Poradna Otakara Schlossbergera:
Platit má sazebník účinný v době podpisu smlouvy


08. 07. 2016  00:44     Miroslav Zeman     komentáře (0)

PÁTEČNÍ SERIÁL - PORADNA JUDR. OTAKARA SCHLOSSBERGERA: Čtenář si stěžuje na postup banky, která mu vyměřila poplatek dle aktuálního sazebníku. Je tento postup a náhled správný? Co na to náš poradce?

Poradna Otakara Schlossbergera: Platit má sazebník účinný v době podpisu smlouvy




Klient banky či jiné finanční instituce má nárok na právní jistotu. Pokud tedy uzavírá smlouvu o nějaké službě za stanovených podmínek, mají se vztahy banky a klienta řídit těmito podmínkami, ať už se jedná o podepisovanou smlouvu, dodatky či tehdy platný sazebník bankovních poplatků. Pokud banka v průběhu účinnosti vztahu mění jednostranně podmínky, například mění jednostranně sazebník, je povinna tuto skutečnost řádně klientům oznámit a klienti mají mít právo tuto změnu neakceptovat smlouvu bez jakýchkoliv sankcí vypovědět.

Dotaz čtenáře:

Dobrý den, rád bych se zeptal, zda mi banka může účtovat poplatek za výmaz zástavního práva, pokud tento poplatek nebyl zmíněn ani v úvěrové, ani v zástavní smlouvě? O výmaz jsem žádal z důvodu překlopení do řádného úvěru, kdy již není důvod, aby banka měla na nemovitost zástavní právo. Je uveden v aktuálním sazebníku takto: Změna (vyvázání, výměna, doplnění) zajištění nebo účastníka úvěrového případu, změna účelu, převod úvěru 2.000 Kč Paní mi na můj dotaz odpověděla takto: jak už jsem Vám v předchozím e-mailu sdělila, informace o úhradě poplatku za změnu není uvedena v úvěrové smlouvě (ani v zástavní). Řídí se aktuálním sazebníkem úhrad ČMSS, který je platný právě v době podání žádosti o změnu podmínek úvěrové smlouvy. Prosím o Váš názor. Děkuji.

Odpověď JUDr. Otakara Schlossbergera:

Dobrý den,

pokud je to v sazebníku, tak ok. Jen mám trochu problém s tím, že se jedná o "aktuální sazebník". Vy byste měl mít právo se vyjádřit k tomu, že se sazebník mění a zda s tímto souhlasíte. Protože když jste si úvěr bral, sazebník byl jiný. Ceny za služby jsou podstatnou náležitostí smlouvy a se změnou této podmínky by měly souhlasit obě smluvní strany. Jinak je to diktát ze strany banky a to je, podle mého názoru, postižitelné civilní žalobou za jednorázové zhoršení podmínek vůči spotřebiteli (což mj. zakazuje NOZ). Můžete tuto věc oznámit Samostatnému odboru ochrany spotřebitele ČNB, která může prošetřit, zda banka neporušila platné právní normy ČR.

DALŠÍ ZAJÍMAVÉ DOTAZY A ODPOVĚDI NAŠEHO PORADCE JUDR. OTAKARA SCHLOSSBERGERA NALEZNETE ZDE!



Poradna Otakara Schlossbergera: Platit má sazebník účinný v době podpisu smlouvy

Diskutovat (0)