Konec BREXITu už za šest měsíců


23. 06. 2020  08:22     Tomáš Volf     komentáře (0)

Přechodné období se prodlužovat nebude. Dohoda EU a Velké Británie na pravidlech fungování od ledna 2021 se vzdaluje. Londýn je pátým nejdůležitějším partnerem pro české exportéry. Libra slábne.

Konec BREXITu už za šest měsíců
Koncem letošního ledna Velká Británie odešla z EU. Následně bylo stanoveno jedenácti měsíční období, během kterého by si Velká Británie a EU měly dohodnout všechny podmínky odchodu, ke kterému zbývá už jen šest měsíců.

Vyjednavače čeká hodně práce

Zelení aktivisté a ochránci životního prostředí varují, že v lednu přestanou platit unijní pravidla pro udržitelný rozvoj, udržitelnou populaci ryb, ochranu ovzduší, vysoké standardy na prodej potravin a další klíčové environmentální zákony. B. Johnson prohlásil, že tyto normy nahradí tvrdé britské zákony, ale čas se krátí. Další důležitá otázka, která také není vyřešena, je zemědělství a evropské dotace. Na pořadu dne jsou především cla a společný trh. Vyřešit se však musí také společná bezpečnost a vymáhání práva.

  1. Johnson však minulý týden prohlásil, že chce celkovou dohodu do podzimu a že království odejde z EU za každou cenu. I když jsou tato rétorická cvičení běžná z obou stran lamanšského průlivu, jedná se o jasné slovo šéfa, se kterým si budou muset vyjednavači poradit.
  2. Trump bude chtít do prezidentských voleb, které budou v listopadu, výrazný posun v obchodní dohodě s Velkou Británií, který může mít slušný volební potenciál.

Už tak časově velmi náročná jednání byla ztížena koronavirem. Vyjednavači za Velkou Británii i za EU byli nakaženi, což celou situaci ještě více zkomplikovalo. Vyjednavač za Velkou Británii Michael Gove se vyslovil, že nebude požadovat prodloužení tohoto přechodného období, což vyvine další tlak na oba vyjednavačské teamy. Jeho protějšek za EU Maroš Šefčovič názor Londýna akceptoval. Velká Británie na konci letošního roku odejde z EU ať už s dohodou, nebo bez ní.

Tvrdý BREXIT by mj. znamenal od začátku ledna 2021 zavedení cel a kvót, což by významně poškodilo obě strany. Více by však pravděpodobně tratila Velká Británie. Ještě koncem loňského roku se zdálo, že hlavním kamenem úrazu bude otázka rybolovu, ale nyní je tímto „favoritem“ společný trh. Brusel po Londýnu pochopitelně chce, aby implementoval do zákonných regulí unijní pravidla. To se B. Johnsonovi zcela jistě líbit nebude a vůle k tomu bude nulová.

Zahraniční obchod s Velkou Británií

Pro ČR je Velká Británie důležitým obchodním partnerem. Z pohledu importu patří Londýnu patnáctá příčka, ale pro české firmy jsou ostrovy pátým největším odběratelem a případné zkomplikování obchodních vztahů bude pro ČR znamenat citelné ztráty. Za loňský rok činil dovoz přes 68 mld. korun a vývoz dokonce 205 mld. korun. Mezi nejdůležitější zboží, které putuje mezi ČR a Velkou Británií oběma směry, patří automobily a obrazová elektronika. 

Libra za poslední dny ztratila jak vůči euru, tak ke koruně 1,5 %. V dalších měsících se dá čekat, že čím více bude růst pravděpodobnost tvrdého BREXITu, tím více bude libra slábnout. 

Tomáš Volf


Citfin-Logo_2013_CMYK Celý článek naleznete na www.citfin.cz Konec BREXITu už za šest měsíců

Diskutovat (0)


Bankám jsme v roce 2021 na poplatcích již celkem zaplatili

14649791000

Certifikovaný kalkulátor poplatků

Jednoduše si vypočítejte své bankovní poplatky

Kalkulátor

Číslo týdne

3


ČÍSLO TÝDNE - 3 o tolik procent vzrostla v dubnu 2021 v České republice inflace. Jednoduše se zrychlilo zdražování zboží a služeb, které si pořizujeme. Tuzemská inflace patří k nejvyšším v Evropě.


Kurzovní lístek Citfin

Země Měna Deviza střed
Kurz EUR Euro 1 EUR 25,4230
Kurz USD Americký dolar 1 USD 20,9140
Kurz PLN Złoty 1 PLN 5,6095
Kurz GBP Libra šterlinků 1 GBP 29,5705
Kurz CHF Švýcarský frank 1 CHF 23,1890
Kurz HUF Forint 100 HUF 7,2300
Kurz RON Rumunské nové leu 1 RON 5,1610
Poradna


Komplexní a objektivní hodnocení bank působících na českém trhu. Hodnotit můžete také Vy! Více