S cenou kávy na světových trzích je to v posledních měsících jako na houpačce. Vůbec nejdražší byla v roce 2011, kdy se kotovala za více než 300 dolarových centů/libru. Začátkem pandemie, v březnu 2020, se cena kávy pohybovala v blízkosti 120 USc/libru. Při obecném rozvolnění v červnu loňského roku cena spadla až mírně pod 100 centů za libru kávy. V posledních týdne se však cena šplhá opět nahoru a tento týden atakuje hranici 150 USc/libru.
Důvody pro růst cen kávy na světových trzích jsou v zásadě dva. Jedná se především o nepříznivé počasí začátkem roku v Brazílii a Vietnamu, coby zemích s vysokou produkcí kávy. Druhým důvodem jsou aktuální (po)pandemické podmínky v obchodě. Průmysl v Evropě i v ČR naráží na nedostatek vstupů. Podle posledních čísel rostou domácí i zahraniční zakázky a průmyslová produkce je ve velmi slušné kondici, avšak stále jsme za potenciálem. Přeloženo do češtiny, zvýšená koncová spotřeba znamená omezení šíře dovozu průmyslových vstupů. Podobný důvod platí i pro kávu a její přepravu na koncové trhy, což zvyšuje její cenu.
Dá se čekat, že máme před sebou ještě další období, kdy ne příliš dobrá sklizeň a logistické potíže spojené s C19 budou znamenat další růst cen kávy na světových trzích. Situace se stabilizuje a cena kávy půjde dolů v momentě, kdy se ustálí spotřeba a potíže s logistikou opadnou.
Ing. Tomáš Volf
Project & Communication Specialist






