Číslo týdne 60:
Právě na tolik procent mají zaměstnanci nárok ze mzdového základu při péči o dítě


12. 03. 2020  01:24     Nell Fantysová     komentáře (0)

V důsledku uzavření škol kvůli koronaviru v celé České republice spoustu rodičů muselo zůstat doma se svým malým školákem. Ošetřovné, na které mají rodiče nárok, ale pokryje pouze 60% platu.

Číslo týdne 60: Právě na tolik procent mají zaměstnanci nárok ze mzdového základu při péči o dítě
Máte doma malého školáka, který má nyní „nucené prázdniny“ kvůli koronaviru? Nemáte hlídání, a tak s ním musíte zůstat doma, a tudíž nemůžete do práce? Máte možnost zažádat o ošetřovné při péči o dítě do jeho věku 10 let a OSSZ vám vyplatí částku jako náhradu mzdy. Ovšem musíte se spokojit s menší částkou, než jste zvyklí. Ošetřovné se vyplácí až za 9 dnů a jeho výše je 60 procent redukovaného denního vyměřovacího základu mzdy.

V případě, kdy jste rodič samoživitel, můžete čerpat ošetřovné až 16 dní při péči o dítě do 16 let věku. Pokud se o vaše dítě postará někdo jiný z rodiny, například babička, je podmínkou čerpání ošetřovného, aby žila ve společné domácnosti spolu s dítětem.

Tiskopis (Žádost o ošetřovné při péči o dítě) je k dispozici v tištěné podobě ve školách, na OSSZ či na webu České správy sociálního zabezpečení. Vyplněný a potvrzený formulář pak předáte svému zaměstnavateli, který ho spolu s podklady pro výplatu ošetřovného předá příslušné okresní správě sociálního zabezpečení, která dávku vyplácí.

U podnikatelů nárok na ošetřovné nevzniká, ani v případě, kdy jsou dobrovolně přihlášeni k nemocenskému pojištění.

 Číslo týdne 60: Právě na tolik procent mají zaměstnanci nárok ze mzdového základu při péči o dítě

Diskutovat (0)


Další články k tématu

Číslo týdne

200


ČÍSLO TÝDNE: 200 miliard korun. Právě tolik bude činit schodek státního rozpočtu České republiky za rok 2020. Schodek byl výrazně navýšen z důvodu nápravy koronavirové krize. Schválený schodek přitom dosud činil 40 miliard korun.

Číslo týdne

1,75


ČÍSLO TÝDNE - 1,75 procenta. Právě tolik činí aktuálně základní úroková sazba stanovená Českou národní bankou. Banka tuto sazbu snížila velmi výrazně o 0,5 procenta z důvodu snahy o zastavení pádu ekonomiky.

Číslo týdne

32 : Právě na tolik hodin má stát zásoby jídla pro stav nouze


Minimální rezerva jídla pro náš stát v případě nouze by měla pokrýt 3dny, tedy 72h. Jak tomu je ale ve skutečnosti? Správa státních hmotných rezerv (SSHR) sdělila, že ve skutečnosti máme jídlo pouze na 32h.

Číslo týdne

100 : Právě tolik jezdí po Praze GreenGo elektromobilů


Od 20. února jezdí po Praze 100 elektrovozů VW e-up! od maďarské carsharingové služby GreenGo. Tzv. servisní zóna v Praze umožňuje si tyto vozy pronajmout za pomocí aplikace v mobilním telefonu.   

Číslo týdne

58


ČÍSLO TÝDNE: 58, právě tolik procent činily vichřice na celkových výdajích pojišťoven v ČR na pojistných událostech. Více než polovinu plnění pojišťoven tak představovaly právě škody způsobené větrem a souvisejícími přírodními živly. 

Číslo týdne

8,5


ČÍSLO TÝDNE - 8,5 právě tolik miliard korun dali Češi na charitu v roce 2019. Částka, kterou lidé pomáhají potřebným se každoročně zvyšuje.

Bankám jsme v roce 2020 na poplatcích již celkem zaplatili

9489608390

Certifikovaný kalkulátor poplatků

Jednoduše si vypočítejte své bankovní poplatky

KalkulátorPoradna


Komplexní a objektivní hodnocení bank působících na českém trhu. Hodnotit můžete také Vy! Více