Ruská inflace výrazně zpomalila, ale…


13. 04. 2023  10:22     Tomáš Volf     komentáře (0)

Spotřebitelské ceny v březnu meziročně vzrostly pouze o 3,5 %, což představuje neskutečně velké zpomalení, protože ještě minulý měsíc ceny rostly o 11 %.

Ruská inflace výrazně zpomalila, ale…
Hlavním důvodem je skokové zdražení loni v březnu oproti únoru, což souvisí se začátkem invaze na Ukrajinu. V dalších měsících bude do spotřebitelských cen pozitivně promlouvat zejména vysoká srovnávací základna s loňským rokem. Tento faktor bude hrát prim po celý letošní rok.

Proti tomu hovoří dva faktory. Tlak na růst cen zboží na pultech obchodů tkví především v pádu rublu. Centrální banka musela okamžitě po invazi zvednout skokově sazby na 20 %. Následovala řada měsíců, kdy šly sazby postupně dolů, aby se neškrtila ruská ekonomika, ale nízké sazby budou znamenat vyšší růst cen.

Dalším výrazně PROinflačním faktorem je situace na trhu práce. Kvůli nuceným odvodům statisíců mužů do války se ruský trh práce ocitl bez pracovní síly a firmy jsou tak nuceny jít se mzdou nahoru, aby nalákaly pracovníky, kteří jsou na trhu volní, případně, aby je přetáhly z jiného zaměstnání. To povede k nerovnováze a k tomu, že inflace by měla začít znovu stoupat.  

Celý článek naleznete ZDE!

Tomáš Volf

Analytik

edevizy.czRuská inflace výrazně zpomalila, ale…

Diskutovat (0)


Bankám jsme v tomto roce na poplatcích již celkem zaplatili

27785327792

Certifikovaný kalkulátor poplatků

Jednoduše si vypočítejte své bankovní poplatky

Kalkulátor

Číslo týdne

46


ČÍSLO TÝDNE - 46 právě tolik miliard korun investuje v České republice do rozšíření výroby čipů společnost ONSEMI. Jedná o největší investici v dějinách ČR.


Kurzovní lístek Citfin

Země Měna Deviza střed
Kurz EUR Euro 1 EUR 25,3320
Kurz USD Americký dolar 1 USD 23,2300
Kurz PLN Złoty 1 PLN 5,9530
Kurz GBP Libra šterlinků 1 GBP 30,1685
Kurz CHF Švýcarský frank 1 CHF 25,9670
Kurz HUF Forint 100 HUF 6,4600
Kurz RON Rumunské nové leu 1 RON 5,0951
Poradna


Komplexní a objektivní hodnocení bank působících na českém trhu. Hodnotit můžete také Vy! Více