Poradna Otakara Schlossbergera:
Neprovedená SEPA platba. Jak věc řešit?


07. 08. 2015  00:43     Redakce BP     komentáře (0)

PÁTEČNÍ SERIÁL - PORADNA JUDR. OTAKARA SCHLOSSBERGERA: Čtenář si stěžuje na to, že po zadání SEPA platby z jeho banky se mu platba vrátila z důvodu na straně korespondenční banky a byl mu stržen kurzový rozdíl za směnu částky. Bylo odmítnutí oprávněné? A jak věc řešit? ČTĚTE DÁLE!

Poradna Otakara Schlossbergera: Neprovedená SEPA platba. Jak věc řešit?
Dotaz: Dobrý den, u Air Bank jsem zadal SEPA platbu, která se vrátila s tímto důvodem: "Vratka platby z důvodu vnitřní politiky našeho korespondenta Raiffasen Bank Vienna". Platba byla zadána správně, všechny údaje byly v pořádku. Přesto platba nebyla realizována a banka si naúčtovala kurzovní rozdíly za směnu CZK/EUR/CZK. Má banka právo přenášet tyto poplatky na klienta i když požadovaná služba nebyla realizována z INTERNÍCH důvodů banky? Děkuji, s pozdravem Libor Maňák 

Odpověď JUDr. Otakara Schlossbergera: 

Takový důvod právní úprava EU pro odmítnutí platby nezná. Pokud byla důvodem pochybnost o snahu prát peníze, pak měla být platba zadžena, nikoliv vrácena. Pokud byla vrácena, může to být jen pro chybná zadání v SEPA platbě. V tomto případě bych podal stížnost na banku (vaší banku), ať si to vyřídí se svým korespondentem. Výběr korespondenční banky je na Vaší bance, nikoliv na Vás, pokud jste ji do plat. příkazu nezadal (ale myslím, že u SEPA to ani nejde).

Pokud Vaše platba obsahovala všechny potřebné údaje pro SEPA a nebyla zadržena jako podezřelá (tzn. neměla by se vrátit), je to důvod pro odmítnutí zpracovat platbu nezákonný a protiprávní. Vaše banka měla tedy využít jinou cestu - tzn. jinou banku, ne Vám platbu vrátit. Pokud to neudělala, pochybila i ona. Důvodem pro vrácení platby musí být jen zákonný důvod regulovaný v zákoně o platebním styku (resp. směrnicí o platebních službách na vnitřním trhu), nikoliv nějaké "pochybné" interní pokyny, které váží na vnitřní politiku banky). Banka musí uvést zákonný důvod neprovedení platby, jinak ve smylsu našeho zákona platbu provést musí a Vám jako plátci je celkem jedno, přes koho to banka dělá. Můžete podat návrh k finančnímu arbitrovi ČR či podnět na ČNB na odbor ochrany spotřebitele, pokud jste platbu posílal jako občan, tzn. nepodnikající subjekt. Nejprve bych to ale řešil s bankou.

Odpověď a vysvětlení Air Bank:

Jako většina ostatních bank využíváme u zahraničních plateb služeb takzvané korespondenční banky, do které námi odeslané platby chodí a která je následně posílá dál do bank konečných příjemců platby. Výjimečně se může stát, že korespondenční banka platbu klienta odmítne předat dál, pošle ji zpět k nám a my ji vrátíme klientovi na účet. Konkrétní důvod korespondenční banka v takovém případě neuvádí a ani my ho tedy nikdy neznáme. Jedním z častých důvodů je ale například to, že korespondenční banka považuje konečného příjemce platby za nedůvěryhodného. Protože my můžeme ručit pouze za to, že platba odejde v pořádku od nás, a nemůžeme výsledek jejího zpracování korespondenční bankou předvídat, máme stejným způsobem vymezenou naši odpovědnost i v našich podmínkách.

Pokud klient posílá zahraniční SEPA platbu, která je z definice v EUR z korunového účtu, převádíme ji před odesláním do korespondenční banky na eura. V případě, že ji korespondenční banka pošle zpět, ji pak převedeme zpět na koruny. Tím může vzniknout kurzový rozdíl, který klientovi nevracíme, protože jsme platbu provedli přesně podle jeho instrukcí a k žádném pochybení tak u nás nedošlo. Díky Záruce spokojenosti si ale klient může nechat odpustit alespoň případný poplatek, který je se zahraniční platbou spokojen. Pokud by si klient u nás založil bezplatný běžný účet v eurech a posílal takové platby z něj, k žádné konverzi by i při případném vrácení peněz zpět na účet nedošlo.

DALŠÍ ZAJÍMAVÉ DOTAZY A ODPOVĚDI V NAŠÍ PORADNĚ JUDR. OTAKARA SCHLOSSBERGERA NALEZNETE ZDE!Poradna Otakara Schlossbergera: Neprovedená SEPA platba. Jak věc řešit?

Diskutovat (0)


Bankám jsme v roce 2020 na poplatcích již celkem zaplatili

5094590685

Certifikovaný kalkulátor poplatků

Jednoduše si vypočítejte své bankovní poplatky

Kalkulátor

Poradna


Komplexní a objektivní hodnocení bank působících na českém trhu. Hodnotit můžete také Vy! Více