Kniha Patrika Nachera:
Co je malé, to je hezké


21. 03. 2018  00:53     Miroslav Zeman     komentáře (0)

STŘEDEČNÍ SERIÁL - KNIHA KONEC FINANČNÍCH NEGRAMOTŮ V ČECHÁCH: Opravdu platí, že co je malé je vždy hezké? ČTĚTE DÁLE!

Kniha Patrika Nachera: Co je malé, to je hezké




Co je malé, to je hezké – aneb ne vždy to platí i ve finanční oblasti. Podívejme se do prostředí tzv. mikropůjček a zjistíme, že by toto pořekadlo mohlo ve světě úvěrů znít spíše „co je malé, to může být nebezpečné“. Mikropůjčky jsou, jak už název napovídá, malé půjčky na velmi krátkou dobu. Výše se pohybuje v jednotkách tisíc na několik týdnů, maximálně několik málo měsíců. Na první pohled se nám to může zdát jako marginálie a směšně malé částky, ale pro lidi s podprůměrným platem či pro určité komunity lidí, například pro matky samoživitelky, jde o peníze, které je v nenadálých situacích dokáží zachránit. Mikropůjčky jsou ovšem vhodné jen na určité účely, a to zcela výjimečně, nikoliv pravidelně. Mají pomoci překonat období, kdy je rodinný rozpočet na nule či v mínusu, výplata se blíží, ale nastala nějaká „krizovka“, kterou je třeba řešit ihned, jako třeba oprava auta, bez kterého rodina nemůže fungovat. Ne nadarmo se říká „dlouhý jako týden před výplatou“.

Naopak nedává smysl s mikropůjčkou platit každodenní výdaje, nebo dokonce splátky jiných úvěrů. A teď pozor – společnosti nabízející mikropůjčky se nemusejí vždy řídit zákonem o spotřebitelském úvěru, protože půjčují nejčastěji do výše 5 000 korun (zákon reguluje úvěry nad touto hranicí – platí to na klienta / rok / jedna instituce). Nemusejí tedy například uvádět výši RPSN (více o této zkratce u přísloví „S poctivostí nejdál dojdeš“). Klienti to tedy mají těžší a poskytovatelé naproti tomu mnohem volnější. A ti toho nepochybně náležitě využívají. Až na pár výjimek, které najdeme v porovnávačích na finančních serverech (například tzv. Japonská půjčka od Home Creditu), se u tohoto produktu pohybujeme v šedé úvěrové zóně. Tak se na ně také připravme a popišme si, jaké jsou podstatné parametry, které musíme u mikropůjček a jejich poskytovatelů sledovat, kromě porovnání ceny, což beru za samozřejmou samozřejmost (můžete si půjčit za desítky, stovky, ale i tisíce procent):

  • Vybírá poskytovatel poplatek za sjednání mikropůjčky? (Pokud ano, je to špatně)
  • Jaké jsou možnosti prodloužení mikropůjčky (délka, počet, podmínky a poplatky)?
  • Jaké má poskytovatel sankční podmínky a jak jsou nastavené sankce za pozdní splácení?
  • Nahlíží poskytovatel do úvěrových registrů? (Pokud ne, je to špatně)
  • Požaduje po nás nějaké doklady? (Pokud ne, je to špatně)
  • Používá poskytovatel rozhodčí doložku? (Pokud ano, je to špatně)
  • Půjčuje i klientům v exekuci? (Pokud ano, je to špatně)
  • Umožňuje čerpat další mikropůjčku, i přesto, že není ještě splacená ta předchozí? (Pokud ano, je to špatně)
  • Používá daný poskytovatel infolinku typu 840, pevnou linku, normální mobilní číslo (Pokud ano, pozor na náklady volání), nebo dokonce linku typu 900? (Pokud ano, je to špatně)
  • Je poskytovatel dohledatelný v obchodním rejstříku? (Pokud ne, je to špatně)
  • Jsou na jeho webu k dispozici obchodní podmínky, smlouvy a další informace? (Pokud ne, je to špatně)
  • Je daný subjekt poskytovatelem nebo pouhým zprostředkovatelem půjčky?

Další díly našeho seriálu o knize Konec finančních negramotů v Čechách si můžete přečíst ZDE!

NOVOU KNIHU PATRIKA NACHERA SI MŮŽETE ZAKOUPIT PŘÍMO ZDE!

Konec negramotů



Kniha Patrika Nachera: Co je malé, to je hezké

Diskutovat (0)