Klientský index v měsíci dubnu 2012 - nárůst průměrných poplatků na 177 Kč


09. 05. 2012  03:07     Ivan Soukal, Martina Hedvičáková     komentáře (0)

Kalkulátor sleduje velmi podrobně chování klientů, resp. zachycuje užívání retailových bankovních služeb respondentů (podrobněji o respondentech v závěrečné kapitole). Nejedná se jen o to, u jaké banky jsou, ale hlavně kolikrát danou službu užijí. Díky tomu je celkový poplatek klienta ovlivněn nejen tím, jak drahou banku má, ale především jak se v ní chová. Pokud je někdo velmi aktivní, tak i v průměrně drahé bance bude platit měsíčně stokoruny. Pokud někdo banku prakticky neužívá, tak i v drahé bance se může dostat pod 100,- Kč měsíčně. Ve výpočtu je přesně sledováno, jaký účet daný klient užívá. Vzhledem k tomu je ovšem také nemalé procento účtů, kde nemůže být výpočet proveden.

U Klientského indexu došlo v měsíci dubnu 2012 k mírnému nárůstu na 177 Kč za měsíc. Rozdíl je v mezích statistické chyby.

 

Graf 1 - Vývoj Klientského indexu: květen 2011 - duben 2012

Průměrný klient zaplatil v dubnu 2012 za užívání bankovních služeb 177,- Kč, www.bankovnipoplatky.com

V tabulce č. 1 lze nalézt konkrétní hodnoty průměrných nákladů klientů u jednotlivých účtů bank v ČR.

 

Tabulka 1: Průměrné náklady klientů na jednotlivých účtech za duben 2012

ÚČET Průměrné náklady v Kč
mBank mKONTO 7,50
Fio Běžný účet 43,00

Raiffeisenbank eKonto Premium (min.obrat 25tis. Kč)

128,00
PS Osobní účet ERA 143,50

KB Můj účet s odměnou (min. obrat 15tis. Kč)

147,00
GE Money GENIUS ACTIVE 149,50
       www.bankovnipoplatky.com

 

.

Tabulka č. 1 zobrazuje průměrné náklady klientů u vybraných typů účtů za měsíc duben 2012. První místo stabilně obhájila mBank s mKontem. U tohoto účtu se průměrné měsíční náklady na vedení účtu nezměnily a zůstaly na stejné výši 7,50 Kč. Stejný trend byl zaznamenán i u druhé pozice, kde u Fio banky s Fio Běžným účtem se náklady zvýšily pouze o jednu korunu na 43 Kč. Třetí místo obhájila Raiffeisenbank s eKontem Premium (min. obrat 25 tis. Kč), kde klienti průměrně v tomto měsíci zaplatili za vedení účtu 128 Kč. Poštovní spořitelna s Osobním účtem ERA se ustálila na čtvrtém místě a její klienti v březnu průměrně zaplatili 143,50 Kč za vedení svého účtu. Do 150-ti korunové hranice se probojovala tento měsíc i Komerční banka s účtem Můj účet, kde klienti průměrně zaplatili 147 Kč/měsíc. U tohoto účtu záviselo, jak klienti dokáží efektivně využívat nastavení svého účtu. O jednu pozici si pohoršila GE Money bank s účtem GENIUS ACTIVE, kde klienti zaplatili průměrně 149,50 Kč.

            Z provedené analýzy získaných dat klientů vyplývá, že tento měsíc nedošlo k výraznějším změnám ve výši průměrných měsíčních nákladů u jednotlivých účtů. Hodnota Klientského indexu se mírně zvýšila na 177 Kč/měsíc.

 .   ZKUSTE SI TAKÉ KALKULÁTOR POPLATKŮ! .

U nových bank (Air Bank a Equa) není stále k dispozici dostatek validních dat, které by určily skutečnou výši průměrných měsíčních nákladů, které klienti zaplatí za vedení svého účtu.

            Tyto výpočty kromě výše poplatků a provizí na jednotlivých účtech v sobě zahrnují výraznou složku spojenou s chováním klienta. To je pravděpodobně jeden z hlavních důvodů výborného výsledku mBank, kdy je tato banka vyhledávány klienty, kteří nepoptávají celou paletu služeb a jde jim o základní elektronický banking (mKonto nenabízí možnosti pobočkových operací). Jinými slovy i přes výborný výsledek, nelze její první místo brát automaticky jako plošné doporučení pro přechod všech klientů na mKonto. Velmi dobrého výsledku se opět podařilo dosáhnout Fio a Poštovní spořitelně, kde obě banky již nabízí širší paletu služeb než mKonto, přitom, především Fio, lze stále označit za nízkonákladový účet. Stejně jako Fio i Poštovní spořitelna s účtem Era zadarmo, u kterého již také musíte plnit minimální zůstatek, dokáže cenově konkurovat prémiovým účtům velkých bank. Ovšem poté, co na prémiových účtech klienti splní často nemalé nároky na obrat, případně průměrný měsíční zůstatek (viz např. úspěch prémiového účtu GE Genius Gold). Otázka, zda se vyplatí držet na účtu nemalou sumu peněz, aby byly odpuštěny určité poplatky nebo by bylo rozumnější je přesunout na spořicí účty, je potom na zvážení jednotlivým klientům.

 .

Metodiku výpočtu ke klientskému indexu najdete zde:

https://www.bankovnipoplatky.com/klientsky-index---metodika-12507.htmlKlientský index v měsíci dubnu 2012 - nárůst průměrných poplatků na 177 Kč

Diskutovat (0)