Dohoda mezi EU a Velkou Británií by bylo milým překvapením, koruna jako na houpačce


22. 12. 2020  09:21     Tomáš Volf     komentáře (0)

Mutace viru dál způsobuje paniku. Brexit bez dohody je stále reálnější, přesto by alespoň dílčí dohody mohlo být dosaženo. Z trhů bude mizet likvidita, takže kolísavost kurzů může být vyšší.  

Dohoda mezi EU a Velkou Británií by bylo milým překvapením, koruna jako na houpačce
Včerejší obchodování bylo jako na houpačce. Koruna otevírala pod hladinou 26,20 EURCZK, aby během dne oslabila až nad 26,30 EURCZK a k večeru se vrátila opět na 26,18 EURCZK. Jako přes kopírák to bylo i k dolaru. Koruna otevírala kolem 21,30 USDCZK, následovalo oslabení ke 21,70 USDCZK, aby k večeru opětovně posílila pod 21,30 USDCZK.  

V posledních dnech trhy ovlivňovala a v těch následujících ještě bude ovlivňovat, mutace koronaviru. Ta způsobila velký výkyv eurodolaru do pásma 1,2120 – 1,225 EURUSD. Dolar posiloval až na dolní hranici tohoto pásma, aby se odpoledne opět vrátil ke slabším hodnotám. Tento obrázek obchodování bude v následujících dnech velmi podobný. Pokud dorazí na trhy jakákoli informace ohledně nové mutace viru, způsobí to vyšší volatilitu a nervozitu na trzích. Pro dnešní den počítáme s tím, že si koruna vystačí s užším pásmem kolem otevíracích úrovní 21,45 USDCZK a 26,20 EURCZK. S ústupem likvidity z trhů před svátky je možné, že kurzy budou výrazně kolísat, avšak vzhledem k absenci zajímavých zpráv dnes čekáme klidnou seanci. 

Druhý deadline v jednáních mezi EU a Velkou Británií je také pryč a teď je už sjednání dohody do 31/12/2020 opravdu v teoretické rovině. Přesto k ní nakonec může dojít. Je také možné, že vyjednavači dojdou k nějaké parciální dohodě, což bude nutně znamenat mnohé problémy v běžném fungování. Pokud by však dohodu v prvních týdnech nového roku dotáhli, celá situace se dá ještě zachránit.  Kromě ekonomické roviny je tu ještě rozměr, o kterém se mnoho nehovoří. A sice politicko-strategický. Drolení a neshody v EU, přetahování se o to, kdo je větší velmoc, zda EU nebo Velká Británie je do velké míry malicherné. Celou situaci určitě pozoruje Rusko a Čína a zatím to vypadá, že jedinými vítězi jsou právě tyto země. Tento typ nesvárů na vlastním dvorku je přesně to, co EU ubírá na kreditu. Dospělá dohoda mezi EU a Velkou Británií by byla svěžím překvapením.    

Ing. Tomáš Volf

Project & Communication Specialist


Citfin-Logo_2013_CMYK

Celý článek naleznete na www.citfin.cz  Dohoda mezi EU a Velkou Británií by bylo milým překvapením, koruna jako na houpačce

Diskutovat (0)


Bankám jsme v roce 2021 na poplatcích již celkem zaplatili

6961459952

Certifikovaný kalkulátor poplatků

Jednoduše si vypočítejte své bankovní poplatky

Kalkulátor

Nákupy kartou na internetu nadále potvrdíte u Air Bank i bez aplikace. Připravuje pro vás náhradní řešení


Nedávno jsme vám oznámili, že se začátkem dubna rozloučíme s možností potvrzovat některé nákupy kartou na internetu prostřednictvím samotného opsání číselného kódu z SMS. To pořád platí. Podle směrnice Evropské unie PSD2 to totiž už není dostatečný způsob ověření. Nic se nezměnilo ani na našem doporučení používat k potvrzování mobilní aplikaci My Air, protože je to nejen bezpečnější, ale také o dost pohodlnější způsob. Ostatně proto už většina z vás aplikaci k potvrzování používá.


Kurzovní lístek Citfin

Země Měna Deviza střed
Kurz EUR Euro 1 EUR 26,3470
Kurz USD Americký dolar 1 USD 22,1170
Kurz PLN Złoty 1 PLN 5,7465
Kurz GBP Libra šterlinků 1 GBP 30,5755
Kurz CHF Švýcarský frank 1 CHF 23,7565
Kurz HUF Forint 100 HUF 7,1800
Kurz RON Rumunské nové leu 1 RON 5,3973
Poradna


Komplexní a objektivní hodnocení bank působících na českém trhu. Hodnotit můžete také Vy! Více