Finanční poradna BP:
Úroky z hypoték bývají vyšší než v reklamě
Finanční poradna serveru BP: Než si půjdete pro hypotéku nechte si udělat odhad
TÝDENNÍ SPECIÁL - JAK NA ÚVĚRY: Sjednání úvěru osobně na pobočce, nebo přes internet?
TÝDENNÍ SERIÁL - JAK NA ÚVĚRY: Statisícové pokuty u úvěrů jsou stále realitou
TÝDENNÍ SPECIÁL - JAK NA ÚVĚRY: Čím se řídit při volbě úvěru. Reklama ne, porovnání ano
Banky tak do výsledné výše úroků zahrnují nejrůznější rizika, bonitu klienta nebo třeba výši spoluúčasti. Nabídnutý úrok se tak od toho deklarovaného v reklamách může lišit i o mnoho desetin procent. To dokazuje i náš čtenář, kterému byl nabídnut úrok o téměř jedno procento vyšší, než banka deklarovala v reklamě.
Dotaz čtenáře:
Dobrý den, nechal sem se zlákat na nabídku banky, která slibovala úrok k hypotéce 2,5 procenta. Když jsem tam přišel a všechno přinesl a vyplnil, tak mi nabídli úrok 3,5 procenta. Jak je možné, že se může dít takové oblbování lidí? Nejdříve vás nalákají. Vy kvůli tomu ztrácíte čas a pak vám nabídnou takhle vysoký úrok? Půjdu samozřejmě do jiné banky a v téhle si žádnou hypotéku brát nebudu. Nebudu nechávat ze sebe dělat hlupáka. Přitom jak řekli, by mi úvěr schválený byl, takže nejsem žádný neplatič nebo nemakačenko. Můžete se mi k tomu nějak vyjádřit?
Odpověď odborníka:
Dobrý den, děkuji za Váš dotaz. Vámi uvedený případ je velmi častý a v podstatě i logický. Všimněte si, že banky při svých reklamách či prezentacích nabízejí úrok "už od", tedy od nějaké výše, ale rozhodně neslibují, že tento úrok dostane každý zájemce o hypotéku. Někdy to však lidé bohužel tak chápou. Banky se tedy snaží nalákat klienty na velmi výhodný prvotní úrok na který však dosáhnou vlastně ti nejlepší a nejkvalitnější klienti. Ti méně bonitní klienti sice dostanou také nabídku úvěru, pokud splňují příslušné podmínky, ale už s vyšším úrokem. Banky do tohoto úroku promítají nejrůznější rizika, které mohou pro banku ve spojení s klientem nastat. Nižší úrok tak samozřejmě získá klient s výrazně vysokým příjmem, s trvalým pracovním poměrem, dlouhou praxí, vysokoškolským vzděláním a větším objemem naspořených prostředků, které investuje do pořízení nemovitosti. Naopak ti méně kvalitní klienti musí počítat s úrokem vyšším.
DALŠÍ ZAJÍMAVÉ DOTAZY A ODPOVĚDI V NAŠÍ FINANČNÍ PORADNĚ NALEZNETE ZDE!