Životní situace
Finanční pákový efekt. Pozor na něj
Ne, opravdu nevarujeme před soutěžní disciplínou silných mužů, nýbrž před neuváženým využíváním principu finančního pákového efektu.
Do komodit investujeme reálně nebo zprostředkovaně
Pokud tedy investujeme například do ropy nebo do kávy, pak tyto komodity nekupujeme přímo.
Chci investovat do komodit. Jak na to?
Investovat do komodit můžeme buď přímým nákupem, kdy od prodejce nakoupíme požadovanou komoditu.
Investice do zlata. Proč?
Jednou z nejoblíbenějších komodit, kterou Češi rádi nakupují, je zlato.
Proč a kdy investovat do komodit
Investice do komodit, zejména do zlata nebo stříbra, představuje populární formu investování, které uchovává hodnotu vložených prostředků i po delší dobu.
Insider informace. Pozor na ně
Každou chvíli se na sociálních sítích, internetu a vlastně to na nás může vykouknout odkudkoliv, objevují nejrůznější doporučení na zázračné, a přitom zároveň bezpečné investiční produkty. Vesměs jde o lákadla, opírající se o údajný dlouhodobý růst dané investice zaručující pohádkové zhodnocení.
Jak investují Čeští miliardáři
Poučné je jistě sledovat, jak a do čeho investují tuzemští milionáři a miliardáři. Ne snad z hlediska objemu, ale pro inspiraci.
Investujte do věcí a komodit, o kterých něco víte
Investovat bychom měli jen do produktů a společností, jejichž charakter, obsah a význam je srozumitelný i dítěti a lze je jednoduše nejen vysvětlit, ale i pochopit.
Investovat do akcií je snadné. Pomáhají internetové aplikace
Investovat do akcií, dluhopisů nebo nemovitostí, si lidé stále představují jako poměrně složitou záležitost. Samotná technická stránka věci, tedy realizace obchodu, je přitom celkem triviální.
Lidé se investic bojí. Často zbytečně
Češi jsou tradičně k investicím nedůvěřiví. Jejich postoj a obavy potvrzuje i průzkum realizovaný v roce 2015 na vzorku tisíce respondentů pro společnost Partners, z něhož vyplynulo, že 48 % Čechů cítí k investování obavy a nedůvěru.
Investice do nemovitostí se stále vyplatí
Větší zájem projevují Češi v poslední době o investice do nemovitostí, které mohou následně pronajímat.
Investice do dluhopisů mají svá rizika
Investice do státních dluhopisů už neznamená automaticky bezpečnost a jistý výnos.
Do čeho investovat a jak se rozhodnout
Investovat lze v podstatě do čehokoliv, co může přinést nějaký výnos – do cenných papírů, akcií, nemovitostí, do měny, drahých kovů, uměleckých děl, do komodit, jako jsou ropa či káva, ale i do věcí jako je víno, nebo třeba hodinky.
Smlouva o dílo zhotovení věci na zakázku?
V určitých případech ano. Není ale vždy snadné od sebe odlišit smlouvu o dílo a kupní smlouvu.
Jaké jsou další povinnosti podnikatele u vad staveb?
Podnikatel vás musí již v okamžiku uzavření smlouvy o dílo informovat o rozsahu, podmínkách a způsobu uplatnění reklamace.
Mohu si nechat vady stavby odstranit jiným podnikatelem?
Ano, pokud se podnikatel odmítá vaší reklamací zabývat a vadu odstranit, můžete v rámci uplatněné reklamace požadovat slevu z ceny stavby a uzavřít smlouvu na odstranění vady s někým jiným.
Je na stavbu záruka?
Záruku na stavbu mít budete, pouze pokud vám ji podnikatel poskytne. Ze zákona na stavbu záruka není, je však možné si ji sjednat ve smlouvě nebo ji podnikatel poskytne v záručním listě.
Za jaké vady stavby podnikatel odpovídá?
Podnikatel odpovídá za veškeré vady, které se na stavbě nachází v okamžiku předání.
Jaká mám práva z vad stavby?
Jestliže stavba nebyla provedena podle smlouvy, můžete po podnikateli požadovat v závislosti na charakteru vady buď odstranění vad, přiměřenou slevu z ceny, dodání toho, co chybí anebo odstoupení od smlouvy.
Co když mám s reklamací stavby náklady?
Veškeré účelně vynaložené náklady spojené s uplatněním reklamace vám podnikatel musí v případě, že je reklamace oprávněná, zpětně proplatit.
Co mohu dělat při nedodržení lhůty k vyřízení reklamace stavby?
Pokud podnikatel nevyřídí vaši oprávněnou reklamaci v zákonné 30denní či dohodnuté prodloužené lhůtě, považuje se to za podstatné porušení smlouvy.
Je možné lhůtu k vyřízení reklamace stavby prodloužit?
Ano, pokud se na tom s podnikatelem dohodnete. Za dohodu však nelze považovat předtištěnou větu uvedenou v obchodních podmínkách nebo v reklamačním formuláři podnikatele, kde se váš souhlas s prodloužením lhůty vynucuje.
Jaká je lhůta k vyřízení reklamace stavby a jak se počítá?
Vyřizování reklamace nesmí bez dohody s vámi trvat déle než 30 kalendářních dnů.
Reklamace stavby: Co mohu reklamovat?
Reklamovat je možné veškeré nedostatky, které stavba vykazuje v okamžiku předání. Pokud se jedná o vady zjevné, je nutné při převzetí stavby na ně podnikatele upozornit a stavbu případně odmítnout převzít.
Musí mi podnikatel vystavit doklad o zaplacení?
Ano, požádáte-li o to. Povinnost vydat na žádost spotřebitele doklad o zaplacení stále trvá, povinná účtenka pro elektronickou evidenci tržeb (EET) takový doklad nenahrazuje.
Mám právo obdržet vyúčtování?
Ano, pokud o to požádáte.
Může podnikatel žádat více, než jsme se dohodli?
Záleží na tom, jakým způsobem jste si cenu zhotovení stavby určili. Pokud máte ve smlouvě či v potvrzení pevnou částku, nejste povinni hradit nic navíc.
Jakým způsobem mě musí podnikatel informovat o ceně zhotovení stavby?
Informace o ceně vám musí být sdělena v dostatečném předstihu před samotným uzavřením smlouvy. Tuto povinnost podnikatel často plní tak, že na viditelném místě v provozovně umístí tištěný ceník s uvedením jednotlivých cen za materiál a práci.
Kdy mi vzniká povinnost za stavbu zaplatit?
Povinnost vám vzniká ve chvíli, kdy je zhotovena stavba. To znamená, že stavba je dokončena a je vám předána.
Musí mi podnikatel vystavit předávací protokol?
Ne, ledaže si to sjednáte ve smlouvě, neboť zákon takovou povinnost nestanovuje.
Sekce obsahuje celkem 406 článků. Výše vypsáno 61 - 90