BIG EXPERT:
Stojaté vody finančních trhů rozvířila až geopolitika


14. 08. 2017  08:08          komentáře (0)

Pravidelní účastníci: Michal Chrvala /, Michal Blažek / BH Securities, Jiří Šimara, Tomáš Menčík, Josef Navrátil / CYRRUS, Jan Bureš / Patria, Martin Pecka, Patrik Hudec, Marco Marinucci / Generali Investments CEE, investiční společnost, Libor Stoklásek / GRANT CAPITAL, Radek Pavlíček, Tomáš Suchomel / Roklen360, Aleš Charvát / UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia, Jaroslav Brychta / X-Trade Brokers

BIG EXPERT: Stojaté vody finančních trhů rozvířila až geopolitika




Akciové trhy

Josef Navrátil, CYRRUS

Stojaté vody finančních trhů rozvířila až geopolitika 

V posledních týdnech jsme byli svědky velmi poklidného vývoje na vyspělých akciových trzích. Zámořské indexy postupně mírně rostly a dosahovaly nových a nových historických maxim. Tomu odpovídal i index VIX, často označovaný jako index strachu, který se držel poblíž 10 bodů a koncem července se propadl dokonce až na dostřel hladiny 9 bodů, nejníže od roku 1993. Z letargie investory nevytrhla ani v tuto chvíli doznívající výsledková sezóna, v jejímž rámci doposud reportovalo přibližně 90 % společností z indexu S&P 500. Konkrétně 68 % z nich dokázalo překonat konsensuální očekávání na úrovni tržeb a celých 78 % z nich na úrovni čistého zisku. Jako celek dokázaly zámořské společnosti navýšit meziročně tržby o 5,7 %, přičemž čisté zisky narostly dokonce o 9,7 %. K optimismu investorů na burzách Spojených států přispěl i posilující eurodolar, který pomáhá tamním exportérům v konkurenceschopnosti na mezinárodních trzích.   

Aktuálně probíhající třenice mezi Spojenými státy a Severní Koreou však opět probudily klimbající investory, kteří se logicky přiklonili k bezpečným aktivům. Ceny zlata či stříbra tak v reakci zamířily výše, stejně tak implikovaná volatilita měřená indexem VIX povyskočila o více než pětinu. Prezident Trump se nechal slyšet, že KLDR by měla upustit od svých výhrůžek, jinak pocítí skutečně bolestnou vojenskou intervenci. Korea naopak prohlásila, že zvažuje raketový útok na americkou vojenskou základnu umístěnou na tichomořském ostrově Guam. S největší pravděpodobností se však jedná o krátkodobou slovní přestřelku a k výrazné eskalaci celé situace by dojít nemělo. V to věří i většina hráčů na finančních trzích, vojenský konflikt by totiž zcela jistě negativně zasáhl v současnosti již poměrně vysoko oceněné akcie i dluhopisy vyšponované holubičími měnovými politikami centrálních bank.

 

České akcie

Radek Pavlíček, Roklen360

Opomíjená příležitost na pražské burze

Likérka Stock Spirits Group patří mezi přední producenty lihovin ve střední a východní Evropě a je jedničkou na českém trhu. Firma má dlouhodobou historii, která sahá až do roku 1884. Výjimečná je pro nás právě díky vysoké návratnosti, solidním výsledkům a dlouhodobému rostoucímu trendu v oboru. 

Zajímavé nákupy managementu a převzetí majority

Na pražské burze se Stock spirits obchoduje od roku 2013, kdy se upsala za 2,35 GBP, tehdy asi 70 Kč na akcii. Majoritním akcionářem byla společnost OCM, která však část svého podílu prodala. Akcionářská struktura se však od té doby změnila a největším akcionářem je nyní portugalský magnát Luis Amaral s 9,7% podílem. Jde o snahu získat většinový vliv ve společnosti. Mezi zajímavé nákupy patří například nákup 20 000 akcií manželky člena správní rady likérky Stock Spirits Davida Maloneyho za cenu 1,643 GBP (47,5 Kč). Dříve nakoupil 29 718 akcií výkonný ředitel Miroslav Stachowitz za 1,6825 GBP (48,7 Kč). Ten byl jmenován prozatímním výkonným ředitelem skupiny po předčasném odchodu výkonného ředitele, který byl Amaralem donucen odejít. Nejednalo se o všechny nákupy, které učinil management. Po vstupu na burzu a následnému sníženému výhledu, kdy cena akcií poklesla na nová historická minima, nakoupil tehdy management likérky Stock Spirits akcie v přepočtu asi za 10 mil Kč. Jednotlivé nákupy managementu byly pod 50 korunami, což je výrazně pod upisovací cenou.

 

graf1

Aktivistický přístup Luise Amarala vedl v nedávné době k akvizici a získání 25% podílu irské whiskey. Společnost si rozšířila svojí nabídku o další produkt a mimo to vlastní právě značku Božkov Tuzemský nebo například Fernet Stock. Nízká zadluženost umožňuje firmě zvýšit kapitál v případě větších akvizičních cílů. Své akvizice může do budoucna směřovat i mimo Evropu, nyní podniká především na českém a polském trhu. Polský trh si prošel korekcí právě po vyšším zdanění alkoholu, a to může být důvodem, proč likérka hledá rozvoj jinde.

Právě díky růstu spotřební daně na alkohol v Polsku vydala likérka v roce 2014 profit warning. Jednalo se jednoznačně o negativní zprávu.

graf2

Akcie v reakci na snížený výhled ziskovosti ztratily přes 20 %. Profit warning souvisel především se zvýšenou daní v Polsku a tento trend pokračoval jak ve třetím, tak i ve čtvrtém čtvrtletí 2015. Podle výhledu se však měla situace zlepšit v roce 2016, což se také stalo. A například v roce 2017 zisk likérky v prvním čtvrtletí vyskočil o 46 %, firma dokonce vyplatila i zajímavou dividendu kolem 3 %.

Poslední zprávy naznačují velmi silné zotavení prodejů alkoholu v Polsku. Provozní zisk se za letošní první pololetí zvýšil o 32 %. Polákům nejvíce chutnala ochucená vodka, Čechům zase Božkov. Velmi důležitou zprávou je, že se polský trh stabilizoval, což přináší robustní růst tržeb. Firma navíc optimalizovala své náklady, uzavřela například své kanceláře ve Švýcarsku, a těmito ušetřenými náklady může podpořit akcionáře ve výplatě vyšších dividend.

Pokud jde o finanční ukazatele, společnost se obchoduje na 14násobku ročního zisku, při solidní marži kolem 16 procent. Firma disponuje velmi nízkým zadlužením díky dobrému řízení managementu, který vyplácí kolem 40 % zisku na dividendách. 

tab1

Pražská burza letos výrazně rostla, avšak stále je zde velmi zajímavá společnost, kterou by investoři rozhodně neměli ignorovat, obzvláště pokud by chtěl management získat kontrolní podíl na strategickém řízení firmy.

tab2

 

Poznámky: Uvedené odhady jsou nezávaznými názory investičních odborníků, které se mohou lišit od skutečného vývoje. Za tyto odlišnosti nepřebírají experti ani Kurzy.cz odpovědnost.

*) Atraktivita je vážený průměr doporučení jednotlivých expertů. Dosahuje hodnoty od +100 (rozhodně koupit u všech odhadů) do –100 (rozhodně prodat u všech odhadů). **) Koupit/prodat udává počet expertů, kteří doporučují uvedený cenný papír koupit (prodat) s ohledem na očekávaný vývoj v uvedeném období. 

**) Růst/pokles udává počet expertů, kteří předpokládají, že daná hodnota v uvažovaném období vzhledem k aktuální hodnotě vzroste (poklesne).




BIG EXPERT: Stojaté vody finančních trhů rozvířila až geopolitika

Diskutovat (0)


Vinou spících peněz na neúročených účtech Češi od počátku roku přišli o

48061101672

Devizová kalkulačka

Vypočítat

Kurzovní lístek Citfin

Země Měna Deviza střed
Kurz EUR Euro 1 EUR 25,1670
Kurz USD Americký dolar 1 USD 23,4820
Kurz PLN Złoty 1 PLN 5,8250
Kurz GBP Libra šterlinků 1 GBP 29,3780
Kurz CHF Švýcarský frank 1 CHF 25,7300
Kurz HUF Forint 100 HUF 6,4150
Kurz RON Rumunské nové leu 1 RON 5,0573