Pokud stál byt v roce 2024 pět milionů korun, pak v roce 2025 stoupla cena stejného bytu na pět milionů a sedmset tisíc korun. O téměř deset procent pak rostly ceny domů. Dům v hodnotě deset milionů korun zdražil během pouhého roku o milion korun.
Ceny pozemků rostly nejméně. I tak se jednalo o poměrně výrazný růst o 7,2 procenta.
Takto prudké zdražování neumožňuje na nové bydlerní prakticky ušetřit z běžných příjmů. Aby si lidé mohli koupit nemovitost, musí buď získat prostředky velkého objemu, například z dědictví, či prodeje jiné nemovitosti, nebo použít hypoteční úvěr, který je však zatížen poměrně vysokými úroky. Průměrná úroková sazba u hypoték činila v loňském roce průměrně 4,6 procenta ročně. Z milionové hypotéky tak klient uhradil bance pouze na úrocích 46 tisíc korun.
Ceny nemovitostí se chystá ochladit Česká národní banka, která hodlá zpřísnit podmínky pro poskytnutí hypoték. V minulosti tak například byly zakázány či výrazně omezeny stoprocentní hypotéky, tedy úvěry na celou cenu nemovitosti. Uvidíme s jakými opatředními nově ČNB přijde.





