Český zahraniční obchod hlásí další dobrý výsledek

Meziročně stoupl export o 2,3 % a dovoz klesl o 7,8 %. Tahounem byl tradičně obchod s automobily. Jeho přebytek stoupl o 10,2 mld, ale celkový dobrý dubnový výsledek byl zejména díky nižšímu deficitu v obchodě s ropou a plynem

Silná koruna zatím exportu nijak zvlášť neubližuje. České firmy se naučily používat zajištění svých zakázek se zahraničím, takže kurzové riziko významně snižují.

Vyšších sazeb se nejspíš nedočkáme, ale může přijít slovní intervence z ČNB o tom, že opětovné snižování sazeb přijde později, nebo že jsou centrální bankéři připraveni jednat v případě, že inflace nebude klesat dle plánu. Tento scénář by znamenal další posílení koruny a znovu by se pokoušela zdolat hranici 23 korun za euro, přičemž silná koruna znesnadňuje situaci českým exportérům.

CELÝ ČLÁNEK NALEZNETE ZDE!

Tomáš Volf

Analytik

edevizy.cz

Sdílet:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *