„Ochrana spotřebitele ČNB už řešila s bankami otázku inzerované a reálné úrokové sazby, příp. RPSN s tím, že jsou pro první srovnání na webu dva zdroje. Prvním může být úvěrová kalkulačka, kde má banka buď přednastavenou většinou nejnižší možnou úrokovou sazbu s tím, že tato sazba je uvedena předložkou „od“ – toto máte i v tabulce a s tím z hlediska informovanosti klientů nic moc nenaděláme. Nebo často banka dává možnost, aby si spotřebitel upravil do kalkulačky úrokovou sazbu z několika možností – tedy aby si předem spočítal, jakou by platil splátku i v případě, že by nedosáhl na lepší než nejhorší možnou úrokovou sazbu,“ komentuje problematiku Helena Kolmanová.
.
2. REALITY TEST NEÚČELOVÝCH ÚVĚRŮ
.
Druhým zdrojem je pak povinný reprezentativní příklad, který má na webu každá banka a ve kterém už musí použít průměrnou sazbu. „Tedy takovou, na jakou dosáhne spíše nadpoloviční většina klientů a to proto, aby příklad byl ve smyslu zákona opravdu reprezentativní,“ říká Kolmanová.
Česká národní banka k této problematice vydala i Úřední sdělení České národní banky ze dne 27. prosince 2010 (pdf, 140 kB) o aplikačním přístupu k některým ustanovením zák. č. 145/2010 Sb., o spotřebitelském úvěru a o změně některých zákonů, které je k dispozici na této adrese.
.
1. REALITY TEST SPOŘICÍCH ÚČTŮ – VŠE PODSTATNÉ NALEZNETE ZDE
.
Vzhledem k analogii zkoumané problematiky budeme s odborem ochrany spotřebitele České národní banky při vyhodnocování výsledků Reality testu spotřebitelských úvěrů kooperovat.





