Průměrné úrokové sazby hypoték v květnu prolomily 3procentní hranici a dosáhly na další historická minima. Hodnota indexu GOFI70, který měří průměrnou nabídkovou úrokovou sazbu hypoték do 70 % zástavní hodnoty nemovitosti (LTV), v květnu dosáhl hodnoty 2,97 % a na tomto čísle zůstal i v průběhu června. Podobný trend vykazují také další sledované kategorie. Index GOF85 klesl o pouhou setinu procentního bodu na 3,09 %. Index stoprocentních hypoték (úvěrů poskytovaných na plnou zástavní hodnotu) v červnu zastavil na 4,26 %. Jedinou výjimkou jsou variabilní úrokové sazby (index GOFI VAR 70), které meziměsíčně klesly o 7 setin procentního bodu.
V meziročním srovnání jsou nyní sazby hypoték o více než půl procentního bodu níže. Nejvíce v porovnání se stejným obdobím loňského roku zlevnily hypotéky do 100 % LTV, jejichž průměr je nyní o více než 0,7 p.b. níže. Běžnější hypotéky s LTV do 70 resp. 85 % LTV jsou v tuto chvíli levnější o půl procenta. Hypotéky s variabilní sazbou banky loni touto dobou nabízely se sazbou 2,96 %.
V polovině června byly zveřejněny také květnové hodnoty ukazatele Hypondex, který měří průměrné úrokové sazby reálně poskytnutých hypoték, který klesl o 12 setin na 2,96 %. Hodnoty hypoindexu dlouhodobě korelují s indexem GOFI70, a proto očekáváme, že ke stagnaci sazeb dojde i v případě skutečně sjednaných hypoték a index bude v následujícím měsíci setrvávat na úrovni těsně pod 3 procenty.
Dlouhé peníze podražily
Příčinou zastavení klesajícího trendu je ukončení některých jarních akcí a také překvapivý vývoj na mezibankovním trhu. Úrokové swapy, které vyjadřují, za kolik si mohou banky obstarávat na mezibankovním trhu likviditu, během května prudce vzrostly a během krátké chvíle se dostaly na úroveň července 2012. Ačkoliv tato změna se přímo dotýká spíše poskytovatelů s menším objemem vlastních zdrojů (vkladů), z dlouhodobého pohledu trh musí na tuto situaci reagovat a bankéři nyní vyčkávají.






