Americké sankce pocítili i běžní Rusové. Nemohou platit kartami


21. 03. 2014  18:33     tov (Novinky.cz) / BP.com     komentáře (1)

Klienti čtyř ruských bank vlastněných prominenty z okolí prezidenta Putina nemohou platit kartami Visa a MasterCard. Americké společnosti tak prosazují sankce uvalené ministerstvem financí.

Americké sankce pocítili i běžní Rusové. Nemohou platit kartami
Americké společnosti Visa a MasterCard v pátek přestaly zpracovávat platby držitelů karet, kteří mají účty v ruských bankách, na něž se vztahují americké finanční sankce. Informovala o tom ruská agentura RIA Novosti.

I běžní Rusové tak pocítili dopad současné krize kvůli Ukrajině, která vyvolala největší napětí mezi Východem a Západem od časů studené války.

Předchozí sankce byly mířeny pouze na vysoké ruské představitele. Několik bank ruskou agenturu informovalo, že jejich zákazníci nemohli zaplatit kartou, aniž by je kdokoli předem upozornil.

Bankomaty fungují

Společnost Visa potvrdila, že zablokovala karty vydané čtyřmi ruskými bankami pro placení v obchodech a na internetu. Sankce amerického ministerstva financí se týkají bank Rossija, SMP Bank, Sobinbank a Investcapitalbank. Poslední dvě zmíněné patří do skupiny banky Rossija.

„Vedení banky Rossija chápe potíže svých klientů a snaží se udělat maximum, aby jim pomohla,“ uvádí banka v prohlášení na své webové stránce. Zákazníci i nadále mohou vybírat peníze z bankomatů banky Rossija i bankomatů partnerských bank.

Putinovi přátelé

Sobinbank informovala, že její call centra zahltila volání klientů, kteří při pobytu v zahraničí náhle zjistili, že nemohou zaplatit kartou.

Prezident USA Barack Obama ve čtvrtek ohlásil sankce proti dalším 20 prominentům ruského režimu, kteří mají podíl na událostech na Krymu.

Na sankčním seznamu se tak objevilo jméno kremelského bankéře Jurije Kovalčuka, který ovládá banku Rossija. Jsou na něm také jména majitelů banky SMP, bratrů Borise a Arkadije Rotenbergových. Tito Putinovi přátelé z dětství se stali miliardáři díky kontraktům souvisejícím s plynovody a se zimními olympijskými hrami v Soči.

Komentář Patrika Nachera (www.bankovnipoplatky.com):

"Proto dlouhodobě upozorňuji na to, že překotná elektronizace peněz a neustálé rozšiřování povinnosti používat jen bezhotovostní převody, nemá jen pozitivní důsledky. Jak je vidět, běžný klient se pak stane rukojmím politických sporů, do kterých, jak je nyní vidět, zasahují i soukromé společnosti. Takže na jedné straně stát nutí lidi používat bankovní služby, na straně druhé tím získává kontrolu nad klienty, což se ale může obrátit proti všem. Podle mého názoru je nepřípustné, aby byl běžný klient tímto způsobem trestán, jakkoliv sám žádná pravidla neporušil. Může tak logicky vyvstat legitimní dotaz, jestli se nevrátit k původním penězům, hotovosti, bankovkám. Není možné skrze omezení služby, kterou mají dnes lidé víceméně nařízenou ze zákona (různá omezení placení v hotovosti), ovlivňovat postoje a názory lidí, na témata, která s těmito službami nemají pranic společného."Americké sankce pocítili i běžní Rusové. Nemohou platit kartami

Souhlas
Naprostý souhlas. Když se odtrhlo Kosovo, všichni ho hned uznali, protože se jim to hodilo do krámu....
Diskutovat (1)


Bankám jsme v roce 2020 na poplatcích již celkem zaplatili

20741161233

Certifikovaný kalkulátor poplatků

Jednoduše si vypočítejte své bankovní poplatky

Kalkulátor

Číslo týdne

655


ČÍSLO TÝDNE - 655 právě tolik bylo vyhlášeno bankrotů tuzemských podnikatelů jen v průběhu června tohoto roku. Jedná se o nejvyšší počet bankrotů za celý rok. Podnikatelé krachují zejména z důvodu postižení koronavirovou krizí. Ohroženi jsou podnikatelé podnikající v automobilovém průmyslu či turistických službách.


Poradna


Komplexní a objektivní hodnocení bank působících na českém trhu. Hodnotit můžete také Vy! Více