Fed zvedá razantně sazbu na dolaru o více než trhy čekaly


16. 06. 2022  08:50     Tomáš Volf     komentáře (0)

Americký FED na svém dnešním zasedání zvýšil základní úrokovou sazbu na dolaru do pásma 1,50 % -  1,75 %. To představuje razantnější utažení měnových podmínek, než se kterým počítala většina trhů.

Fed zvedá razantně sazbu na dolaru o více než trhy čekaly
Tímto postojem američtí centrální bankéři demonstrovali svoji odhodlanost v boji s inflací, kterou chtějí vrátit zpět ke 2 %. Zatímco tamní spotřebitelská inflace za květen meziročně vzrostla o 8,6 %, průmyslové ceny šly nahoru o 10,8 % a zatím nic nenasvědčuje, že by se situace měla zlepšovat. Zvedání sazeb je tedy logickou reakcí. 

Fed již v minulosti avizoval, že do konce tohoto roku bude zvedat sazbu na každém dalším zasedání a v roce 2023 se na kurzu zvedání sazeb nejspíš mnoho nezmění.

Oproti svým kolegům na naší straně Atlantiku z ECB má Fed výhodu, že nemusí brát až tak velký ohled na zadlužené státy jižní Evropy jako je Itálie, Řecko, Španělsko a konec konců i Francie.

Více úročený, a tedy silnější, dolar však přinese problémy rozvojovému světu. Zahraniční investoři totiž budou více profitovat z držby dolaru a tím pádem se bude nejspíš snižovat jejich ochota v zemích třetího světa investovat. Zahraniční kapitál je mnohdy v těchto zemích nadějí na lepší život. Přichází navíc doba drahých potravin, takže celá situace bude o to složitější.

Celý článek naleznete ZDE!

Tomáš Volf

Analytik

edevizy.czFed zvedá razantně sazbu na dolaru o více než trhy čekaly

Diskutovat (0)


Bankám jsme v tomto roce na poplatcích již celkem zaplatili

18841605478

Certifikovaný kalkulátor poplatků

Jednoduše si vypočítejte své bankovní poplatky

Kalkulátor

Číslo týdne

66


ČÍSLO TÝDNE 66 právě tolik miliard korun má stát nejdůležitější vládní opatření proti drahým energiím. Vláda zavádí energetický tarif, který by měl rodinám ušetřit několik tisíc korun.


Kurzovní lístek Citfin

Země Měna Deviza střed
Kurz EUR Euro 1 EUR 24,7300
Kurz USD Americký dolar 1 USD 23,4490
Kurz PLN Złoty 1 PLN 5,2760
Kurz GBP Libra šterlinků 1 GBP 28,7700
Kurz CHF Švýcarský frank 1 CHF 24,4685
Kurz HUF Forint 100 HUF 6,1700
Kurz RON Rumunské nové leu 1 RON 5,0014
Poradna


Komplexní a objektivní hodnocení bank působících na českém trhu. Hodnotit můžete také Vy! Více