ČNB repo 3,75 %ČNB lombard 4,75 %EUR/CZK 24,25Index poplatků BP 0 KčSpořicí sazba medián 3,25 %
Přeskočit na obsah
bpbankovní poplatky
← Zpět na aktuality
bydlení

Průměrná nabídková sazba hypoték vzrostla na 5,42 procenta, je nejvýše za dva roky

Průměrná nabídková sazba hypoték počátkem srpna vzrostla o 0,1 procentního bodu na 5,42 procenta. Podle Swiss Life Hypoindexu jde o pátý růst v řadě a nejvyšší úroveň za dva roky, zatímco základní sazba ČNB drží od června 3,75 procenta.

Petr Souček · 12. 8. 2026 · 1 min čtení
Ilustrace: Konceptuální ilustrace: rodinný dům s klíčem a jemně naznačeným stoupajícím schodištěm v pozadí, jako symbol hypotéky a rostoucích úrokových sazeb; klidná, plochá, střízlivá.

Průměrná nabídková sazba hypoték počátkem srpna meziměsíčně vzrostla o 0,1 procentního bodu na 5,42 procenta. Podle Swiss Life Hypoindexu stoupla popáté za sebou a dostala se nejvýše za poslední dva roky.

Hypoindex sleduje průměrnou nabídkovou, nikoli skutečně sjednanou sazbu. Počítá se z nabídkových sazeb bank na začátku každého měsíce pro hypoteční úvěr do 80 procent hodnoty nemovitosti. Sazba, kterou konkrétní žadatel nakonec sjedná, se od ní může lišit.

Modelová hypotéka ve výši 3,5 milionu korun se splatností 25 let vychází při srpnové sazbě 5,42 procenta na měsíční splátku 21 327 korun.

Základní dvoutýdenní repo sazbu drží Česká národní banka na 3,75 procenta. Na této úrovni je od června a bankovní rada ji 6. srpna podle očekávání ponechala beze změny. Nabídkové hypoteční sazby ji ale nekopírují jedna ku jedné – základní sazba stagnuje, hypotéky přesto zdražily pátý měsíc za sebou.

K výhledu sazeb uvedl vedoucí produktového oddělení Swiss Life Select Tom Kadeřábek: „Sazby se pravděpodobně blíží svému vrcholu, v nejbližších měsících ale spíše než výrazné zlevnění přijde stagnace kolem současných hodnot." Srpnová data zveřejnil server Hypoindex.cz.

Fakta v kostce

Nabídková sazba hypoték vs. základní sazba ČNB (srpen 2026): Nabídková sazba hypoték 5,42 %, Základní sazba ČNB 3,75 %
  • Průměrná nabídková sazba hypoték: 5,42 procenta (srpen 2026)
  • Meziměsíční změna: +0,1 procentního bodu, pátý růst v řadě
  • Nejvyšší úroveň za poslední dva roky
  • Metodika: nabídková (ne sjednaná) sazba, úvěr do 80 procent hodnoty nemovitosti
  • Modelová splátka: 21 327 korun měsíčně (3,5 milionu korun, splatnost 25 let, sazba 5,42 procenta)
  • Základní sazba ČNB: 3,75 procenta, beze změny od června 2026
  • Zdroj: Swiss Life Hypoindex
PS
Autor
Petr Souček
Redaktor · zpravodajství

Sleduje dění v bankovním sektoru a u regulátora. Píše věcně, bez spekulací — co se stalo a co to znamená pro klienta.