Daň z nabytí nemovitosti byla zrušena, přesto můžete zaplatit tučnou daň


13. 01. 2021  00:01     Miroslav Zeman     komentáře (0)

Daň z nabytí nemovitých věcí ve výši 4 procenta z hodnoty nemovitosti byla sice již zrušena. Dani se však při prodeji vyhnout nemusíte. Při prodeji bytu nebo domu totiž můžete zaplatit i statisíce korun. Jak je to možné?

Daň z nabytí nemovitosti byla zrušena, přesto můžete zaplatit tučnou daň
Daň z nabytí nemovitých věcí je pryč, ale..

Daň z nabytí nemovitých věcí plnila státní kasu každý rok částkou přes 9 miliard korun. V září byla tato daň zrušena. Kupující nemovitosti tak nemusí hradit čtyři procenta hodnoty pořizované nemovitosti. Dříve tuto daň hradili prodávající. Kupující tedy už mohou nakupovat nemovitosti bez strachu z plateb daní. Naopak prodávající si oddechnout nemusí.

Při prodeji zaplatíte daň z příjmu

Prodávající musí i nadále hradit při prodeji daň z příjmu z prodeje, pokud jsou k tomu splněny podmínky. Dříve platilo, že tuto daň musel hradit ten, kdo prodal byt či dům do dvou let od pořízení. V případě, že měl prodávající v nemovitosti své bydliště, pak nemusel po uplynutí uvedené doby daň platit. Pokud v nemovitosti prodávající bydliště neměl, musel počkat pět let od pořízení, aby mohl nemovitost bez daně prodat. Další výjimkou bylo, pokud získanou částku z prodej použil prodávající opět na pořízení vlastního bydlení.

Novelou zákona se od začátku tohoto roku prodloužil časový test pro osvobození od daně z příjmu při prodeji nemovitosti z 5 na 10 let. Pokud tedy nechcete daň z příjmu platit, musíte počkat na uplynutí 10 let od pořízení nemovitosti do jejího prodeje, pokud jste v nemovitosti neměli své bydliště.

Daň z příjmů se platí ze zisku, ne z prodejní ceny

Daň z příjmu se vypočítává a hradí nikoliv z prodejní ceny nemovitosti jak si mnozí lidé myslí, ale z rozdílu mezi kupní s prodejní cenou, se zahrnutím nákladů na prodej nemovitosti. Pokud jste tedy zakoupili nemovitost za milion korun a prodali jste ji za miliony dva, pak nehradíte 15 procent daně z prodejní ceny 2 miliony, ale pouze ze zisku, tedy z částky 1 milion korun.

Souhlasíte se zákazem prodeje pro život nepotřebných věcí v obchodních řetězcích?


Celkový počet hlasujících: 6

Pan Poplatek souhlasí s omezením obchodních řetězců prodávat zboží, které není nezbytné pro přežití (oblečení, obuv, domácí potřeba apod.). Vidí to jako ukončení diskriminace malých obchodů, které musí mít zcela zavřeno a nemohou toto zboží prodávat. Paní Poplatková naopak s omezením nesouhlasí. Vidí to jako další zbytečné omezování. Navíc příjde o poslední možnost, kde mohla nakoupit ještě zboží potřebné pro domácnost nebo oblečení pro své děti.Daň z nabytí nemovitosti byla zrušena, přesto můžete zaplatit tučnou daň

Diskutovat (0)


Bankám jsme v tomto roce na poplatcích již celkem zaplatili

19521855281

Certifikovaný kalkulátor poplatků

Jednoduše si vypočítejte své bankovní poplatky

Kalkulátor

Číslo týdne

66


ČÍSLO TÝDNE 66 právě tolik miliard korun má stát nejdůležitější vládní opatření proti drahým energiím. Vláda zavádí energetický tarif, který by měl rodinám ušetřit několik tisíc korun.


Kurzovní lístek Citfin

Země Měna Deviza střed
Kurz EUR Euro 1 EUR 24,7510
Kurz USD Americký dolar 1 USD 23,7950
Kurz PLN Złoty 1 PLN 5,2775
Kurz GBP Libra šterlinků 1 GBP 28,6600
Kurz CHF Švýcarský frank 1 CHF 24,7370
Kurz HUF Forint 100 HUF 6,1800
Kurz RON Rumunské nové leu 1 RON 5,0040
Poradna


Komplexní a objektivní hodnocení bank působících na českém trhu. Hodnotit můžete také Vy! Více