna Deviza střed
Kurz EUR Euro 1 EUR 25,4830
Kurz USD Americký dolar 1 USD 21,7370
Kurz PLN Złoty 1 PLN 5,5275
Kurz GBP Libra šterlinků 1 GBP 29,6585
Kurz CHF Švýcarský frank 1 CHF 23,4265
Kurz HUF Forint 100 HUF 7,1900
Kurz RON Rumunské nové leu 1 RON 5,1489
Poradna


Komplexní a objektivní hodnocení bank působících na českém trhu. Hodnotit můžete také Vy! Více