Vrba: Zaplatil kartou a dostal pokutu

Podstatou problému je fakt, že lidé po úhradě nějaké částky kartou považují tuto transakci jako příkaz k úhradě, který se ihned vypořádá a kterou banka vždy při placení schvaluje a autorizuje. V takovém případě se má zato, že částka uhrazená kartou je již na účtu blokována a člověk nemůže tyto rezervované prostředky použít. Opak je však pravdou. Pokud klient uhradí kartou nějakou částku a banka ji na účtu nerezervuje, ačkoliv je v podstatě již odsouhlasena ke stržení, může klient v dobré víře uhradit kartou znovu, nebo podat jiný platební příkaz, kdy částka z účtu strhne. Na účtu už pak nezůstane částka pro zdrženou transakci a účet se propadne do mínusu. Pokud se jedná o běžný účet, kde nemá klient sjednán kontokorent, uplatňují banky pokuty za čerpání do mínusu, jako  by se jednalo o druh úvěru. 

Banky tak sankcionují své klienty za to, že nejsou schopny částku transakce provedené kartou na účtu zablokovat a neumožnit jejich další použití. V drtivé většině případů se u klientů, kteří částku následně použijí jedná o omyl o výši zůstatku, který v zásadě způsobila i jejich banka, která je hodlá následně sankcionovat.

Stížnost klienta:

Dobrý den, stala se mi velmi nepříjemná věc a jsem proto velmi nazlobena na svojí banku. Zaplatil jsem kartou za nákup. A měl jsem zato, že peníze budou z účtu normálně strženy a poskytnuty prodávajícímu. A když už, tak že budou alespoň na účtu blokovány jako nezaúčtovaná transakce a tudíž tyto prostředky nebude možné použít. Následně jsem platil i jinde kartou, kde jsem zkoušel, zda mám na účtu dostatek prostředků, aby platba prošla..A platba prošla bez problémů. 

Po několika dnech jsem dostal informaci z banky, že jsem se dostal na svém účtu do mínusu. Nechápu jak je to vůbec možné. Následně jsem byl upozorněn, že mi bude z účtu následně sražena pokuta. Přijde mi takovýto postup od banky nefér. Neříkám, že částku účtu nemám dorovnat zase do kladných hodnot, to je jasné, když jsem částky použil pro své potřeby, ale přijde mi nesmysl, abych platil bance pokutu za něco co vlastně způsobila. Nepřijde mi to ani jako vstřícný přístup ke klientovi. 

Navrhuji aby banky v podobných případech postupovaly tak, že klienta slušně na mínusový stav konta upozorní a dají mu třeba tři týdny čas na dorovnání. Někdo třeba musí počkat na výplatu. Teprve po té by mohly uplatnit nějakou sankci.

Další zajímavé dotazy, stížnosti a nápady našich čtenářů naleznete v sekci VRBA – ZDE!

Sdílet:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *