Vyhledávání


Proč studovat smlouvu o úvěru a obchodní podmínky banky?

Ve smlouvě i podmínkách se totiž mohou objevit podmínky, které mohou značně znepříjemnit či dokonce znemožnit realizaci plánů, které pro splácení a použití půjčky máme. Výhodnost úvěru je jedna věc, ale jeho podmínky jsou věcí druhou.


Úvěry na míru a variabilní půjčky. Jak pomohou

Zjednodušeně bychom mohly tento přístup označit jako úvěry na míru. Klient si v takovém případě má možnost zvolit parametry produktu a působ jeho splácení.


Jak nejlépe vyřizovat úvěr?

O úvěru jednáme nejen v bankách, ale také u jejich sesterských či dceřiných společností, jakož i splátkových společností. Problémem nemusí být samotná výhodnost úvěru, třeba z pohledu úroků či RPSN, ale především další, související podmínky úvěru.


Sjednání úvěru přes internet

Lidé rádi vyřídí věci rychle, efektivně a bez nároků na zbytečnou administrativu, a to sjednání úvěru přes internet velmi často splňuje.


Sjednání úvěru klasicky na pobočce

Na druhé straně je velká skupina klientů, kteří nedají dopustit na osobní jednání v bance. Tato skupina se sice v průběhu doby zmenšuje, ale stále se jedná o největší podíl klientů bank. Tito lidé se nejraději zastaví ve své bance na pobočce a úvěr si vyřídí přímo tam.  Ačkoliv se tento postup zdá bezpečnější a jistější, nemusí tomu vždy tak být.


Porovnání spotřebitelských úvěrů

Výhody vyhledávačů a porovnávačů úvěrů jsou zřejmé. Velmi rychle a efektivně z pohodlí domova si můžete porovnat výhodnost a nákladnost úvěrů. Možné je přitom volit z různých parametrů, jako například výše úroku, výše RPSN, dobu splatnosti, výši splátky apod. Každý z vyhledavačů má také své výhody a nedostatky.


Úvěr vybírejte zásadně podle výše RPSN

U spotřebitelského úvěru není podstatná výše úroku, jak si část lidí myslí, ale výše RPSN, tedy Roční Procentní Sazby Nákladů. RPSN je totiž nejdůležitějším ukazatelem výhodnosti úvěru.


Jak vybírat nejvýhodnější úvěr

Spotřebitelský úvěr, ačkoliv to tak nevypadá, je v podstatě zboží jako kterékoliv jiné. Bohužel, ne všichni lidé k němu tak přistupují, a tak si berou zbytečně drahé úvěry buď u bank, kde mají svůj běžný účet, nebo v první bance, kde se na úvěr dotázali.


Jak úvěr vybrat podle účelu

Rozhodnutí vzít si úvěr vždy předchází rozhodnutí o tom, na co ho chceme využít. Pro různé věci jsou určeny různé druhy úvěrů.


Kdy využít spotřebitelský úvěr

Základní otázkou, kterou bychom si měli před pořízením úvěru položit je, zda úvěr skutečně potřebujeme, zda nejsme schopni na zamýšlený výdaj raději prostředky naspořit, respektive, zda je tento výdaj opravdu nezbytný.


Předčasné splacení hypoték je možné už bez zbytečných sankcí

Po vstupu účinnosti zákona o spotřebitelském úvěru se větších práv domohou i lidé s hypotečním úvěrem. Velkým problémem hypoték totiž byl fakt, že nebylo možné v termínu mezi fixacemi předčasně doplatit zůstatek hypotéky bez sankcí.


Úrok u hypoték a porovnání

Úroky u hypoték se dostaly na dno v roce 2017, těsně předtím, než ČNB začala zvyšovat úrokové sazby. Od té doby se zvyšují a klesají v pásmu od 2 do 3 procent.


Poplatky za sjednání hypotéky

Při sjednání hypotéky uplatňují banky v zásadě dvě platby. První je skutečně poplatek za zpracování smlouvy, který činí od 3 do 5 tisíc korun.


Potvrzení o zůstatku hypotéky

Potvrzení o zůstatku hypotečního úvěru potřebuje ve chvíli, kdy budeme prodávat zastavovanou nemovitosti a předčasně splácet hypoteční úvěr, který na bytě nebo domě či pozemku vázne.


Úprava kupní smlouvy při využití hypotéky

Kupní smlouva pro pořízení nemovitosti pomocí hypotečního úvěru má svá specifika, na kterých banky trvají.


Potvrzení o příjmech u hypotéky

Pro posouzení bonity klienta, tedy schopnosti klienta splácet, je pro banku rozhodující příjem žadatele o úvěr.


Odhad hodnoty nemovitosti u hypoték

Odhad hodnoty nemovitosti pořizované prostřednictvím hypotečního úvěru zjišťuje odhadce banky.


Sankce za předčasné splacení hypotéky

Spotřebitel může splatit svůj dluh kdykoli a poskytovatel má právo pouze na úhradu účelně vynaložených nákladů vzniklých v souvislosti s předčasným splacením.


Předčasné splacení u hypoték

Ještě nedávno se banky stávaly objektem stížností klientů, kteří museli předčasně splatit hypoteční úvěr. Důvodem přitom leckdy byla nějaká mimořádná událost - nemoc, úmrtí v rodině, rozvod. V některých případech se sankce vyšplhaly na několik stovek tisíc korun.


Fixační doba u hypoték. Jakou zvolit?

Fixační doba představuje dobu, po kterou je úrok u hypotéky zafixován a banka ho nemůže zvyšovat. Fixace může platit na 1, 3, 5 nebo i 10 let.


Regulace hypoték dle DSTI

DSTI na rozdíl od DTI sleduje výši splátky. Výše všech splátek úvěrů totiž nesmí překročit 45 procent celkových čistých příjmů klienta.


Regulace hypoték dle DTI

DTI sleduje, kolik činí celková výše všech úvěrů, které má klient aktuálně sjednané, ve vztahu k jeho celkovému čistému ročnímu příjmu.


Omezení hypoték ze strany ČNB

Česká národní banka se snaží už od roku 2017 omezovat banky v poskytování hypotečních úvěrů, resp. zpřísňovat podmínky pro jejich poskytování.


Spoluúčast u hypotéky. Kolik musíme mít našetřeno

Lidé, kteří uvažují o hypotečním úvěru na celou hodnotu pořizované nemovitosti, by teď měli zpozornět.


Hodnota pro zástavu je odhad, ne kupní cena

I hypotéky ale mají svá rizika a háčky. Banky neposkytují úvěr ve vztahu ke kupní ceně nemovitosti, což si klienti obvykle myslí. Banky se řídí odhadní cenou, kterou stanoví jejich odhadce.


Mám si vzít hypotéku nebo nájem? Co je výhodnější

Hypotéka nebo nájem? V současné době, kdy se úrokové sazby u hypoték drží na rekordně nízkých úrovních, se zdá odpověď jasná. Úrok 2,6 % představuje velké lákadlo pro potenciální zájemce o vlastní bydlení. Průměrná výše hypotéky v České republice představuje 1,9 milionů korun a každoročně mírně roste.


Platím autorský poplatek za televizi na pokoji

Autorský poplatek, který se hradí za každý televizní přijímač umístěný v hotelovém či penzionovém pokoji.

(Ne) Chci zaplatit autorské poplatky

Poplatky, které hradíme z každé koupené tiskárny, CD, DVD, hard disku a jiných zařízení, které umožňují uchovávat, kopírovat či množit data.

Potřebuji vyšetření - koho se poplatky netýkají

Zdravotní poplatky, které jsou v platnosti od ledna 2008 však neplatí někteří pojištěnci.


Kupuji byt - jak se vyhnout problémům s realitkou

S rostoucím počtem realitních kanceláří je stále pravděpodobnější, že se setkám s neserió;zním obchodním jednání. Nejčastěji se jedná o zatajování skutečného stavu nemovitosti či právní záludnosti, které mohou způsobit omezenou dispozici s nemovitostí.

Sekce obsahuje celkem 406 článků. Výše vypsáno 241 - 270