Komentář pana Poplatka:
Kompenzace ano, ale všeho s mírou


23. 02. 2021  00:04     Miroslav Zeman     komentáře (0)

KOMENTÁŘ PANA POPLATKA: Mezi vládou a opozicí probíhá neustálý boj o výši kompenzací pro zavřené obchody a provozovny. Opozice by nejraději odškoďňovala v plné výši škody. Naopak vláda je opatrnější a věc řeší spíše nejrůznějšími podpůrnými programy. 

Komentář pana Poplatka: Kompenzace ano, ale všeho s mírou
Jak odškodňovat, v jaké výši, v jakém rozsahu je nejdůležitější otázka současnosti. Někdy mám pocit, že před řešením přeplněnosti nemocnic a neustále rostoucích čísel nakažených, kde se pohybujeme mezi nejhoršími na světě, je podstatnější, jaké kompenzace a jak vysoké vyplatíme podnikatelům se zavřenými provozovnami. 

Rozumím, že vzniklé ztráty se musí nějakým způsobem kompenzovat či nahrazovat. Stejně tak, že musíme podpořit podnikatele a živnostníky, kteří přišli prakticky ze dne na den o příjmy. Jedna věc je však podpořit člověka tak, aby mohl po přechodnou dobu výpadku příjmů přežít a pomoci mu zaplatit jeho životní výdaje a náklady, aby měl defakto na bydlení a jídlo, a jiná věc je nahrazovat ušlé zisky firem. 

Zajímavé je, že největším zastáncem velkorysého odškodňování je ODS a další pravicové strany, které se v této věci neohlíží na stabilitu státního rozpočtu. Za tuto věc by ze státního rozpočtu utratili prakticky neomezené prostředky. Jejich návrhy jsou navíc velmi děravé, sestavené narychlo a zneužitelné. Je třeba dávat pozor, aby se z děravého zákona odškodňujícím firmy nestal další tunel na prostředky státního rozpočtu. Již v minulosti si můžeme vzpomenout na podobné tunely typu kuponová privatizace nebo dotace solárním elektrárnám, které splácíme dosud.

Jakékoliv odškoďnování a poměr nutných výdajů, kterých máme jako stát celou řadu, je otázka priorit. Máme směřovat miliardy na široké a rychlé testování do všech firem, na odměny zdravotníků, na zajištění ochranných prostředků, posílení kapacit nemocnic nebo na široké odškodňování firem? Na vše určitě ve velkorysém rozsahu nezbude. 

I podnikatel bude jinak vnímat problém, když skončí v těžkém stavu na nemocničním lůžku nebo bude tři týdny doma bojovat s nemocí a horečkami, a jinak ho bude vnímat, když bude jen sedět doma, bez činnosti. Podnikatel s nemocí bude mít určitě jiné priority a bude důležité, aby vůbec nemoc přežil, resp. se co nejdříve uzdravil. V době, kdy můžete přijít o zdraví či život prostě priority zásadním způsobem měníte. Souhlasím, aby podnikatelé se zavřenými provozovnami dostali prostředky na důstojné žití a zaplacení nutných výdajů. Rozhodně však nevidím nyní jako prioritu v současné době abnormálního nárůstu nakažených a lidí v nemocnicích řešit velkorysé odškodňování firem. Komentář pana Poplatka: Kompenzace ano, ale všeho s mírou

Diskutovat (0)


Bankám jsme v tomto roce na poplatcích již celkem zaplatili

19524308252

Certifikovaný kalkulátor poplatků

Jednoduše si vypočítejte své bankovní poplatky

Kalkulátor

Číslo týdne

66


ČÍSLO TÝDNE 66 právě tolik miliard korun má stát nejdůležitější vládní opatření proti drahým energiím. Vláda zavádí energetický tarif, který by měl rodinám ušetřit několik tisíc korun.


Kurzovní lístek Citfin

Země Měna Deviza střed
Kurz EUR Euro 1 EUR 24,7510
Kurz USD Americký dolar 1 USD 23,7950
Kurz PLN Złoty 1 PLN 5,2775
Kurz GBP Libra šterlinků 1 GBP 28,6600
Kurz CHF Švýcarský frank 1 CHF 24,7370
Kurz HUF Forint 100 HUF 6,1800
Kurz RON Rumunské nové leu 1 RON 5,0040
Poradna


Komplexní a objektivní hodnocení bank působících na českém trhu. Hodnotit můžete také Vy! Více