Komentář pana Poplatka:
Kompenzace ano, ale všeho s mírou


23. 02. 2021  00:04     Miroslav Zeman     komentáře (0)

KOMENTÁŘ PANA POPLATKA: Mezi vládou a opozicí probíhá neustálý boj o výši kompenzací pro zavřené obchody a provozovny. Opozice by nejraději odškoďňovala v plné výši škody. Naopak vláda je opatrnější a věc řeší spíše nejrůznějšími podpůrnými programy. 

Komentář pana Poplatka: Kompenzace ano, ale všeho s mírou
Jak odškodňovat, v jaké výši, v jakém rozsahu je nejdůležitější otázka současnosti. Někdy mám pocit, že před řešením přeplněnosti nemocnic a neustále rostoucích čísel nakažených, kde se pohybujeme mezi nejhoršími na světě, je podstatnější, jaké kompenzace a jak vysoké vyplatíme podnikatelům se zavřenými provozovnami. 

Rozumím, že vzniklé ztráty se musí nějakým způsobem kompenzovat či nahrazovat. Stejně tak, že musíme podpořit podnikatele a živnostníky, kteří přišli prakticky ze dne na den o příjmy. Jedna věc je však podpořit člověka tak, aby mohl po přechodnou dobu výpadku příjmů přežít a pomoci mu zaplatit jeho životní výdaje a náklady, aby měl defakto na bydlení a jídlo, a jiná věc je nahrazovat ušlé zisky firem. 

Zajímavé je, že největším zastáncem velkorysého odškodňování je ODS a další pravicové strany, které se v této věci neohlíží na stabilitu státního rozpočtu. Za tuto věc by ze státního rozpočtu utratili prakticky neomezené prostředky. Jejich návrhy jsou navíc velmi děravé, sestavené narychlo a zneužitelné. Je třeba dávat pozor, aby se z děravého zákona odškodňujícím firmy nestal další tunel na prostředky státního rozpočtu. Již v minulosti si můžeme vzpomenout na podobné tunely typu kuponová privatizace nebo dotace solárním elektrárnám, které splácíme dosud.

Jakékoliv odškoďnování a poměr nutných výdajů, kterých máme jako stát celou řadu, je otázka priorit. Máme směřovat miliardy na široké a rychlé testování do všech firem, na odměny zdravotníků, na zajištění ochranných prostředků, posílení kapacit nemocnic nebo na široké odškodňování firem? Na vše určitě ve velkorysém rozsahu nezbude. 

I podnikatel bude jinak vnímat problém, když skončí v těžkém stavu na nemocničním lůžku nebo bude tři týdny doma bojovat s nemocí a horečkami, a jinak ho bude vnímat, když bude jen sedět doma, bez činnosti. Podnikatel s nemocí bude mít určitě jiné priority a bude důležité, aby vůbec nemoc přežil, resp. se co nejdříve uzdravil. V době, kdy můžete přijít o zdraví či život prostě priority zásadním způsobem měníte. Souhlasím, aby podnikatelé se zavřenými provozovnami dostali prostředky na důstojné žití a zaplacení nutných výdajů. Rozhodně však nevidím nyní jako prioritu v současné době abnormálního nárůstu nakažených a lidí v nemocnicích řešit velkorysé odškodňování firem. Komentář pana Poplatka: Kompenzace ano, ale všeho s mírou

Diskutovat (0)


Bankám jsme v roce 2021 na poplatcích již celkem zaplatili

28223009767

Certifikovaný kalkulátor poplatků

Jednoduše si vypočítejte své bankovní poplatky

Kalkulátor

Číslo týdne

23


ČÍSLO TÝDNE 23 právě tolik procent lidí do 26 let bydlí u svých rodičů. Ještě loni to bylo 15 procent. V nárůstu se odráží výrazné zdražování cen nemovitostí, zejména bytů ve velkých městech a současně zvyšující se úroky z hypoték. Novou šanci dostává nájemní bydlení.


Kurzovní lístek Citfin

Země Měna Deviza střed
Kurz EUR Euro 1 EUR 25,4220
Kurz USD Americký dolar 1 USD 21,6740
Kurz PLN Złoty 1 PLN 5,4985
Kurz GBP Libra šterlinků 1 GBP 29,6075
Kurz CHF Švýcarský frank 1 CHF 23,4725
Kurz HUF Forint 100 HUF 7,2100
Kurz RON Rumunské nové leu 1 RON 5,1374
Poradna


Komplexní a objektivní hodnocení bank působících na českém trhu. Hodnotit můžete také Vy! Více