Čeští spotřebitelé věří ekonomice méně


25. 08. 2020  11:36     Tomáš Volf     komentáře (0)

Spotřebitelská důvěra v srpnu klesla z červencových 96 b. na 94,4 b. Naopak podnikatelům důvěra vzrostla na 85,5 b. Stále je otázkou zda se podaří tuzemskou ekonomiku do konce roku výrazněji oživit.

Čeští spotřebitelé věří ekonomice méně
Mezi spotřebiteli panuje největší obava z poklesu jejich příjmů a z růstu cenové hladiny. Také však klesla jejich ochota tvořit finanční rezervy. Velkým strašákem je budoucí rostoucí nezaměstnanost a ztráta práce. Ze všech stran se valí informace, jaká pracovní místa kdy zaniknou, což pochopitelně působí na psychiku lidí a na růst jejich obav. Nutno říct, že velká část těchto obav se pravděpodobně naplní, jakmile vláda přestane udržovat některá pracovní místa uměle při životě. V dalších měsících je téměř jisté, že nezaměstnanost vyskočí nahoru a fronty na úřadu práce se prodlouží. 

V odvětví průmyslu se důvěra zvedla na 91,5 b. Roste počet podnikatelů, kteří očekávají, že se v dalších měsících zlepší jejich finanční situace a zároveň klesl počet těch, kteří počítají s propouštěním. 

Podobná situace je i v oboru stavebnictví, kde se důvěra vyšplhala na 106,7 b. I tam klesl počet podnikatelů, kteří budou nuceni propouštět, a zároveň vzrostl počet těch, kteří hodnotí svou situaci v oblasti nových zakázek jako nedostatečnou. 

V obchodě se důvěra podnikatelům zvedla na 96,4 b. Naopak ve službách šla důvěra dolů na 75,7 b.  

To nejhorší má česká ekonomika za sebou. Politici si už nedovolí vypnout celou ekonomiku. Klíčem k silnější obnově je ale vyšší zahraniční poptávka. Uzdravení domácí ekonomiky mají v rukou spotřebitelé v zahraniční, zejména v Německu. Oproti předpokladům se nejspíš nemusíme dočkat tak vysokého nárůstu nezaměstnanosti, jako se předpokládalo ještě před několika měsíci a celkové zotavení může pří vyšší spotřebě domácností přijít dříve. 

Tomáš Volf


Citfin-Logo_2013_CMYK Celý článek naleznete na www.citfin.cz Čeští spotřebitelé věří ekonomice méně

Diskutovat (0)


Bankám jsme v roce 2020 na poplatcích již celkem zaplatili

27933219014

Certifikovaný kalkulátor poplatků

Jednoduše si vypočítejte své bankovní poplatky

Kalkulátor

Číslo týdne

2139


ČÍSLO TÝDNE - 2139 právě tolik koronavirem nakažených lidí bylo odhaleno v České republice během jednoho dne. Konkrétně středy. Výrazně se tak zvyšuje nárůst nemocných, což bude vést k nepříznivým ekonomickým důsledkům. Jedná se o dosavadní rekord.


Poradna


Komplexní a objektivní hodnocení bank působících na českém trhu. Hodnotit můžete také Vy! Více