Nekalé praktiky emitentů. Pozor na rizika při pořizování cenných papírů


26. 02. 2020  00:57     Tisková zpráva     komentáře (0)

Boom státem zcela neregulovaných emisí tzv. podlimitních firemních dluhopisů zapříčinil vzniku řady pochybných firem, které s pomocí klamavých a agresivních praktik emitují vysoce rizikové dluhopisy. Navenek lákavé nabídky více jak 10% úročení mohou důvěřivé investory přijít opravdu draho. Tak jak rychle taková firma vznikla, totiž zpravidla zanikne a investované prostředky zmizí v nenávratnu.

Nekalé praktiky emitentů. Pozor na rizika při pořizování cenných papírů
Mohlo by se zdát, že problematiku dluhopisů, jakožto investičního nástroje, dozoruje především Česká národní banka. Opak je však pravdou. Regulace ze strany ČNB je zcela minimální a týká se pouze emisí opatřených prospektem. Tzv. podlimitní emise do 1 mil. EUR, případně 150 investorů nikterak regulovány nejsou a už vůbec ne evidovány. Kolik prašivých a s největší pravděpodobností nikdy nesplacených dluhopisů se na trhu pohybuje, lze tak jen odhadovat. „Z krachů dvou velkých emitentů poslední doby – firem Zoot a EMTC, které na obligacích dluží stovky milionů korun, lze usoudit, že se pohybujeme daleko za hranicí 1 miliardy korun. Spíše bychom se přikláněli ke 2 miliardám korun. Někteří odborníci se však domnívají, že může jít až o desítky miliard,“ uvedla Eliška Skřivanová z webu Rizikovedluhopisy.cz.

Jedinou obranou se tak investorům stává Zákon o ochraně spotřebitele č. 634/1992 Sb., konkrétně pak §4, který hovoří o tzv. nekalých a agresivních obchodních praktikách. Obchodní praktika je nekalá, pokud je jednání vůči spotřebiteli v rozporu s požadavky odborné péče a může podstatně ovlivnit jeho rozhodování. Agresivní praktiky naopak spočívají v obtěžování nebo nepatřičném ovlivňování, které negativně ovlivní svobodné rozhodnutí spotřebitele.

A jak takové praktiky vypadají v praxi?

V případě klamavých praktik se často jedná o poskytnutí nesprávné informace nebo jejího úmyslného opomenutí. Typicky dluhopisoví šmejdi zneužívají frází typu „bezpečná investice“ nebo „garance návratnosti“. Pravdou však je, že nezajištěné firemní dluhopisy jsou vhodné pouze pro velmi zkušené investory a garance návratnosti je nulová. Finanční šmejdi však záměrně cílí na drobné, nezkušené investory věkové kategorie 55+, kteří o problematice nemají až takové povědomí a jejich finanční a počítačová gramotnost může být výrazně slabší než u mladší generace.

Děje se tak ponejvíce v rámci manipulativních telefonických hovorů nabízejících „zázračné zbohatnutí“. Velmi často volají z neznámého nebo skrytého čísla. Pokud potenciální investor hovor přijme, spustí naučenou básničku o fantastické nabídce, které se nebude opakovat, a kterou nemůže odmítnout a volí velmi sugestivní formulace typu:

„Jistě se mnou budete souhlasit, že…“

„Banka vám nabízí úrok 1 %, to je samozřejmě velmi málo, že? Já vám nabízím úrok 7 % a musíte uznat, že to zní výhodněji, že ano?“

„Na investici nemusíte mít miliony korun, dokonce ani statisíce. Stačí 20 tisíc korun, to jistě máte, nemám pravdu?“

Mezi další neseriózní praktiky patří opakující se nevyžádané nabídky prostřednictvím e-mailu, tzv. spamy z nichž na uživatele vyskočí barevné blikající okno s obrovským nápisem „zhodnoťte své úspory“ za „12% úrok“ a spousta líbivých slov o „zaručené investici“. Ve chvíli, kdy spotřebitel nabídku rozklikne, je přesměrován na webovou stránku emitenta, zpravidla s ne příliš zdařilou grafikou, kde je naveden na koupi dluhopisu online. Stránka většinou postrádá detailnější obchodní plán, obchodní podmínky a někdy jsou na ní, dokonce i zjevné pravopisné chyby a překlepy. Takto objednaný a bankovním převodem zaplacený dluhopis (resp. spíše bezcenný kus papíru), pak spotřebiteli přijde domů poštou. V takovýchto případech má alespoň spotřebitel možnost od smlouvy o upsání a koupi dluhopisů do 14 dnů bez udání důvodu odstoupit. Otázkou však zůstává, zda emitent na tuto žádost vůbec zareaguje.

V případě, že se setkáte s podobně pochybnou nabídkou, je na místě upozornit jak ČNB, pro kterou jsou podobné podněty užitečnou zpětnou vazbou a rovněž Českou obchodní inspekci. Pakliže patříte mezi investory, kteří měli tu smůlu a podobné nabídce naletěli, je určitě na místě obrátit se také na Policii ČR, protože s největší pravděpodobností rozhodně nebudete sami.

Jak správně investovat do firemních dluhopisů, na co si dát pozor, rady a varování před dalšími podezřelými emisemi dluhopisů spotřebitelé najdou na www.rizikovedluhopisy.czNekalé praktiky emitentů. Pozor na rizika při pořizování cenných papírů

Diskutovat (0)


Vinou spících peněz na neúročených účtech Češi od počátku roku přišli o

58778595480

Devizová kalkulačka

Vypočítat

Kurzovní lístek Citfin

Země Měna Deviza střed
Kurz EUR Euro 1 EUR 24,7570
Kurz USD Americký dolar 1 USD 22,8630
Kurz PLN Złoty 1 PLN 5,7990
Kurz GBP Libra šterlinků 1 GBP 29,0790
Kurz CHF Švýcarský frank 1 CHF 24,9900
Kurz HUF Forint 100 HUF 6,3850
Kurz RON Rumunské nové leu 1 RON 4,9757