Zjištění zůstatku přes bankomat na sKartě – zdarma, nebo dvacku?


15. 11. 2012  11:37     Redakce BP.com     komentáře (0)

O tzv. sKartě a problémech s ní spojených jsme vás již několikrát informovali. Nyní se k tématu sociálních karet vracíme opět, a to na poli, které je nám nejbližší – na poli poplatků. I o nich se v souvislosti s sKartou několikrát mluvilo. My se dnes budeme věnovat konkrétně jednomu z nich – za zjištění zůstatku přes bankomat. Ten je totiž vcelku intenzivně mediálně propíranou položkou, pokud se bavíme o sazebníku spojeném s sKartami.

Pravdou však je, že ne vždy jsou informace o tomto poplatku spojeném s reformou ve vyplácení sociálních dávek správné. Není totiž pravda, že se za zjištění zůstatku před bankomat s pomocí sKarty platí vždy, jak se někdy mylně uvádí. V rámci standardních služeb, které jsou k sKartě zdarma, mají klienti možnost zjistit bezplatně svůj zůstatek na technickém účtu k sKartě hned třemi způsoby: na www.skontakt.cz v části „Vstup na účet“, po telefonu v kontaktním centru pro sKartu nebo v kterémkoliv ze 1400 bankomatů a platbomatů České spořitelny. Cílem standardních služeb je umožnit bezplatné čerpání dávek a nakládání s nimi stejně jako nyní,” vysvětluje Klára Pačesová z Tiskového centra České spořitelny. Pokud tedy zjišťujete zůstatek v bankomatu ČS, po internetu, nebo na kontaktním místě, nezaplatíte nic. Pokud však využijete bankomat jiné banky, zaplatíte 20 Kč.

.
.

I tento stav však vzbuzuje otazníky a podle našeho názoru právem. Podíváme-li se na tabulku níže, vyplývá z ní, že poplatek 20 Kč za zjištění zůstatku přes bankomat cizí banky, který účtuje Česká spořitelna svým klientům, i klientům vlastnícím sKartu, je mezi lídry českého bankovního trhu suverénně nejdražší. Zatímco v UniCredit Bank a Raiffaisenbank je tato položka i v cizích bankách zcela zdarma, v ČSOB za ní zaplatí 9 Kč a v Komerční bance a GE Money Bank o jednu korunu více. To, kolik banka vybírá od svých klientů, je samozřejmě zcela v její gesci. Klienti mají právo kdykoliv odejít. V případě majitelů sKarty však tato analogie neplatí. „Majitelé sKarty jsou do smluvního vztahu s sKartou, potažmo Českou spořitelnou, natlačeni státem. Když budu ignorovat fakt, jaké jsou skutečné náklady této konkrétní transakce, tak by z hlediska této specifické služby bylo logické a očekávané, kdyby byl poplatek za zjištění zůstatku v bankomatu cizí banky u sKarty levnější, než je nejlevnější na bankovním trhu. Nikdy by to nemělo být dvakrát víc. Pokud jde o tento poplatek u samotné ČS pro její klienty, tam nechť zůstane dle rozhodnutí banky,“ říká Patrik Nacher, majitel serveru www.bankovnipoplatky.com.

Tabulka: Poplatky za zjištění zůstatku přes bankomat ve vlastní/cizí bance

BANKA
Cena v Kč za transakci
Vlastní ATM
Cizí ATM
sKarta
zdarma
20 Kč
Česká spořitelna
zdarma
20 Kč
ČSOB
zdarma
9 Kč
Komerční banka
2,50 Kč
10 Kč
UniCredit Bank
zdarma
Zdarma
Raiffeisenbank
zdarma
Zdarma
GE Money Bank
zdarma
10 Kč


Zjištění zůstatku přes bankomat na sKartě – zdarma, nebo dvacku?

Diskutovat (0)


Bankám jsme v roce 2021 na poplatcích již celkem zaplatili

36245495336

Certifikovaný kalkulátor poplatků

Jednoduše si vypočítejte své bankovní poplatky

Kalkulátor

Číslo týdne

57


ČÍSLO TÝDNE 57 právě tolik procent Čechů nakupuje pravidelně na internetu. Je to o 18 procent více než v roce 2019, tedy před nástupem koronavirové krize. Zájem o internetové nakupování se bude zvyšovat i nadále.


Kurzovní lístek Citfin

Země Měna Deviza střed
Kurz EUR Euro 1 EUR 25,4360
Kurz USD Americký dolar 1 USD 22,4870
Kurz PLN Złoty 1 PLN 5,5265
Kurz GBP Libra šterlinků 1 GBP 29,7645
Kurz CHF Švýcarský frank 1 CHF 24,4935
Kurz HUF Forint 100 HUF 6,9650
Kurz RON Rumunské nové leu 1 RON 5,1393
Poradna


Komplexní a objektivní hodnocení bank působících na českém trhu. Hodnotit můžete také Vy! Více