Koruna posiluje. Vůči některým měnám je dokonce nejsilnější v historii


30. 01. 2020  01:17     Tomáš Volf     komentáře (0)

Česká koruna v posledních dnech posiluje vůči řadě měn, a atakuje tak dlouholeté rekordní pozice. Historicky nejsilnější je proti maďarskému forintu a rumunskému leu.

Koruna posiluje. Vůči některým měnám je dokonce nejsilnější v historii
V posledních dnech koruna vůči euru dosahuje svých mnohaletých maxim. Atakuje hodnotu 25 korun za euro. Tak silná byla naposledy v roce 2012.

Vůči dánské koruně posílila k úrovni 3,37 CZK/DKK a k bulharskému leva až k hladině 12,85 CZK/BGN. Opět je nejvýše od roku 2012. Tím však zdaleka nekončíme: k australskému dolaru jsme na 15,50 CZK/AUD, což je nejsilnější úroveň dokonce od přelomu září a října 2009.

Ovšem máme i dva historické rekordy. Koruna se ještě nikdy v historii (čili od roku 1997, kdy se stala volně směnitelnou měnou) neobchodovala lépe než na úrovni 100 forintů za 7,51 korun a 5,25 korun za jedno rumunské leu.

Za takovým posilováním koruny stojí stále slušný výkon domácí ekonomiky. Poslední čísla HDP za 3. Q 2019 ukazují na meziroční růst o 2,5 % a na mezičtvrtletní růst o 0,4 %. Inflace (CPI) v prosinci vyskočila na 3,2 % a za celý loňský rok ceny vzrostly o 2,8 %.

Na trzích tak panuje stále jistá pravděpodobnost, že ČNB půjde s 2T repo sazbou letos nad 2 %, což by pro korunu mohlo znamenat další zisky. Kdyby ke zvýšení sazeb nedošlo, k čemuž se podle posledních vyjádření kloní guvernér ČNB Jiří Rusnok, pro korunu by to neznamenalo zásadní ztráty.

Situace v Německu možná nebude až tak dramatická, jak ukazují poslední čísla z tamní ekonomiky. Listopadová průmyslová výroba vykázala růst o 1,1 % meziměsíčně, což je nejlepší výsledek za rok a půl, což je pro Českou republiku skvělá zpráva.

Tomáš Volf, autor je analytikem společnosti Citfin


 Citfin-Logo-claim_2013_CMYK  Odkaz na devizovou kalkulačku CITFIN ZDE!
Koruna posiluje. Vůči některým měnám je dokonce nejsilnější v historii

Diskutovat (0)


Bankám jsme v roce 2020 na poplatcích již celkem zaplatili

20746490229

Certifikovaný kalkulátor poplatků

Jednoduše si vypočítejte své bankovní poplatky

Kalkulátor

Číslo týdne

655


ČÍSLO TÝDNE - 655 právě tolik bylo vyhlášeno bankrotů tuzemských podnikatelů jen v průběhu června tohoto roku. Jedná se o nejvyšší počet bankrotů za celý rok. Podnikatelé krachují zejména z důvodu postižení koronavirovou krizí. Ohroženi jsou podnikatelé podnikající v automobilovém průmyslu či turistických službách.


Poradna


Komplexní a objektivní hodnocení bank působících na českém trhu. Hodnotit můžete také Vy! Více