Dolar včera slábnul na všech „frontách“ a důvod tohoto pohybu najdeme v mnoha dobrých číslech z US ekonomiky, které byly včera zveřejněny. Zní to vlastně paradoxně, americká ekonomika se lepší a dolar slábne. Za vším můžeme najít averzi k riziku, která klesla, čímž se přesunula aktiva z nízko rizikového dolaru jinam. Dařilo se jak akciím, tak dluhopisům, zejména těm více rizikovým.
Data z EMU, hlavně z Německa, včera dopadla víceméně dle očekávání, takže se pozornost trhů přesunula přes Atlantik. Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby předčily očekávání, to se týká zejména výsledků bez dopravních prostředků, kde trh čekal pokles o 14 %, ale realita byla jen -7,4 %. Ani trh práce nezůstal pozadu. Počet nových žádostí o dávky v nezaměstnanosti nijak nepřekvapil, ale těch pokračujících výrazně ubylo (očekávání 2,575mil., realita 2,105mil.), což trhy čtou jako možný hromadný návrat lidí do práce. A konečně HDP finálním číslem s poklesem o 5 % sice lehce zklamalo, ale spotřeba Američanů šla nahoru.
Včerejší čísla rozhodně neznamenají otevírání šampaňského, ale trhy počítaly s horším scénářem, a proto jsou data vnímána pozitivně. Nadějí do budoucna, že je Amerika na dobré cestě, rozhodně jsou.
Tomáš Volf
Celý článek naleznete na www.citfin.cz
Další články k tématu
Vinou spících peněz na neúročených účtech Češi od počátku roku přišli o