Životní situace:
Mám poškozené bankovky. Co s nimi?

Bankovky standardně opotřebované používáním – pomačkané, odřené, zašpiněné, s narušeným okrajem – nemůže obchodník od nás odmítnout přijmout.




U bankovek poškozených zákon rozlišuje mezi běžným a nestandardním. Zákazníci nemusejí akceptovat žádné poškozené bankovky, naopak obchodníci musejí přijmout kromě opotřebovaných i bankovky běžně poškozené. Za ty se považují ty, které nejsou celé, jsou natržené či roztržené na dvě části a slepené lepicí páskou, je na nich flek či mastná skvrna, bankovky zahnědlé, zažloutlé, nepatrně poškozené po vyprání, drobně popsané či pomalované. Po přijetí je ovšem obchodník už nesmí znovu vracet do oběhu. Na druhé straně obchodníci nemusejí akceptovat nestandardně či výrazně poškozené a úmyslně poničené peníze. Za nestandardně poškozené se pokládají například ohořelé či zetlelé bankovky, jsou-li roztržené na více než dvě části, mají výrazně poškozené bezpečností prvky, jejich velikost je menší než 50 % původního rozměru. Co s nimi ale máme dělat? Donést je do bank či do ČNB. Někdy se ale může stát, že nám je zabaví bez náhrady.





Nenašli jste v životních situacích řešení svého problému?

Zeptejte se našich poradců

Bankám jsme v tomto roce na poplatcích již celkem zaplatili

11174181600

Certifikovaný kalkulátor poplatků

Jednoduše si vypočítejte své bankovní poplatky

Kalkulátor

Číslo týdne

5,62


ČÍSLO TÝDNE - 5,62 právě tolik procent činila průměrná úroková sazba hypoték na počátku března. Mírně se tak zvýšila o 0,02 procenta.


Kurzovní lístek Citfin

Země Měna Deviza střed
Kurz EUR Euro 1 EUR 25,2310
Kurz USD Americký dolar 1 USD 23,2130
Kurz PLN Złoty 1 PLN 5,8350
Kurz GBP Libra šterlinků 1 GBP 29,5375
Kurz CHF Švýcarský frank 1 CHF 26,1440
Kurz HUF Forint 100 HUF 6,3850
Kurz RON Rumunské nové leu 1 RON 5,0736
Poradna


Komplexní a objektivní hodnocení bank působících na českém trhu. Hodnotit můžete také Vy! Více