Postižení by mohli mít podle návrhu sKarty dvě:
průkaz a platební


14. 02. 2013  18:02     ČTK     komentáře (0)

Handicapovaní, kteří budou chtít používat sKartu k placení či k výběru dávek z bankomatu, zřejmě budou mít tyto karty dvě. Jedna by sloužila jako průkazka tělesně postiženého, druhá k transakcím. Vyplývá to z návrhu tezí pro chystané změny zákonů, který se ČTK podařilo získat. Ministerstvo práce jím reaguje na výhrady ombudsmana či úřadu pro ochranu osobních údajů. S novou úpravou nesouhlasí rada postižených. Žádá úplné zrušení sKaret. Lidem radí sociální karty od úřadů vůbec nepřebírat.

Postižení by mohli mít podle návrhu sKarty dvě: průkaz a platební
Sociální karty nahrazují u handicapovaných dosavadní průkazy tělesně postižených. Obsahují tedy další údaje a lidé je ukazují třeba při žádostech o přidělení parkovacího místa či o uznání jiných výhod, k žádosti musejí přiložit i kopie karty. Podle nynějších pravidel by tak předávali sKartu platební. To kritizoval ombudsman, ochránci soukromí i rada postižených.

Podle návrhu zákon stanoví, že pokud bude postižený chtít sKartu používat jako platební, bude moci požádat úřad práce ještě o vydání základní sociální karty. "Navrhuje se řešení založené na možnosti volby osoby se zdravotním postižením, aby v případě, kdy odmítne kumulaci funkcí (průkazka a placení), byly vydány karty dvě," uvádí ministerstvo v návrhu.

Národní rada osob se zdravotním postižením nesouhlasí ani s touto úpravou. "Sociální karta je podle nás nadbytečná. Nesouhlasíme s ní jako s takovou," řekl dnes ČTK šéf rady Václav Krása. Podle něj je karta jako průkazka zbytečná v době zavádění elektronických občanských průkazů. Některým postiženým navíc jakákoliv další karta ztěžuje situaci, třeba nevidomí by si mohli obě plastikové karty plést, popsal Krása.

Speciální sKartu převzalo podle mluvčího úřadu práce Jiřího Reichla dosud asi 16.500 postižených. Odmítlo ji 133 lidí. Běžných karet vydali úředníci 227.200, nechtělo je 1650 lidí. Dosud přes spořitelnu proteklo celkem 616.700 dávek za téměř 3,66 miliardy.

Projekt sociálních karet odstartoval za exministra Jaromíra Drábka (TOP 09). Smlouvu se spořitelnou minulý rok v lednu na 12 let podepsal jeho tehdejší náměstek Vladimír Šiška, kterého policie obvinila loni z podplácení při jedné ze zakázek. Systém měl podle bývalého vedení ušetřit. Od počátku ale sklízel kritiku. Premiér a ministryně práce se proto loni s bankou dohodli na změně pravidel. Karty budou povinné jako identifikační průkazy příjemců dávek, k placení a výběru z bankomatů je lidé budou používat jen dobrovolně.

Novelu, která má z tezí vycházet, by podle záměru ministryně práce mohla Sněmovna projednávat na příští schůzi. Paragrafy má připravit pracovní skupina. Ta se poprvé sešla 1. února. Podle informací ČTK od té doby práce ale příliš nepostoupily. Změnit by se měla i smlouva se spořitelnou. Dohodu se zatím nepodařilo uzavřít. "Jednání paní ministryně se spořitelnou teprve bude, nikoliv ale tento týden," řekla dnes ČTK mluvčí ministerstva Štěpánka Filipová.Postižení by mohli mít podle návrhu sKarty dvě: průkaz a platební

Diskutovat (0)


Bankám jsme v roce 2021 na poplatcích již celkem zaplatili

28120326397

Certifikovaný kalkulátor poplatků

Jednoduše si vypočítejte své bankovní poplatky

Kalkulátor

Číslo týdne

23


ČÍSLO TÝDNE 23 právě tolik procent lidí do 26 let bydlí u svých rodičů. Ještě loni to bylo 15 procent. V nárůstu se odráží výrazné zdražování cen nemovitostí, zejména bytů ve velkých městech a současně zvyšující se úroky z hypoték. Novou šanci dostává nájemní bydlení.


Kurzovní lístek Citfin

Země Měna Deviza střed
Kurz EUR Euro 1 EUR 25,4830
Kurz USD Americký dolar 1 USD 21,7370
Kurz PLN Złoty 1 PLN 5,5275
Kurz GBP Libra šterlinků 1 GBP 29,6585
Kurz CHF Švýcarský frank 1 CHF 23,4265
Kurz HUF Forint 100 HUF 7,1900
Kurz RON Rumunské nové leu 1 RON 5,1489
Poradna


Komplexní a objektivní hodnocení bank působících na českém trhu. Hodnotit můžete také Vy! Více