Mimo zkušenostní našich čtenářů, ze kterých čerpáme, přišel také serveru Týden s problémem klientky banky, která přišla o čtyři tisíce korun, které musela zaplatit bance za změnu smlouvy o hypotečnímu úvěru.
Důvodem byla skutečnost, že v hypoteční smlouvě byla uvedena doba čerpání určena pevným datem. Zdržením povolení vkladu na katastru nemovitostí následně nemohlo dojít k uvolnění částky úvěru, protože k tomu nebyly splněny podmínky. Muselo tedy dojít ke změně termínu pro uvolnění částky z úvěru od banky a splnění podmínky – povolení vkladu na katastru. Za tuto „službu“ si banka naúčtovala částku poplatku 4 000 korun.
Jak se bránit zbytečným poplatkům
Hlavním prostředkem je vyhnout se pevným termínům pro uvolnění finančních prostředků z případného úvěru, které jsou vázány na povolení zápisu do katastru nemovitostí. Délka vkladového řízení se nedá přesně odhadnout a stanovení termínu tak může být vždy velmi problematické. Proto výplatu částky z úvěru řešte buď přes úschovu banky, nebo přes advokátní či notářskou úschovu, kam můžete nechat částku úvěru zaslat i před povolením vkladu vlastnického práva, a to už v době podání. V takovém případě je vám pak v zásadě jedno, kdy bude následně zápis ze strany katastru nemovitostí proveden. Finanční prostředky pocházející z úvěru se totiž uvolní až ve chvíli, kdy katastr nemovitostí zápis povolí. Nehrozí vám tak žádné zbytečné sankce.
Prodlení na katastru vás může stát desetitisíce na sankcích
Dalším rizikem může být špatně postavená smlouva na koupi nemovitosti. Pokud totiž máte ve smlouvě uvedenu podmínku, že kupní cena bude uvolněna až po zápisu vkladu do katastru nemovitostí k určitému pevnému termínu, jinak budete hradit smluvní pokutu za pozdní zaplacení, tak se vystavujete riziku sankcí. Pokud se totiž katastrální úřad se zápisem vkladu zpozdí, banka neuvolní finanční prostředky a dojde tak k porušení povinnosti uhradit nemovitost do stanoveného data splatnosti. V takovém případě pak může prodávající od smlouvy odstoupit a buď on, nebo realitní kancelář může uplatnit uhrazení celé smluvní pokuty, která je nejčastěji určena uhrazenou zálohou na pořízení nemovitosti, která může činit i mnoho desítek tisíc korun.
Zápis do katastru může trvat pět týdnů, ale i několik měsíců
Termín pro povolení zápisu do katastru nemovitostí není přesně určen. Zatímco dříve stačilo i několik dnů, nyní počítejte spíše s týdny, někdy i měsíci, než k zápisu skutečně dojde. Platí přitom, že obecně déle trvá zápis ve velkých městech a hlavně v Praze, zatímco v menších okresech se lze zápisu dočkat i za pár týdnů.
I v tomto případě je řešením použití úschovy finančních prostředků, která výše uvedené riziko prodlení katastrálního úřadu se zápisem eliminuje.





