Wüstenroz - vypovězení smlouvy o stavebním spoření

Dotaz: Dobrý den Obracím se na Vás se žádostí o posouzení zákonnosti postupu stavební spořitelny Wüstenrot při výpovědi smlouvy o stavebním spoření. Dne 15. prosince 2003 jsem se stavební spořitelnou Wüstenrot uzavřel smlouvu o stavebním spoření podle Všeobecných obchodních podmínek platných od 1.10.2002 do 25.1.2004 (dále jen VOP). V roce 2013 jsem se stavební spořitelnou Wüstenrot uzavřel dodatek ke smlouvě podle § 10 odst. 1 písm. a) VOP o zvýšení cílové částky, při splnění podmínky § 10 odst. 3 VOP, že k datu změny smlouvy nedošlo k přidělení cílové částky. Stavební spořitelna Wüstenrot mně dne 13. června 2015 doručila výpověď smlouvy o stavebním spoření bez uvedení důvodu (pouze pod záminkou ekonomických důvodů), údajně v souladu s § 7 odst. 1 VOP platných v době uzavření smlouvy s odůvodněním: „Podle citovaného ustanovení je stavební spořitelna oprávněna smlouvu o stavebním spoření ukončit výpovědí. Od okamžiku přidělení cílové částky, který ve vašem případě nastal, je tak oprávněna učinit bez omezení výpovědním důvodem.“ Ve výpovědi smlouvy ale není uvedeno, kterým dnem nastal případ přidělení cílové částky. K přidělení cílové částky podle podmínek § 8 VOP nikdy nedošlo, protože podle § 8 odst. 5 písm b) VOP mně jako účastníkovi spoření splnění podmínek pro přidělení a možnost přidělení cílové částky nikdy nebylo písemně oznámeno, tzv. nabídkou na přidělení cílové částky. Z tohoto důvodu nemohlo být přidělení cílové částky přijato ani odmítnuto. Podle mého názoru nebyl ničím dán výpovědní důvod k vypovězení smlouvy podle § 7 odst. 1 VOP platných v době uzavření smlouvy, který je vázaný na ustanovení § 7 odst. 2 VOP: „Před přidělením cílové částky může Wüstenrot smlouvu písemně vypovědět pouze v případě, že účastník nehradí úložky podle § 3 odst. 3 a nezaplatí-li je do 2 měsíců od doručení písemné výzvy k zaplacení.“ Po celou dobu trvání smlouvy o stavebním spoření jsou úložky řádně a bez prodlení placeny trvalým příkazem k úhradě z bankovního účtu. Tento postup zjevně používá stavební spořitelna Wüstenrot i vůči dalším účastníkům stavebního spoření.



Odpověď:

Dobrý den,

bohužel Váš problém může rozhoudnout jen soud. FA toto zatím řešit nemůže. Zda je to zákonné či ne, nedokáži posoudit, neboť je to otázka rozkladu VOP a smlouvních vztahů, což překračuje rámec této poradny, jak na banky v případě nespokojenosti klientů. V tomto případě jak na předmětnou stavební spořitelnu.

Lze přepokldádat, že než si stavební spořitelna "riskla" takto ukončit smlouvu, nechala si jistě udělat právní rozbor. Není to jediná stavební spořitelna, která vypovídá smlouvy. To víte, peněz je na trhu dost, nikdo si je nechce zapůjčit, tak je to pro ně otázka života nebo smrti. Volí tedy život, tzn. omezují přísun depozit, která jsou pro ni ještě s ohledem na výši úrokových sazeb pravděpodobně drahé.



Otakar Schlossberger



Zobrazit všechny dotazy