Domácí prosincová inflace - páté zpomalení růstu cen v řadě


13. 01. 2021  09:37          komentáře (0)

Podle ranních čísel z ČSÚ domácí index spotřebitelských cen ukázal na další zpomalování růstu cenové hladiny. V prosinci 2020 se ceny meziročně zvedly pouze o 2,3 %. V meziměsíčním vyjádření dokonce klesly o 0,2 %. Dnešní data jsou velkým překvapení a ukazují na výrazně silnější zpomalení růstu cen, než jaké trhy čekaly.

Domácí prosincová inflace - páté zpomalení růstu cen v řadě
Cenová hladina zpomaluje svůj růst už od července 2020, kdy rostla o 3,4 %. I když se inflace zmírňuje, ceny stále letí nahoru. To je v přímém rozporu s politikou ČNB, která během prvního pololetí 2020 kvapem snižovala sazby až na stávajících 0,25 % ve snaze podpořit ekonomiku. Negativním vedlejším efektem je právě stále silný růst cen. Jednoduše řečeno, dnešní sazby nestačí krotit inflaci.


Další kroky ČNB budou klíčové. Dá se čekat, že máme před sebou ještě několik měsíců, kdy budou ceny zpomalovat svůj růst a zamíří postupně ke 2 %, což je cíl centrálních bankéřů. Může však přijít i opačný scénář, že rychlejší zotavení ekonomiky, vlivem dobře fungujícího očkování, bude mít za následek opětovný nárůst tempa cen. V takovém případě by ČNB neměla jinou možnost, než ještě letos přikročit ke zvyšování sazeb, aby se inflace nerozjela ještě víc. V takovém případě lze očekávat zdražení hypoték a dalších úvěrů na jedné straně, na druhé straně by se zvedly úroky z vkladů. 


Ing. Tomáš Volf

Project & Communication Specialist

Citfin-Logo_2013_CMYK
Domácí prosincová inflace - páté zpomalení růstu cen v řadě

Diskutovat (0)


Bankám jsme v roce 2021 na poplatcích již celkem zaplatili

1953471637

Certifikovaný kalkulátor poplatků

Jednoduše si vypočítejte své bankovní poplatky

Kalkulátor

Číslo týdne

14


ČÍSLO TÝDNE: 14 tolik bilionů korun by musely investovat České firmy, aby dosáhly kapitálové vybavenosti našich Německých konkurentů. Do té doby bude naše ekonomika pracovat s výrazně nižší přidanou hodnotou a tedy i mzdami a výnosy.


Poradna


Komplexní a objektivní hodnocení bank působících na českém trhu. Hodnotit můžete také Vy! Více