Exkluzivně:
Získáte džob a přestanete potřebovat sKartu? Neodcházejte od ČS, řeknou vám na Úřadu práce!


02. 07. 2012  13:26     Redakce BankovniPoplatky.com     komentáře (10)

Naší redakci se podařilo získat metodický pokyn pro pracovníky Úřadu práce České republiky, v němž jsou úředníci instruováni, jak postupovat při vydávání a správě agendy související se sociální kartou (tzv. sKarta). Z dokumentu vyplývá několik zajímavých faktů. Ať již ten, že současný systém jen velmi obtížně zabrání zneužívání dávek, nebo ten, že být v kůži České spořitelny (poskytovatel karty), současná podoba systému by nám vrásky na čele nedělala…





Při podrobném studiu dokumentu s názvem „Postupy pro pracovníky Úřadu práce při žádosti vydání karty a související servis ke kartě“ vás totiž napadne, že se textem až nápadně line jednostranná přibarvenost, kterou známe z všeobecných obchodních podmínek bankovních domů. Je zde ale jeden základní rozdíl: zatímco na bankovním trhu se pohybujete v soukromém sektoru, kde se každý může svobodně rozhodnout, jestli ano, nebo ne, tady to neplatí. Hrát si na to, že vztah mezi osobou XY a Ministerstvem práce a sociálních věcí ČR (s elementem jménem Česká spořitelna, která si „vysoutěžila monopol“ na poskytování sociálních karet), je to samé jako vybírat dovolenou nebo hypotéku, totiž samozřejmě nelze.

.

SKARTA – VŠE, CO POTŘEBUJETE VĚDĚT!

.

„Když se to nezaměstnaným nelíbí, ať jdou makat“, řeknete si možná. Ačkoliv tato chytlavá fráze může někdy člověku ulevit, zde má nikoliv jeden, ale hned dva háčky. Tím prvním je, že to nejsou jenom nezaměstnaní, kteří musejí povinně převzít kartu z ČS, ale jde i o lidi pobírající příspěvek na péči nebo osoby se zdravotním postižením. A tím druhým je, že ani nalezení práce neznamená, že by Česká spořitelna chtěla ztratit vztah přes účet (resp. kartu), který jste u ní povinně museli skrze ÚP vést. „Pracovníci ÚP se budou snažit majitele platebního účtu přesvědčit, aby platební účet a sKartu nerušil. Důvodů je hned několik. Např. pokud si účet zruší, pak v případě přiznané nové dávky (v době čtyř let) nemá již nárok na novou sKartu zdarma, ale za poplatek 240,- Kč. Navíc v Podmínkách České spořitelny, a.s. o vydání a používání sKarty a otevření platebního účtu souhlasil s vedením účtu na čtyři roky,“ stojí v dokumentu. Zejména ta poslední věta je vcelku podivná. Jenže, v dokumentu jich je mnohem více. Třeba ta, že kartu povinně obdrží každý, kdo dostává peníze od státu v podobě nějaké dávky. Když bych chtěl jen peníze přeposílat na jiný účet, který vedu u jiné (např. levnější) banky? Smůla. Stejně jako když si pro kartu nepřijdete po 1. ani 2. písemné výzvě z ÚP – dávky vám budou pozastaveny, dokud kartu nepřevezmete, ačkoliv neexistuje žádné ustanovení právního předpisu podporující zastavení výplaty dávek z důvodu nepřevzetí karty. Výplata dávky je zkrátka možná jen prostřednictvím karty sociálních systémů (sKarty), zapište si za uši.

.

Dalším atributem sytému je, že karta je poskytována Českou spořitelnou zdarma jednou za 4 roky. Jste nezaměstnaní, ale nerezignujete a snažíte se najít práci, najdete si ji a kartu zrušíte, ale znovu o zaměstnání přijdete? Připravte si 240 Kč za vydání nové. Zmlátí vás na ulici a okradou? Připravte si 240 Kč na novou kartu. Oženíte se (vdáte se), nebo se rozvedete s partnerem či partnerkou a změní se vám jméno? Připravte si 240 Kč na novou kartu…

.

Nás však nejvíce zarazila následující situace: Představte si, že máte sKartu bez platební funkce (slouží jen k identifikaci, např. u osoby se zdravotním postižením) a tato karta je vám odcizena. Napadne vás, že to zavoláte Úřadu práce a zažádáte telefonicky/mailem o novou kartu. Jde to? Nikoliv, věc je mnohem „jednodušší“. Musíte se dostavit na pobočku České spořitelny, kde v hotovosti uhradíte poplatek spojený s vydáním nové karty (240 Kč). Pracovník banky vám předá vkladový doklad. S tím se pak odeberete na Úřad práce. Teprve tam zažádáte o novou kartu. Až vám přijde, úřad vám pošle výzvu. Vy si ji převezmete a dojdete na Úřad práce. Tam vám ji vydají. Také vám to připadá jako „Poplatek bance na prvním místě aneb trošku moc tělocviku na zdravotně postiženého? Že vás napadlo poplatek na pobočce ČS nezaplatit a pak si to s Úřadem práce vysvětlit? „V případě vzniku debetu (pozn. nemůže vzniknout jinak než započtením poplatku) na platebním účtu bude debet podléhat pravidlům České spořitelny pro vymáhání.

.

Co říci závěrem? Ačkoliv je zavedení elektronických výplat sociálních dávek správným krokem (pozn: jsme nesmírně zvědavi na informace o tom, kolik stát ušetří snížením byrokracie a propouštěním nepotřebných úředníků – doufáme, že jejich řady se nebudou naopak rozšiřovat!!!), tento způsob e-dávek se nám nezdá nejlepším možným řešením. Systém měl hlavně zabránit zneužívání dávek. Jak toho ale dosáhne, když si adresát dávky může 1x měsíčně zdarma vybrat hotovost v bankomatu a tu pak libovolně utratit? Ať půjde do knihkupectví pro učebnice matematiky a angličtiny, nebo do herny za alkoholem a automaty, nikdo to nikdy nezjistí. Jediným nepopiratelným aspektem systému tak je, že vznikl, existuje a že různým subjektům z něj poplynou různé výhody. V současné době, kdy má téměř každý člověk bankovní účet, není nutné někoho nutit k tomu, aby jej měl jen u jedné konkrétní banky. Peníze by klidně mohli jít na soukromý účet, každá banka by ale jistě dokázala nezaměstnanému (nebo jinému adresátovi dávky) vygenerovat speciální podúčet, a k němu klidně i speciální kartu. Co se (ne)kontroly týče, účel by to plnilo stejně. A bylo by to levnější.



Exkluzivně: Získáte džob a přestanete potřebovat sKartu? Neodcházejte od ČS, řeknou vám na Úřadu práce!

Re: Re: Re: super článek
Pokud si při přiznání dávky/přebírání karty necháte dávku rovnou přeposílat na svůj účet, zbydou CS ...
Re: Zneužívání
a nebylo by lepší než takhle házet hrách na zeď tu stížnost podat? ...
Re: Re: super článek
"to jenom Drábek se chce zbavit práce s hotovostí a vůbec s výplatou dávek" a co % z kazdy platby/v...
Re: super článek
Pánové zdravím, myslím, že tu došlo ke zmatení pojmů - k skartě nezíská uživatel plnohodnotný spořit...
Hlavně půjdou snáze srážet exekuce
Což je asi jeden z hlavních důvodů......
super článek
Pane Nacher, krásně napsaný článek, zevším souhlasím, jsem ZTP a mám svou banku a to že mi MPSV přik...
Diskutovat (10)


Bankám jsme v tomto roce na poplatcích již celkem zaplatili

16588360944

Certifikovaný kalkulátor poplatků

Jednoduše si vypočítejte své bankovní poplatky

Kalkulátor

Číslo týdne

60


ČÍSLO TÝDNE - 60 právě tolik miliard korun investovaly tuzemské firmy do online reklamy na internetu. Je to rekordní částka, která potvrzuje výrazné zvýšení zájmu o reklamu na internetu nejen v České republice.


Kurzovní lístek Citfin

Země Měna Deviza střed
Kurz EUR Euro 1 EUR 25,1530
Kurz USD Americký dolar 1 USD 23,4390
Kurz PLN Złoty 1 PLN 5,8215
Kurz GBP Libra šterlinků 1 GBP 29,3325
Kurz CHF Švýcarský frank 1 CHF 25,6725
Kurz HUF Forint 100 HUF 6,4000
Kurz RON Rumunské nové leu 1 RON 5,0539
Poradna


Komplexní a objektivní hodnocení bank působících na českém trhu. Hodnotit můžete také Vy! Více