Klientský index v únoru 2012 - dvoukorunový nárůst na 176 Kč


12. 03. 2012  01:05     Ivan Soukal, Martina Hedvičáková     komentáře (0)

Klientský index za měsíc únor dosáhl úrovně 176,- Kč a ustálil se tak na hodnotách KI v měsících listopad a prosinec 2011. Bude zajímavé sledovat, jak další vývoj ovlivní reakce velkých bank na chování klientů směřujících ke konkurenci...

Kalkulátor sleduje velmi podrobně chování klientů, resp. zachycuje užívání retailových bankovních služeb respondentů (podrobněji o respondentech v závěrečné kapitole). Nejedná se jen o to, u jaké banky jsou, ale hlavně kolikrát danou službu užijí. Díky tomu je celkový poplatek klienta ovlivněn nejen tím, jak drahou banku má, ale především jak se v ní chová. Pokud je někdo velmi aktivní, tak i v průměrně drahé bance bude platit měsíčně stokoruny. Pokud někdo banku prakticky neužívá, tak i v drahé bance se může dostat pod 100,- Kč měsíčně. Ve výpočtu je přesně sledováno, jaký účet daný klient užívá. Vzhledem k tomu je ovšem také nemalé procento účtů, kde nemůže být výpočet proveden.

.

Klientský index za měsíc únor dosáhl úrovně 176,- Kč a ustálil se tak na hodnotách KI v měsících listopad a prosinec 2011. Rozdíl je v mezích statistické chyby.

 Graf 1 - Vývoj Klientského indexu: květen 2011 - únor 2012

Průměrný klient zaplatil v únoru 2012 za užívání bankovních služeb 176,- Kč, www.bankovnipoplatky.com 

V tabulce č. 1 lze nalézt konkrétní hodnoty průměrných nákladů klientů u jednotlivých účtů bank v ČR.

Tabulka 1: Průměrné náklady klientů na jednotlivých účtech za únor 2012

 

Produkt Průměrné náklady
mBank mKonto 9,50
Fio Běžný účet 53
Raiffeisenbank eKonto Premium (min.obrat 25tis. Kč) 125
PS Osobní účet ERA 128
GE Money GENIUS ACTIVE 143
.

Tabulka č.1 zobrazuje průměrné náklady klientů u vybraných typů účtů za měsíc únor 2012. První místo stabilně obhájila mBank s mKontem. U tohoto účtu se průměrné měsíční náklady na vedení účtu opět zvýšily na 9,50 Kč. Stejný trend byl zaznamenán i u druhé pozice, kde u Fio banky s Fio Běžným účtem se náklady zvýšily na 53 Kč. Na třetí místo se vrátila Raiffeisenbank s eKontem Premium (min. obrat 25 tis. Kč), kde klienti průměrně v tomto měsíci zaplatili za vedení účtu 125 Kč. Poštovní spořitelna s Osobním účtem ERA si pohoršila a její klienti v únoru průměrně zaplatili 128 Kč za vedení svého účtu. Do 150-ti korunové hranice se probojovala tento měsíc i GE Money bank s účtem GENIUS ACTIVE, zde klienti zaplatili průměrně 143 Kč a zůstala tak v závěsu za Poštovní spořitelnou.

            Z provedené analýzy získaných dat klientů vyplývá, že u nízkonákladových kont došlo ke zvýšení průměrných měsíčních nákladů za vedení účtu. Hodnota Klientského indexu se vrátila na úroveň předvánočního času (listopad a prosinec 2012).

 .

V lednu 2012 došlo k výrazným změnám v sazebnících bank u Komerční banky a GE Money bank. GE Money bank pokračovala i v měsíci únoru ve změnách ve svých sazebnících. Největší změny zaznamenaly právnické osoby a fyzické osoby podnikatelé. U fyzických osob nepodnikatelů došlo ke změně poplatků pouze u hypotečních a spotřebitelských úvěrů.

K nejvýraznějším změnám ale došlo u poplatků ČSOB a Poštovní spořitelny, které od 1. února 2012 změnily své sazebníky. Poštovní spořitelna jako poslední banka v ČR zrušila poplatek za zrušení trvalého příkazu či souhlasu s inkasem před datem splatnosti. Zdarma bude i jeho změna. Poštovní spořitelna dále nabídne bezplatné vedení účtu klientům do 26 let věku. Na druhou stranu zdraží cena za výběr z  bankomatů jiných bank v tuzemsku z 26 Kč na 30 Kč (výjimkou je Era online účet - zůstává cena 39 Kč). Zvyšuje se také poplatek za papírové výpisy (z 10 Kč na 13 Kč) a platební příkazy podané na pobočce (z 16 Kč na 18 Kč).

.

Klienti ČSOB za výběr z bankomatů jiných tuzemských bank zaplatí od února 35 Kč (zvýšení o 5 Kč). ČSOB zdražila i odchozí platby přes sběrný box nebo telefonní Linku 24, a to o pětikorunu na 20 korun.

U obou značek - ČSOB i Poštovní spořitelny - se zjednoduší i reklamace služeb. Samotné podání reklamace sice bylo i dosud zdarma, ale například klientům Poštovní spořitelny pak hrozil poplatek 200 korun za "prošetření neoprávněné reklamace" nebo i 500 korun za „opakované přezkoumání neoprávněné reklamace". Nově budou reklamace zdarma. Až na jednu výjimku, a to jsou platební karty.

.

Česká spořitelna zlevnila službu změny PIN na platební kartě prostřednictvím bankomatu z padesáti na šest korun. Klesne také cena za odemknutí či zamknutí karty nebo za změnu transakčních limitů. Přes internet přijde nově na šest korun, na pobočce nebo telefonicky na 30 korun.

Klientům LBBW Bank, kteří příliš nepoužívají platební kartu, nebo s ní platí jen drobné transakce, banka zvedne měsíční paušál za vedení takové karty. Změna se dotkne karet, které byly dosud v rámci balíčku „5 za 50“ poskytovány zdarma, nebo za poloviční měsíční poplatek jako volitelná služba. Tato výhoda od února zůstane jen v případě, že měsíční objem bezhotovostních karetních transakcí dosáhne alespoň pěti tisíc korun. Kdo tento limit nepřekoná, zaplatí za kartu běžný měsíční paušál podle standardního sazebníku. Zmíněný limit se nebude týkat debetní karty Maestro, kterou banka od února nově zařadí mezi volitelné služby v balíčku. V souvislosti se zavedením plného SMS přístupu u internetového bankovnictví přidává banka do sazebníku poplatek 100 korun za opětovné vygenerování PIN.

.

Fio banka od února zlevnila pojištění ztráty a krádeže karty. Cena nejlevnější varianty Basic klesne o patnáct korun na 135 korun ročně, varianty Classic o 70 korun na 390 korun. Dosavadní varianty Super (800 Kč) a Premium (1080 Kč) budou převedeny na variantu Extra za 800 korun ročně. Naopak o pětikorunu na 35 korun zdraží výběry z cizích bankomatů. Nadále přitom platí, že zdarma je prvních 10 výběrů v měsíci z "vlastních" bankomatů, každý další v měsíci by zájemce přišel na šest korun. Zvýhodněná cena - šest korun - nadále platí i pro výběry z bankomatů sítě ČSOB.

 .

            Tyto výpočty kromě výše poplatků a provizí na jednotlivých účtech v sobě zahrnují výraznou složku spojenou s chováním klienta. To je pravděpodobně jeden z hlavních důvodů výborného výsledku mBank, kdy je tato banka vyhledávány klienty, kteří nepoptávají celou paletu služeb a jde jim o základní elektronický banking (mKonto nenabízí možnosti pobočkových operací). Jinými slovy i přes výborný výsledek, nelze její první místo brát automaticky jako plošné doporučení pro přechod všech klientů na mKonto. Velmi dobrého výsledku se opět podařilo dosáhnout Fio a Poštovní spořitelně, kde obě banky již nabízí širší paletu služeb než mKonto, přitom, především Fio, lze stále označit za nízkonákladový účet. Stejně jako Fio i Poštovní spořitelna s účtem Era zadarmo, u kterého již také musíte plnit minimální zůstatek, dokáže cenově konkurovat prémiovým účtům velkých bank. Ovšem poté, co na prémiových účtech klienti splní často nemalé nároky na obrat, případně průměrný měsíční zůstatek (viz např. úspěch prémiového účtu GE Genius Gold). Otázka, zda se vyplatí držet na účtu nemalou sumu peněz, aby byly odpuštěny určité poplatky nebo by bylo rozumnější je přesunout na spořicí účty, je potom na zvážení jednotlivým klientům.

 .

Metodiku výpočtu ke klientskému indexu najdete zde:

https://www.bankovnipoplatky.com/klientsky-index---metodika-12507.htmlKlientský index v únoru 2012 - dvoukorunový nárůst na 176 Kč

Diskutovat (0)